Люстраційний закон перевіряли на конституційність: підстави, позиції і скандал

Конституційний Суд України завершив відкритий розгляд подань Верховного Суду і 47 народних депутатів щодо Закону «Про очищення влади». Тепер подання по люстраційному закону Суд розглядатиме в режимі закритих пленарних засідань.

Під час засідання КМУ заслухав представника Президента Ростислава Михеєнко, представника Ради суддів України (РСУ) Богдана Монича, представника Вищого адміністративного суду України (ВАСУ), начальника Правового управління ВАСУ Вадима Демченко, виконавчого директора Української Гельсінської спілки з прав людини Аркадія Бущенко і залученого експерта, суддю Конституційного Суду у відставці Івана Домбровського.

У своїх виступах представники РСУ, ВАСУ, а також представник Верховного Суду України Олександр Волков, вказали на неконституційність низки положень Закону «Про очищення влади», порушення ним презумпції невинуватості.

«Судді зацікавлені в очищенні влади, однак деякі пункти закону необхідно перевірити. Закон не передбачає принципу індивідуальної відповідальності», – заявив Богдан Монич.

«У 2006 році в Сербії вже була проведена люстрація усього складу суддів цієї країни, однак потім ЄСПЛ визнав, що звільнення суддів було незаконним. У підсумку, всі судді були відновлені на своїх постах, а в судах Сербії вийшло відразу два повноважних складу суддів», – зазначив Вадим Демченко.

По суті не підтримав закон і правозахисник Аркадій Бущенко.

«Люстрація може бути застосована тільки до вузького кількості осіб. Особисто я вважаю, що цей закон був зайвим. У законодавстві України було достатньо важелів для вирішення цього питання і без прийняття спеціального закону», – зазначив Аркадій Бущенко.

Із присутніх на захист закону виступили тільки Ростислава Михеєнко і Іван Домбровський, який зазначив, що Закон «Про очищення влади» ніяк не обмежує права суддівського корпусу.

«Суддів, які виносили рішення щодо учасників масових акцій протесту в 2013-2014 рр., ніхто автоматично не звільняє. Їх звільняють тільки на підставі подань Вищої ради юстиції, яка, під час відповідної процедури, встановлює в діях суддів факти порушення ними закону і, відповідно, порушення присяги», – заявив Іван Домбровський.

Також колишній суддя КСУ закликав обережно ставитися до висновків Венеціанської комісії щодо Закону «Про очищення влади».
«Їхні висновки носять рекомендаційний характер. Там теж люди працюють – вони можуть не до кінця розуміти деякі наші особливості», – додав він.

Не обійшлося під час засідання і без скандалів. Після відмови суддів КСУ задовольнити клопотання народних депутатів Леоніда Ємця та Єгора Соболєва про самовідвід шести суддів Конституційного Суду, депутати, а також представник уряду Тетяна Козаченко, демонстративно покинули засідання Суду, зробивши це без дозволу голови КСУ.

На думку депутатів, ці шість суддів причетні до узурпації влади колишнім президентом Віктором Януковичем, оскільки в 2010 році брали участь у голосуванні з відновлення дії тексту Конституції України в редакції 1996 року, тим самим давши тодішньому президенту більш широкі повноваження.

«Вони не мають права перебувати в цьому приміщенні і розглядати подання щодо Закону «Про очищення влади». Ці судді самі потрапляють під люстрацію, оскільки дали Януковичу диктаторські повноваження. У них на обличчя конфлікт інтересів», – заявили ЗМІ в кулуарах КСУ Леонід Ємець та Єгор Соболєв.

З докладним фотозвітом можна ознайомитися за посиланням.

 

Автор: В’ячеслав Хрипун

Джерело: Судово-юридична газета

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone