Марина Ставнійчук: люстрація в Україні не відповідає європейським стандартам

Закон “Про очищення влади” значною мірою не відповідає принципу верховенства права. Не дивлячись на це українська влада не виконує свою обіцянку Європейській Комісії “За демократію через право” (Венеціанська комісія) привести цей закон у відповідність до європейських стандартів і демократичних процедур. Про це Українським Новинам сказала колишній член Венеціанської комісії Марина Ставнійчук.

“Закон  “Про очищення влади” значною мірою не відповідає принципу верховенства права. Це констатувала Венеціанська комісія і у проміжному і остаточному висновках, які були надані Україні у грудні 2014 і у червні 2015 року. З грудня 2014 року українська влада в особі міністра юстиції Петренка та пані Козаченко (директор департаменту з питань люстрації Мін’юсту Тетяна Козаченко – ред.), а також окремих народних депутатів брали зобов’язання перед поважними європейськими структурами виправити зміст цього закону і привести його у відповідність до європейських стандартів у галузі права і у галузі прав людини. До теперішнього часу цього не зроблено”, – сказала Марина Ставнійчук.

Тому, за її словами, звитяжні реляції люстраторів в Україні свідчать лише про одне – ніякого процесу, який пов’язаний з реальними принципами відновлення справедливості, які відповідають засадам верховенства права в Україні, не відбувається. “Пані Козаченко, яка сьогодні звітує на всю Україну, що їй особисто процес люстрації вдався, повинна, між іншим, згадати рекомендацію Європейської Комісії “За демократію через право”, зокрема  про те, що відповідальність  за  проведення  процесу  люстрації  повинна  бути  знята  з Міністерства юстиції та покладена на спеціально створену незалежну комісію, за активної участі громадянського суспільства. Натомість відповідні люстраційні процедури здійснюються під егідою Міністерства юстиції попри всі запевнення української влади перед Венеціанською комісією у зворотньому”, – зазначила Марина Ставнійчук.

На думку Марини Ставнійчук, нинішня влада не дослухається до рекомендацій європейських інституцій, бо немає правової і політичної культури. “Для державного чиновника найвищого рівня слово дане на засіданні  Європейської Комісії “За демократію через право” виправити закон – має бути дотримано. Знову, попри всі неодноразові зобов’язання, цього не зроблено”, – наголосила вона. “Ця влада, яка прийшла після революції гідності, коли люди вийшли за захистом своїх прав і за відстоюванням своїх інтересів мала би діяти дійсно справедливо, дійсно неупереджено, дійсно у відповідності до принципу верховенства права і демократичних процедур, на чому наполягають з 2014 року і до нині європейські структури”, – підсумувала Марина Ставнійчук.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone