Головний юрист УПЦ: депутати хочуть узаконити церковне рейдерство

Депутати Верховної Ради хочуть дозволити стороннім особам брати участь в зміну юрисдикції церковних громад і, фактично, узаконити церковне рейдерство. Про це в коментарі Інформвідділу УПЦ заявив голова Синодального юридичного відділу Української Православної Церкви протоієрей Олександр Бахов.

За його словами, у Верховній Раді групою депутатів був зареєстрований проект закону (№4128) про внесення змін до Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації».

Цим законопроектом пропонується внести зміни до статті 8 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» та доповнити частину першу новим реченням такого змісту:

Належність особи до релігійної громади визначає її самоідентифікація з цією релігійною громадою, підтвердженням чого є участь в релігійному житті конкретноъ громади.

А частину другу після слів «вільну зміну цієї підлеглості» доповнити словами:

… шляхом реєстрації нової редакції статуту (положення) або змін і доповнень до нього, прийнятих за згодою на таку зміну простої більшості осіб, присутніх на зборах громадян, що належать до релігійної громади.

Юрист УПЦ впевнений, що ця норма є незаконною і передбачає втручання в діяльність релігійної громади, так як, відповідно до норм міжнародного права і практики Європейського суду з прав людини, вирішення питання про членство в релігійній громаді лежить виключно в компетенції релігійної громади.

Автори законопроекту, вважає юрист, хочуть створити ситуацію, коли статут релігійної громади можуть змінювати не члени цієї громади, а будь-які сторонні люди, що прийшли на її збори. «Зі змісту запропонованої норми випливає, що «на зборах громадян, що належать до релігійної громади», можуть бути присутні й інші особи, які не належать до релігійної громади, але більшістю вони можуть надати згоду на зміну статуту релігійної громади», – заявив протоієрей Олександр Бахов.

«Суб’єкт законодавчої ініціативи пропонує на законодавчому рівні закріпити схеми рейдерського захоплення, за яким на західній Україні сьогодні забирають храми у віруючих УПЦ. Крім цього, законопроект не відповідає вимогам юридичної техніки. Понятійний апарат, як і сама правова норма, повинні бути чіткими, зрозумілими і логічними, так як неточність може призвести до неправильного розуміння правової норми і, як наслідок, неправильного її застосування», – додав юрист УПЦ.

 

Джерело: Спілка православних журналістів

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone