КС вказав, що для представництва особи в суді правнича допомога не обов’язкова

Професійна допомога й інститут представництва — дві великі різниці, що не пов’язані одна з іншим. Такого висновку дійшов Конституційний Суд у справі щодо скасування адвокатської монополії.

Розповідає “Закон і Бізнес”.

Як зазначено у висновку від 31.10.2019 №4-в/2019, поняття «професійна правнича допомога» і «представництво особи в суді» не є тотожними. Першу надають адвокати, а друге може бути здійснене як адвокатом, так і іншим суб’єктом — за вибором особи. Відповідно, Конституція зобов’язує державу гарантувати участь адвоката у наданні професійної правничої допомоги особі, зокрема, за рахунок бюджетних коштів у випадках, передбачених законом.

Отже, передбачене законопроектом №1013 скасування адвокатської монополії навпаки розширює можливості для особи на представництво її інтересів у судах. З цього висновку логічно випливає, що за якість правничої допомоги під час реалізації такого представництва держава не повинна перейматися.

Таким чином, КС визнав проект №1013 таким, що відповідає вимогам стст.157 і 158 Конституції. Відповідно, тепер Верховна Рада має можливість схвалити його як частину Основного Закону. Тож уже у лютому 2020 року адвокатська монополія може бути скасована, пропрацювавши у повному обсязі трохи більше місяця.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone