Міноборони порушує конституційні права призовників – Уповноважений Верховної Ради з прав людини

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Валерія Лутковська звернулася з поданням до Міністра оборони України щодо усунення порушень конституційного права на приватність.

«Останнім часом у мережі Інтернет набула широкого розголосу інформація щодо окремих випадків незаконного збирання військовими комісаріатами персональних даних майбутніх призовників та членів їхніх родин. Зокрема, військові комісаріати вимагають від майбутніх призовників заповнення так званої «Довідки про родину призовника», – йдеться у поданні.

Валерія Лутковська

Валерія Лутковська. Джерело: 112.ua

 

У цьому зв’язку Уповноважений з прав людини зазначила, що відповідно до статті 32 Основного Закону ніхто не може зазнавати втручання в особисте і сімейне життя призовника, крім випадків, передбачених Конституцією України. Не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.

Відповідно до частини третьої статті 6 Закону України «Про захист персональних даних» склад та зміст персональних даних мають бути відповідними, адекватними та ненадмірними стосовно визначеної мети їх обробки.

Разом з тим у вищезгаданій «Довідці про родину призовника», заповнення якої вимагають військові комісаріати, необхідно вказувати персональні дані призовника та його батьків, які є «чутливими» персональними даними і обробка яких заборонена відповідно до Конвенції про захист осіб у зв’язку з автоматизованою обробкою персональних даних (стаття 6), Закону України «Про захист персональних даних» (стаття 7). Як виняток, обробка таких даних дозволяється лише у чітко визначених законом випадках.

Склад та зміст запитуваних в «Довідці про родину призовника» персональних даних не відповідає одному з ключових принципів законної обробки персональних даних – відповідності, адекватності та ненадмірності стосовно визначеної мети їх обробки. Таким чином, вимога військових комісаріатів щодо заповнення згаданої довідки суперечить вимогам Закону України «Про захист персональних даних».

Зважаючи на викладене, керуючись статтею 101 Конституції України, статтями 13 і 15 Закону України «Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини», з метою недопущення порушення прав людини Валерія Лутковська звернулася з проханням до Степана Полторака в 30-денний строквжити заходів щодо припинення незаконного збирання військовими комісаріатами персональних даних майбутніх призовників та членів їх родин, а також:

  • привести у відповідність до вимог законодавства склад персональних даних військовозобов’язаних і призовників, що зберігається військовими комісаріатами в особових справах військовозобов’язаних і призовників;
  • забезпечити знищення персональних даних військовозобов’язаних і призовників, збирання та зберігання яких не відповідає законодавству;
  • провести роз’яснювальну роботу серед посадових осіб військових комісаріатів щодо обов’язковості дотримання вимог законодавства про військовий облік військовозобов’язаних і призовників та захист персональних даних.
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone