Чи стане декомунізація кроком до повернення часів “політичної доцільності”

Думки експертів щодо заборони Компартії розділилися: одні говорять про закономірність процесу, інші – про посягання на свободу політичної діяльності.

Кандидат історичних наук, доцент ВДПУ ім. Коцюбинського Олександр Неприцький констатує:

Тоталітарні режими – комуністичний, нацистський – є людиноненависницькими по своїй суті, оскільки призводять до фізичного знищення людей за класовою або національною ознакою. Масові репресії, концтабори, розстріли – це постійна практика діяльності цих режимів.

За словами науковця, якщо комуністична партія діє в країні, де при владі знаходяться не комуністи, то, згідно ідеології, партійна структура намагається якомога сильніше дестабілізувати ситуацію у державі. Адже у майбутньому, за їхніми переконаннями, у всіх країнах мають відбутися пролетарські революції і встановитися єдиний комуністичний режим.

Завдання Компартії – максимально “розхитати човен”, зробити життя людей якомога гіршим, спонукавши їх піднятися на революцію та на хвилі революційного протесту прийти до влади і ліквідувати демократію, в умовах якої вони і змогли захопити владу. Наступний крок – фізичне знищення всіх, хто не сповідує їхньої ідеологію, не належить до певного класу чи визначеної етнічної групи.

Неприцький переконаний, що заборона діяльності таких партій, течій, рухів та пропаганди їхньої ідеології є адекватною реакцією суспільства.

Ленін, комунізм, КПУ

Джерело фото: Depo

Водночас, на думку доктора політичних наук, професора кафедри політології та державного управління Донецького національного університету Тетяни Нагорняк, заборона діяльності КПУ є хоч і очікуваною подією, однак не такою однозначною, як здається на перший погляд.

У контексті поваги до прав та свобод людини в Україні й наслідків цієї постанови суду для нашої держави, можна констатувати: по-перше, порушення ст. 15 Конституції України, яка гарантує свободу політичної діяльності; по-друге, це – публічна відмова України від демократичного курсу розвитку.

Заборона будь-якої ідеології тягне за собою переслідування її представників, вихолощування можливостей самовизначення та самоорганізації, продукування “правильних-неправильних” думок, звуження партійної карти України до центристського поля, активізації політичних протестів, політизації судової системи України.

По-третє, це вже було, доводить циклічність розвитку країни та відкидає її назад до часів “політичної доцільності”, від якої ми ніяк не відмовимося в головах, хоча формально декомунізація нібито саме задля того й впроваджується.

За словами науковця, зміна державної влади призводить до збереження і примноження помилок попередників.

У 1991 році заборона КПУ була потрібна задля створення пропрезидентської більшості за рахунок безпартійних (вчорашніх комуністів) та центристських партій, проте сама по собі партійна приналежність не обумовлювала вплив на процес прийняття політичних рішень“, – пояснює Нагорняк.

Що ж стосується рішення суду від 16 грудня, то, на думку політолога, воно насправді має на меті відтягнути увагу більшості від інших, більш значних для долі України, подій.

 

Джерело: Depo

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone