Кожен п’ятий українець виправдовує злочини під час бойових дій, а 14% допускають катування

Кожен п’ятий українець (21%) вважає, що злочини, вчинені українськими військовими в зоні бойових дій, можуть бути виправдані. Причому 11,3% говорять про виправдання нетяжких злочинів, а 9,8% – про будь-які.

Такі результати загальнонаціонального соціологічного дослідження “Права людини в Україні”, проведеного з 22 жовтня по 6 листопада Фондом “Демократичні ініціативи” ім. Ілька Кучеріва та фірмою “Юкрейніан соціолоджі сервіс” на замовлення Програми розвитку ООН в Україні та у співпраці із ГО “Центр інформації про права людини” і Офісом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

Водночас 48% опитаних засудили такі дії військовослужбовців, вважаючи, що за таке необхідно карати за всією суворістю, проте 23%, не відкидаючи необхідності покарання, вважають військові умови певними пом’якшувальними обставинами.

Найбільш рішуче з приводу подібних ситуацій налаштовані мешканці Донбасу, більше 80% яких вважають, що жодних виправдань для таких злочинів бути не може. Тоді як найбільш “ліберально” налаштовані жителі Заходу, серед яких лише 37% однозначно засуджують подібні практики, а 28% – частково їх виправдовують.

Проти застосування тортур до захоплених у зоні бойових дій ворогів висловилися 80% опитаних, тоді як 14% припускають таку можливість (8% – аби добитися відповідних відомостей і 6,8% – аби адекватно відповісти на аналогічні дії ворога). Причому варто зазначити, що частка тих, хто виправдовує тортури, вище у Західному та Центральному  регіонах (де, відповідно, 19% та 15% опитаних знаходять виправдання таким діям). А 96% опитаних мешканців Донбасу вважають тортури неприпустимими.

“Питання про тортури та катування для нас було показовим: будь-які виправдання пошуку можливості виправдати тортури – це свідчить, що для таких осіб універсальна заборона на тортури – не є універсальною. Усе це заборонено в Декларації та Конвенції з прав людини та інших міжнародних документах”, – каже голова Центру інформації про права людини Тетяна Печончик.

Згідно з дослідженням, серед населення також переважає думка, що підтримка відносин з країнами, в яких масово порушують права людини, є неправильною.

Зокрема, половина опитаних заперечили необхідність збереження відносин з такими країнами, тоді як лише 26% готові заплющувати очі на порушення прав людини в цих країнах, якщо це буде вигідним для нашої країни.

Найбільш прагматично налаштованими в цьому питанні виявилися жителі Західного регіону (де близько 40% висловилися за підтримку таких відносин, і близько 40% – проти), натомість більш суворі моральні оцінки висловили жителі Донбасу (тут 61% опитаних вказали на небажаність відносин з країнами-порушниками прав людини).

права людини, п’ятий

Усього було опитано 2002 респондентів за квотною загальнонаціональною вибіркою, яка за областями України, типами поселення (Київ, обласні центри, інші міста, села), статтю і віком репрезентує доросле населення України (18 років і старше). Опитування проводилось у всіх областях України, м. Києві та контрольованих районах Донецької і Луганської областей. Опитування не проводилось в анексованому Росією Криму, м. Севастополі та окупованих територіях Донбасу. Максимальна випадкова похибка (без урахування дизайн-ефекту) не перевищує 2,2% з вірогідністю 0,954.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone