Комітет з питань прав людини закликав виконувати закон про захист прав і свобод вимушених переселенців

Голова Комітету з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин Григорій Немиря, перший заступник голови комітету Валерій Пацкан і експерт Всеукраїнського благодійного фонду «Право на захист» Олена Виноградова закликали уряд України належним чином виконувати закон про захист внутрішньо переміщених осіб і припинити практику порушення їх прав і свобод.

Парламент ухвалив закон про захист прав і свобод вимушених переселенців та зміни до нього. Але всі ми знаємо, що часто у нас діють хороші законодавчі акти, але проблеми виникають при їхньому виконанні. В результаті ми маємо порушення прав і свобод майже двох мільйонів наших громадян, які вимушені були покинути свої домівки через загрозу їхньому життю“,- сказав Григорій Немиря під час брифінгу у Верховній Раді.

Це є неприйнятним. Наш обов’язок – захистити права і свободи вимушених переселенців.

У свою чергу, Валерій Пацкан наголосив на проблемах при виконанні відповідного закону та закликав Комітет з прав людини розпочати моніторинг роботи державних органів, які мають виконувати цей законодавчий акт.

Олена Виноградова повідомила, що команда ВБФ «Право на захист» ініціювала проведення моніторингу щодо виконання норм Закону 921-VIII, який набув чинності 13 січня 2016 року та основною метою якого є посилення гарантії дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб (далі – ВПО) та спрощення процедур обліку таких осіб.

Моніторинг проводився в рамках проекту «Адвокація, захист прав людини та юридична допомога ВПО», який реалізується ВБФ «Право на захист» за підтримки Агентства ООН у справах біженців (UNHCR) в п’яти областях України: Дніпропетровській, Донецькій, Луганській, Харківській і Запорізькій в період з 22 лютого по 04 березня 2016 року.

На превеликий жаль, результати моніторингу є вкрай невтішними. Закон виконується вибірково, права і свободи вимушених переселенців порушуються. Люди стають заручниками ситуації“, –  сказала Олена Виноградова.

Так, за її словами, норма, яка вимагає встановити безстроковість довідки ВПО не виконується на практиці (також ті ВПО, що беруться на облік вперше після 13 січня 2016 року, переважно отримують довідки терміном дії на 6 місяців), деякі УПСЗН досі не беруть на облік людей без реєстрації місця проживання на тимчасово непідконтрольній території, процедура реєстрації дітей без супроводу залишається незрозумілою як для працівників служб у справах дітей, так і для ВПО, не ведеться робота з інформування ВПО щодо їхніх прав, тощо.

Олена Виноградова також висловила жаль, що сьогодні парламент не зміг ухвалити проект Постанови про Рекомендації парламентських слухань на тему: “Стан дотримання прав внутрішньо переміщених осіб та громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території України та на тимчасово неконтрольованій території в зоні проведення антитерористичної операції” та закликала народних депутатів проголосувати за цей документ цього тижня.

Крім того, Григорій Немиря повідомив, що 7-8 квітня Комітет з прав людини проведе розширене виїзне засідання у Донецькій та Луганській областях, яке, зокрема, буде присвячене питанням дотримання прав і свобод вимушених переселенців.

Відео брифінгу доступно за цим посиланням.

Джерело: офіційний сайт Верховної Ради України

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone