Лутковська пропонує створити в Україні інформаційного комісара

Уповноважена Верховної Ради України з прав людини Валерія Лутковська вважає, що для забезпечення доступу до публічної інформації і контролю за його виконанням в Україні необхідно змінити Конституцію і створити посаду інформаційного комісара.

Про це вона заявила 21 вересня на Міжнародній конференції “RTI: Відзначення 250-ї річниці права на інформацію та подальше зміцнення всіх національних систем країн Східного партнерства”, повідомляє “Детектор медіа”.

“Інформаційний комісар повинен відповідати принципу незалежності і виконувати функції контролюючого органу: швидкість, ефективність реакції, його приписи мають бути обов’язковими до виконання, а якщо порушено право або не виконані його приписи – порушник має нести відповідальність”, – зазначила Лутковська.

Вона також додала, що парламентський контроль за комісаром повинен здійснювати уповноважений з прав людини, а щоб створити посаду комісара, треба змінити Конституцію.

“Але це тривалий і довгий в частині перемовин процес. Тому сьогодні ми продовжуємо виконувати функцію контролюючого органу по забезпеченню доступу до публічної інформації. Однак в омбудсменів є лише одна роль: надавати рекомендації, необов’язкові для виконання. Вони за визначенням не можуть відповідати вимогам органу, який мав би контролювати доступ до публічної інформації. Контролюючий орган має сказати: “Ти повинен відкрити цю інформацію і все, вона за визначенням відкрита”. У нас цієї ознаки немає навіть з точки зору закону”, – сказала омбудсмен.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone