КС має сказати, чи можна суддям удвічі зменшити зарплату

Суддівська винагорода — це складова незалежності людини у мантії. Таку аксіому не воднораз повторював Конституційний Суд. Якщо її зменшити вдвічі, чи призводить це до зниження і рівня незалежності?

На цьому тижні перший сенат КС розпочав слухання конституційної скарги щодо положень пп.3, 9 розд.ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 6.12.2016 № 1774-VIII. Цей акт, як відомо, замінив скрізь мінімальну зарплата на розрахункову величину в розмірі 1600 грн.

Як наслідок, більш ніж удвічі зменшилися посадові оклади суддів, які не пройшли кваліфікаційного оцінювання. Тобто, як стверджує Микола Дем’яносов з Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ, відбулося зниження конституційних гарантій незалежності служителя Феміди, що суперечить ч.1 ст.126 Конституції.

Крім того, закон про судоустрій, яким встановлені розміри посадових окладів, у частині оплати праці судів є пріоритетним щодо будь-яких інших актів.

До речі, у КС вже розглядається подання Верховного Суду України, де, серед іншого, ставиться під сумнів нерівність в оплаті праці суддів залежно від проходження ними кваліфоцінювання. Можливо, членам сенату вдасться швидше надати відповідь на одне із порушених питань, ніж шукати консенсус щодо всіх інших.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone