6 рекомендацій для забезпечення незалежного судочинства

Вища кваліфікаційна комісія суддів України має пришвидшити проведення кваліфікаційного оцінювання суддів з метою підтвердження їх відповідності займаній посаді.

На цьому з-поміж іншого наголосили учасники Прикарпатського судового форуму «Вища рада правосуддя: сучасний стан та перспективи», передає «Закон і Бізнес».

На форумі, організованому за ініціативи Асоціації розвитку суддівського самоврядування України у співпраці з Секцією суддів Асоціації правників України, представники судової влади підняли питання охорони та фізичного захисту судів та суддів, ефективних способів захисту судді від тиску, а також дієвості ВРП. Також учасники обговорили питання судової влади у зв’язку зі зміною судоустрою, проведення конкурсу та переведення суддів, здійснення правосуддя в перехідних умовах судової реформи, кваліфікаційного оцінювання працюючих суддів та недоукомплектованості судів, їх матеріального забезпечення, переведення суддів із ліквідованих судів до новостворених, здійснення комунікації суду в умовах реформ тощо.

Зокрема, з доповідями виступили заступник голови ВРП Вадим Беляневич, член ВРП, секретар першої дисциплінарної палати Алла Лесько, члени ВРП Олексій Маловацький та Андрій Овсієнко.

Секретар кваліфікаційної палати Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Станіслав Щотка на форумі окреслив основні напрями роботи Комісії у 2018 році.

«В першу чергу, наша увага зосереджена на кваліфікаційному оцінювані, потім – на переведенні і доборі суддів. Крім того, в планах – завершення конкурсу до ІР-суду, другий конкурс до Верховного Суду і конкурс до Вищого антикорупційного суду. Також ми здійснюємо постійну функцію відрядження суддів», – зазначив С.Щотка.

За результатами обговорення учасники форуму сформували такі рекомендації органам суддівського врядування та самоврядування (витяг з резолюції):

  1. Рекомендувати Вищій раді правосуддя врахувати пропозиції Асоціації розвитку суддівського самоврядування України щодо тез щорічної Доповіді про стан забезпечення незалежності суддів в Україні.
  2. Щорічна Доповідь про стан забезпечення незалежності суддів в Україні – це не звіт про діяльність органів суддівського врядування, а аналіз проблем, які існують в судовій владі. Така доповідь повинна бути спрямована, насамперед, широкому загалу – представникам законодавчої та виконавчої гілок влади, правоохоронним органам, засобам масової інформації, неурядовим громадським організаціям, населенню та міжнародним організаціям з метою напрацювання дієвих механізмів забезпечення суддівської незалежності та усунення негативних проявів в цьому питанні.
  3. Вважати невідкладним завданням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України пришвидшення проведення кваліфікаційного оцінювання суддів з метою підтвердження їх відповідності займаній посаді.
  4. Підтримати пропозицію Вищої кваліфікаційної комісії суддів України про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо виплати суддівської винагороди в розмірі, передбаченому для судді, який пройшов кваліфікаційне оцінювання, після успішного проходження суддею іспиту та практичного завдання та підтвердження здатності здійснювати правосуддя у відповідному суді за ознакою професійної придатності.
  5. Вищій раді правосуддя терміново розглянути питання щодо виплати суддівської винагороди у передбаченому законом розмірі починаючи з січня 2017 року та необхідності виконання розпорядниками бюджетних коштів пункту 17 Рішення позачергового з’їзду суддів України від 15 березня 2017 року. З’ясувати причини невиконання рішень з’їзду суддів України Державною судовою адміністрацією України та вирішити питання про притягнення винних до відповідальності.
  6. Вищій раді правосуддя провести узагальнення дисциплінарної практики в частині кваліфікації дисциплінарних проступків та забезпечити формування єдиних підходів до оцінки подібних порушень.

«Практична реалізація вказаних пропозицій ефективно сприятиме створенню в Україні дієвої системи незалежного судочинства, яка буде відповідати кращим європейським зразкам», – підсумували в резолюції форуму.

Форум організовано в рамках реалізації грантового проекту «Підтримка розвитку суддівського самоврядування» за підтримки Програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Нове правосуддя».

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone