Експерт: переатестація в МВС – інструмент для відсіювання небажаних

Будь-яка атестація в міліції є лише приводом відсіяти неугодних або людей не з тією біографією, яку вимагає черговий міністр, і на сьогодні ситуація не змінилася ― справжня реформа не проведена, заявив в ефірі радіостанції Голос Столиці директор Центру досліджень правоохоронної діяльності Олег Мартиненко.

У Києві 11,5% працівників поліції не відповідають займаній посаді, тому найближчим часом у всіх столичних територіальних органах і підрозділах органів внутрішніх справ будуть затверджені штатні розписи. Про це на нараді заявив заступник начальника Головного управління Національної поліції в місті Києві Віктор Нечитайло.

Що зміниться найближчим часом в столичному департаменті правоохоронців, радіостанція Голос Столиці дізналася у директора Центру досліджень правоохоронної діяльності Олега Мартиненка.

Що в даному випадку означає формулювання «невідповідність займаній посаді»?

― У новій ієрархії поліції це означає, що людину усувають від посади, або вона проходить повторну атестацію.

Повідомляється, що будуть затверджені штатні розклади у всіх київських територіальних органах і підрозділах органів внутрішніх справ. Що це змінює?

― Абсолютно нічого не змінюється. Штатний розклад був, є і буде. Без нього не існує жодна державна структура, тому що по штатній структурі нараховується заробітна плата.

Тобто це не нововведення?

― Так само як і не нововведення те, що 10-11% особового складу не пройшло переатестацію. При зміні міністрів і чергових переатестаціях був точно такий же відсів особового складу, і це теж не є якоюсь великою чи зовсім новою цифрою.

Тобто це нормальні цифри?

― Так.

Якщо цих людей звільнять, вони зможуть повернутися до органів внутрішніх справ?

― Цих людей не повинні звільнити, якщо вони подали апеляцію на перегляд рішення атестаційної комісії.

Вони будуть складати атестацію ще раз?

― Так, в такому випадку вони мають право здати ще раз за рішенням Національної поліції. Тут дуже спірне питання, оскільки є багато нарікань з боку діючих співробітників про те, що атестацію безболісно пройшли багато корупціонерів, і тільки частина з них не пройшла.

Також не потрібно забувати, що нові патрульні поліцейські теж незаконно присутні в поліції, вони повинні проходити як мінімум переатестацію. Відповідно до закону про Національну поліцію, всі особи, які вперше приходять у неї, приймаються на конкурсній основі. І наші нові патрульні поліцейські 4 липня прийняли присягу і отримали посвідчення співробітників міліції, а не Національної поліції.

Тому з міліції в поліцію зараз приходять абсолютно всі ― і кадети, яких набрала Ека Згуладзе, і колишні міліціонери. Тому всі повинні проходити навіть не атестацію, а саме конкурсний відбір, чого міністерство всупереч закону не робить.

Багато хто називає нинішню переатестацію фарсом. Ви з цим згодні?

― Звичайно, будь-яка атестація в міліції ― це просто привід відсіяти неугодних або людей не з тією біографією, яку вимагає новий міністр. Якщо ми зараз зайдемо в будь-який підрозділ поліції і подивимося на нових поліцейських або на колишніх міліціонерів, які стали поліцейськими, то побачимо, що багато з них просто не проходять залік з фізпідготовки, це буде видно навіть на око. Звичайно, це в своєму роді фарс.

Що потрібно зробити, щоб новостворена поліція все-таки запрацювала?

― Зробити потрібно те, що потрібно було робити близько року тому, коли тільки намічалася реформа МВС. Спочатку пишеться стратегічний план розвитку цієї організації, в даному випадку Національної поліції…

А він вже є?

Ні, нічого цього немає. У цій структурі відразу прописується, які функції виконує, припустимо, кримінальна поліція, поліція охорони і так далі.

Під ці функції виписується якість поліцейських, які повинні працювати в цих підрозділах, визначається навантаження на цих поліцейських, і потім стає зрозуміло, якої якості і скільки людей цієї якості нам потрібно в даний підрозділ. Після цього, продовжуючи це стратегічне планування, визначається, як будуть на практиці взаємодіяти ті чи інші підрозділи один з одним, з судами, з прокуратурою, з СБУ і так далі.

І коли під це будуть готові проекти нормативних актів, законів, нова штатна структура, тоді можна говорити: «ми робимо реформу». А насправді, ми просто переодягли нових людей з вулиці в красиву поліцейську форму, і нічого, по суті, не змінилося, це не реформа. Тому зарубіжні експерти і відмовилися продовжувати фінансувати таке реформування, вимагаючи від Кабміну справжніх реформ.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone