Freedom House представив рейтинг країн за рівнем свободи ЗМІ

Тільки 13% населення планети мають доступ до вільних ЗМІ, а Україна, з 53 балами з 100, виявилася в трійці частково вільних, разом з Грузією і Молдовою, відзначається в звіті Freedom House.

На карті стану свободи ЗМІ, яку презентували у Вашингтонському Newseum, Україна забарвлена в жовтий колір. Це означає – країна з частково вільними ЗМІ. При чому глобальна тенденція дуже тривожна: за останні 12 років рівень свободи ЗМІ в 2015-впав на найнижчу оцінку, говорять в «Будинку Свободи» (Freedom House). Лише 13 відсотків населення планети мають доступ до вільних ЗМІ.

freedom_house_smi_2016

Віце-президент «Дому Свободи» Ванесса Такер каже, що 12 років поспіль її організація бачить погіршення стану свободи ЗМІ в світі. «Лише одна людина з семи в світі, а це лише 13% населення планети живе в місцях, де є повноцінне новинне середовище, де новини не підлягають цензурі власників, вони не відчувають політичного, економічного або юридичного тиску, і де журналісти відчувають себе в безпеці і не бояться переслідувань або арешту. На жаль, в цьому році це не просто погіршення, в деяких країнах повний стрибок вниз, де журналістська професія просто виявилася на порозі зникнення. Наприклад, – Росія, яка стала інноватором найгіршої за всю історію державної пропаганди», – підкреслила пані Такер.

«Сили проти свободи преси були найпотужнішими на Близькому Сході і в Туреччині, де уряди і групи бойовиків тиснули на журналістів і ЗМІ, створюючи ситуацію ультиматуму: «з нами або проти нас», – йдеться в доповіді Freedom House.

Серед 13 країн Євразійського регіону України, з 53 балами з 100, виявилася в трійці частково вільних, разом з Грузією і Молдовою. Решта, в тому числі Росія і Білорусь, визнані невільними. При чому Україна потрапила в окремий список країн, які «Дім Свободи» визначає, як такі, де в наступному році можуть відбутися серйозні зміни – на краще … чи на гірше.

Дослідник «Дому Свободи» Елен Агекян каже, що правозахисники відчувають обережний оптимізм щодо України. «Ми бачимо, що уряд прагне до змін. Прийнято низку законів, більшість з яких є позитивними, і виглядає так, що Україна готова рухатися вперед з цими законами, і це, очевидно, призведе до поліпшення там стану свободи ЗМІ», – зазначила дослідниця.

Серед найбільших викликів вона називає контроль над ЗМІ з боку бізнес-еліт. «На це ми звертаємо велику увагу. Коли така велика концентрація контролю над ЗМІ в руках багатих бізнесменів, які також мають політичні зв’язки, це виливається в величезний тиск на редакторів, журналістів, на заголовки і політику, якій змушені слідувати журналісти, якщо вони працюють на певні ЗМІ. Таким чином, зникає плюралізм, і професіонали працюють під тиском», – сказала пані Агекян.

Що ж до інформаційної війни з Росією, відповідь, каже експерт, не в контрпропаганді. «Створювати кращі умови роботи для українських ЗМІ, даючи їм свободу, кращі виробничі потужності, щоб вони могли поліпшити якість свого власного продукту – це найкращий спосіб боротьби з російською пропагандою», – вважає Елен Агекян.

2015 рік приніс і хороші новини, кажуть в «Будинку Свободи». Серед новітніх світових тенденцій, які в цьому році вплинули на ЗМІ-середовище – це глобальна співпраця репортерів, прикладом чого стало розслідування, яке провів Консорціум журналістів-слідчих у справі Панамського досьє. Понад рік вони таємно вели свою роботу по всьому світу.

Уілл Фітцпатрік з Консорціуму каже, що його група шукає таких журналістів, які розуміють і люблять співпрацю і таких, хто може робити свою роботу професійно і незалежно.

І саме – глобальне співробітництво журналістів у всьому світі – може стати запорукою того, що колір карти в наступному, 2016 році, зміниться на краще.

 

Джерело: EuroUA

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone