Лист Послам країн G20, країн ЄС, керівництву ПАРЕ, ЕС та США

Logo

Міжфракційне депутатське об’єднання
«На захист порушених конституційних прав громадян
та проти політичних репресій
                    «ЗАБОРОНЕНО ЗАБОРОНЯТИ»                     

Шановний (-а) пане (-і) Посол!

Голова Міжфракційного об’єднання «На захист порушених конституційних прав громадян та проти політичних репресій «Заборонено забороняти» народних депутатів України Андрій Деркач висловлює Вам свою повагу.

Хочу повідомити Вам про критичну ситуацію зі свободою слова в Україні.

Впродовж останніх чотирьох років Міжфракційне депутатське об’єднання «Заборонено забороняти» проводило постійний моніторинг ситуації зі свободою слова та правами людини в нашій країні.

Ми неодноразово повідомляли про перманентну атаку влади на свободу слова та права людини. Провладні політико-бізнесові клани, за допомогою підконтрольних ЗМІ, блогерів та популярних представництв у соціальних мережах перманентно формують атмосферу суспільної істерії та ненависті до свободи слова, а також вільного вираження думок та позицій.

Відповідні листи надходили Представництву ЄС в Україні, послам країн G20, Раді Європи та всім зацікавленим міжнародним інстанціям. На жаль, змушені констатувати повну відсутність якої-небудь реакції на цю ситуацію.

Правоохоронні органи не здатні або свідомо не бажають захистити представників журналістської професії від цілого ряду ризиків, які існують в Україні. Життя та здоров’я представників ЗМІ знаходяться під загрозою.

Для того, щоб зрозуміти масштаби загрози, варто лише згадати:

  • За минулий рік громадськими організаціями зафіксовано майже 300 фактів порушення свободи слова, з яких близько 100 – напади на журналістів.
  • Досі залишаються нерозслідуваними резонансні вбивства відомих та впливових журналістів Павла Шеремети та Олеся Бузини.
  • Керівник одного з найбільших інтернет-видань країни – «Страна.UA», Ігор Гужва був змушений просити політичного притулку в Австрії.
  • Проводяться постійні обшуки в редакціях ЗМІ, а також в квартирах редакторів і журналістів (Громадське радіо, «Весті», «Страна.UA», 1+1 медіа).
  • Влада використовує фіскальні органи для тиску на ЗМІ, заважаючи нормальному функціонуванню (1+1 медіа).
  • Окремої уваги заслуговує діяльність Національної ради з питань телебачення та радіомовлення.
    • Ця структура за останні роки перетворилася на цензора та класичного рейдера. Для «неправильних» ЗМІ створюються такі умови за яких вони просто повинні бути продані або передані іншим власникам. Така ситуація спіткала найстаріше аналітично-розмовне радіо країни «Радіо Ера».
    • Нацрада перетворилася каральний орган, який повністю підконтрольний Адміністрації президента України. Детально про дії Нацради та її керівництва стало відомо завдяки витоку інформації з особистої пошти голови Нацради Юрія Артеменко – скандал отримав назву “Артеменко.Leaks”.

Реакцією на цю ситуацію стало звернення топ-менеджерів цілого ряду популярних всеукраїнських ЗМІ («Ера-Медіа», телеканал «ZIK», телеканал «NewsOne», телеканал «112 Україна», «Страна.UA», «Петр і Мазепа», «Радіо-Весті», телеканал «К1»), регіональних журналістів, а також представників громадських організацій (Міжфракційне об’єднання “Заборонено забороняти” також виступило підписантом) до президента, голови Верховної Ради України, Генерального прокурора, прем’єр-міністра, а також дипломатів Європейських країн і США.

У зверненні вказується, що рівень загрози свободі слова в Україні дійшов до критичної межі. Текст відповідного звернення додається до цього листа.

Національна спілка журналістів України разом з Міжнародною федерацією журналістів відреагували на дане звернення та у партнерстві провели публічну дискусію «Загрози свободі слова в Україні». За її результатами, журналістська спільнота підтримала звернення та прийняла резолюцію з вимогою припинити тиск на українські медіа. Текст резолюції також додається до цього листа.

Така владна політика не може залишатися поза увагою Європейського Союзу, США та всього світу. Вона суперечить всім загальноприйнятим нормам, демократичним цінностям та основам гуманізму. Сподіваємось на вашу дієву підтримку у боротьбі за свободу слова та права людини в Україні.

Про роботу міжфракційного об’єднання та стану дотримання прав людини в Україні можна дізнатися за адресою ftf.org.ua.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone