Гуманізація кримінального права не повинна доходити до абсурду, – суддя Вищого спецсуду

На шляху до становлення України як європейської держави постало питання гуманізації кримінальної юстиції. Одним з перших кроків було утвердження указом Президента України №311/2008 від 8 квітня 2008 року Концепції реформування кримінальної юстиції України, що спричинило за собою прийняття 13 квітня 2012 року нового Кримінально-процесуального кодексу України.

Сам же процес гуманізації передбачалося провести шляхом введення нових інститутів в вітчизняне законодавство, зокрема, такого як кримінальний проступок, основне завдання якого полягає в мінімізації криміналізації суспільства. Свою думку щодо введення нового для українського законодавства інституту кримінального проступку спеціально для «Судово-юридичної газети» висловила суддя Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Наталія Марчук.

«Ідея в цілому хороша. Головне, щоб цей процес не перетворився на фанатичне переписування КУпАП в окрему главу Кримінального кодексу України. Інакше це може дійти до абсурду.

У той же час потрібно дуже зважено підходити до питання, які з статей нинішнього КК слід віднести до розряду кримінальних проступків. Я підозрюю, що це будуть ті статті, які передбачають злочини невеликої тяжкості, дрібні крадіжки, не важкі злочини, пов’язані з наркотиками і т.д.

Запитайте у будь-якого іноземного експерта про їхні погляди на проблему наркоманії. У нас сьогодні третина країни має судимість за ч. 1 ст. 309 КК України. Іноземні експерти завжди здивовано дивляться на те, як ми звітуємо про кількість засуджених людей за даним складом злочину. Для них ця проблема вже давно перейшла в розряд медичної, що вимагає лікування. Від того, що ми їх судимо і садимо в в’язниці і нагороджуємо статусом «раніше судимий» вони ж не перестають бути наркоманами. Їх потрібно лікувати, а не саджати.

Думаю, що на це теж необхідно звернути увагу. Проблема глибша і її не вирішує ні нинішнє законодавство, ні пропоновані зміни. Недостатньо тільки поміняти законодавство – потрібно налагодити просвітницьку та соціальну роботу, а також налагодити належним чином службу пробації», – скасувала суддя.

 

Автор: Ганна Шульгіна

Джерело: Судово-юридична газета

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone