Доповідь ООН: 22% переселенців повертаються в ОРДЛО з-за неможливості орендувати житло

Довгострокові рішення, які забезпечили б інтеграцію внутрішньо переміщених осіб, все ще не вироблені, і ці особи продовжують перебувати в незахищеному становищі стосовно засобів до існування і гарантованого володіння житлом.

Про це йдеться в XVII Доповіді Управління Верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ) про ситуацію з правами людини в Україні, підготовленим за результатами роботи Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні в період з 16 листопада 2016 р. по 15 лютого 2017 р. Документ був оприлюднений 15 березня.

Уточнюється, що мова йде про поняття «достатнє житло» – це житло, доступне за ціною, придатне для проживання, доступне фізично, розташоване близько до необхідних для життя об’єктів, адекватний з точки зору культури, з правовим забезпеченням проживання і доступом до необхідних послуг (включаючи водопостачання, каналізацію та енергопостачання).

«Відсутність доступу до належного житла безпосередньо впливає на тенденції переміщення населення і повернення на територію, постраждалу від конфлікту… 70% ВПЛ назавжди повертаються на територію, постраждалу від конфлікту, для захисту свого майна, а 22% – тому, що не можуть собі дозволити орендувати житло. Це ілюструє наслідки відсутності з боку уряду [України] конкретних кроків по забезпеченню довгострокових рішень житлової проблеми та успішної інтеграції», – йдеться в Доповіді.

У УВКПЛ також відзначають, що деякі ВПЛ не мають доступу до державної соціальної підтримки, зокрема, до субсидій на оплату комунальних послуг, «оскільки у них немає офіційних договорів оренди житла з домовласниками, укладення яких вимагає українське законодавство, але які рідко є, оскільки багато домовласники не хочуть формалізувати свої домовленості з ВПЛ».

За інформацією УВКБ ООН, з 62% ВПЛ, які орендують житло, офіційні договори оренди підписали тільки 5-7%.

Багато переселенці розповіли УВКПЛ, що будуть змушені повернутися на непідконтрольну української влади територію з-за підвищення тарифів на комунальні послуги, які вони тепер не можуть сплатити. Як показало дослідження NRC (грудень 2016 року), 52% всіх прохань про правову допомогу, отриманих гуманітарними організаціями, стосувалося житлових субсидій та фінансової підтримки для покриття видатків на оплату комунальних послуг.

Незважаючи на те, що місцева влада іноді виділяють переселенцям тимчасове житло, більшість ВПЛ не отримують документів, що свідчать про їх право на користування цими приміщеннями. «Така відсутність правового забезпечення проживання підвищує ризик примусового виселення ВПЛ та інших порушень прав людини, наприклад, ризику бездомності, небезпечних повернень», – констатується в Доповіді.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone