Медичну реформу можуть скасувати як неконституційну

Держава не вправі відмовитися від надання безоплатних медичних послуг. Адже це звужує права українців на гарантовану Конституцією охорону здоров’я та лікарську допомогу. На цьому наголошується у поданні, яке почав розглядати Конституційний Суд.

Народні депутати поставили під сумнів у цілому закон «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» від 19.10.2017 № 2168–VІІІ. Ним запроваджено новий підхід до фінансування державних та комунальних медичних закладів.

Зокрема, у поданні до КС наголошується на неприпустимості обмеження у держбюджеті видатків лише на надання «необхідних медичних послуг». Такий термін, з одного боку, є юридично невизначеним, а з іншого — дозволяє регулювання обсягів безоплатної  медичної допомоги за межами закону. Тобто суперечить стст.22, 49, 64 Конституції.

Прикметно, що у 2002 році КС уже давав тлумачення ч.3 ст.49 Конституції. Тоді наголошувалося, що медична допомога у державних та комунальних закладах має надаватися всім громадянам у повному обсязі, тобто «задовольняти потреби людини у збереженні або відновленні здоров’я». І ні про який її «гарантований рівень», що застосували автори нинішньої медичної реформи, не може йти і мови.

Тож апологетам нововведень навряд чи вдасться знайти виправдання своїм ідеям ні з позиції верховенства закону, ні з точки зору верховенства права.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone