Громадський сектор просить владу припинити на нього тиснути

Громадський сектор вимагає від влади невідкладно скасувати е-декларування для активістів та допрацювати норми про звітність громадських організацій.

Про це йдеться у спільній заяві коаліції громадських організацій Реанімаційний пакет реформ та ще 34 громадських об’єднань та правозахисних організацій.

Автори заяви нагадують, на початку вересня у посланні до Верховної Ради “Про внутрішнє та зовнішнє становище України у 2017 році” Президент Петро Порошенко заявив, що запровадження електронного  декларування для громадських активістів було помилкою, і закликав Верховну Раду прийняти законопроекти №6674 та №6675, що скасовують обов’язкове електронне декларування для учасників будь-яких антикорупційних заходів та запроваджують додаткову звітність для громадських об’єднань.

Це стало реакцією на численні заклики до влади скасувати е-декларування для громадських активістів, які зробили провідні українські громадські об’єднання, а також Європейський Союз, посли країн G7 та інші міжнародні партнери України.

Водночас, на переконання авторів заяви, ці законопроекти пропонують запровадження дискримінаційних правил додаткового публічного звітування для громадських об’єднань та їхніх підрядників.

“Ми змушені констатувати факт затягування прийняття рішення зі скасування електронного декларування для громадських активістів під приводом проведення додаткових дискусій з громадськістю щодо президентських законопроектів №6674 і №6675, які хоча і скасовують е-декларування для громадських активістів, але, водночас, запроваджують необґрунтовану додаткову звітність для усіх громадських об’єднань”, – йдеться у зверненні.

Громадський сектор пропонує два альтернативні шляхи вирішення цієї проблеми:

1) Президент України вилучає із законопроекту №6674 положення щодо нових правил звітності для громадських об’єднань, залишаючи тільки норми про скасування електронного декларування для громадських активістів. У такому вигляді Верховній Раді слід прийняти законопроект №6674 не пізніше, ніж 31 грудня 2017 року.

2) Верховна Рада до 31 грудня 2017 року приймає законопроект №6271 “Про внесення змін до Закону України “Про запобігання корупції” щодо особливостей фінансового контролю окремих категорій осіб”, чим скасовує норми законодавства, що стосуються електронного декларування для громадських активістів.

Паралельно представники громадських об’єднань готові до продовження спільної з Адміністрацією Президента та народними депутатами роботи щодо напрацювання норм, що стосуються публічної звітності громадських об’єднань (законопроект №6675). Підтримуючи загалом ідею підвищення відкритості неприбуткового сектору, ми наголошуємо, що цей законопроект містить низку норм, які суперечать національному законодавству та стандартам Ради Європи, є дискримінаційними та, відповідно, мають бути вилучені із врахуванням пропозицій громадянського суспільства. Норми, що стосуються публічної звітності громадських об’єднань, потребують ретельнішого опрацювання за участю широкого кола зацікавлених сторін і не можуть ухвалюватися поспіхом.

“Президент України Петро Порошенко як автор законопроектів та фракції коаліції – “Блок Петра Порошенка – Солідарність” і “Народний фронт” – несуть повну відповідальність за невідкладне скасування електронного декларування для громадських активістів. Громадянське суспільство закликає невідкладно виправити цю законодавчу помилку, скасувавши норми про е-декларування для громадських активістів до 31 грудня 2017 року”, – наголошують голови.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone