Цьогоріч експерти зафіксували 149 правопорушень проти журналістів

За останні півроку в Україні зареєстрували 149 кримінальних правопорушень, скоєних проти працівників ЗМІ.

Такі дані Генпрокуратура надала у відповідь на запит Інституту масової інформації.

Поки що лише 14  справ передали до суду (в тому числі з урахуванням справ правопорушень минулих років).

Серед проваджень, які були розслідувані правоохоронними органами і передані до суду: 13 кримінальних справ розслідувались за статтею 171 ККУ (“Перешкоджання законній професійній діяльності журналістів”) та 1 справа за статтею 345-1 (“Погроза або насильство щодо журналіста”).

Окрім того, тільки за цей рік правоохоронці зареєстрували 113 кримінальних правопорушень за статтею 171 (“Перешкоджання законній професійній діяльності журналістів”) Кримінального кодексу, з яких 35 закрили.

30 кримінальних проваджень відкрили за статтею 345-1 КК України (“Погроза або насильство щодо журналіста”) ККУ. Із них 4 закрили.

5 кримінальних проваджень відкриті за статтею 347-1 КК України (“Умисне знищення або пошкодження майна журналіста”). Також правоохоронні органи зареєстрували 1 кримінальне провадження за статтею 348-1 КК України (“Посягання на життя журналіста”).

За словами медіа-юриста ІМІ Романа Головенка, далеко не всі відкриті кримінальні провадження можуть бути передані до суду.

“За КПК, провадження відкривається за будь-якою заявою про злочин, навіть і фактологічно безпідставною. Але ця норма правоохоронними органами виконується не завжди (іноді заяви про злочин розглядаються за законом “Про звернення громадян”, а не за Кримінальним процесуальним кодексом). Тому можна вважати, що звернень у правоохоронні органи було насправді більше, аніж зареєстровано проваджень”, – пояснив медіа-юрист.

Директорка ІМІ Оксана Романюк переконана, що в Україні необхідно активізувати розслідування злочинів проти журналістів.

“Як мінімум, потрібно провести публічне засідання робочої групи при Адміністрації Президента з питань безпеки журналістів, наприклад до Дня пам’яті загиблих журналістів 16 вересня. Окрім того, є питання щодо розслідування вбивства Павла Шеремета та досі непокараних нападників на журналістів під час подій Майдану у 2013-2014 роках (за даними ІМІ, тоді постраждало 206 журналістів)”, – сказала Романюк.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone