Мін’юст не поспішає вносити поправки в закон про люстрацію

Єдине, про що повідомлень поки не було після київських зустрічей з Джанні Букіккіо, так це про поправки до закону про люстрацію. Які українські політики обговорюють з представниками Венеціанської комісії ще з грудня 2014 року.

Тоді український Мін’юст обіцяв виправити діючий закон про люстрацію, який у Венеції назвали “поганим”. Ось тільки поправки ці не прийняті до цих пір. Чим саме незадоволені у Венеціанській комісії – читайте далі.

Закон про очищення влади або, як його називають політики та ЗМІ, закон про люстрацію. Він вступив в дію в жовтні 2014 року і з тих пір залишається, напевно, одним з найскандальніших законів України.

Закон про люстрацію приймався під парламентські вибори 2014 року – його проголосували якраз тоді, коли передвиборча кампанія була в самому розпалі. Депутати поспішали – і прийняли цей закон, незважаючи на масу зауважень, як від політиків, так і від юристів і правозахисників.

“У самому законі знову такі норми, які дозволять своїм людям уникнути цієї люстрації. – Там написано, що люстрації підлягають і довгий список крім тих хто воював в зоні АТО. Тобто їдете ви собі в зону АТО на 2 тижні, оформляєте, що ви учасник бойових дій, пересиджуєте в тилу – І ви вже не потрапляєте під люстрацію”, – говорить Ганна Маляр, юрист Malyar.

Закон критикували і за те, що люстрації піддається абстрактне число держслужбовців без конкретних доказів їх провини в скоєнні будь-яких незаконних дій – просто за те, що в певний період вони займали певні посади.

І за відсутність незалежного органу влади, який займався б перевіркою чиновників. І за те, що він через 20 років після падіння комунізму – все одно зачіпає і цю тему, встановлюючи радше символічні, ніж здатні спрацювати на практиці заборони для колишніх комуністів займати високі пости.

А головне – критикували за те, що цей закон фактично підміняє собою боротьбу з корупцією. Саме цього – найбільше побоювалися в Європі.

“Ми стурбовані захистом прав людей, яких торкнеться люстрація. Також викликає побоювання спроба замінити цим законом боротьбу з корупцією. Ми також побоюємося того що цей закон може стати інструментом політичної помсти і боротьби з опонентами”, – говорить Томас Маркерт, директор секретаріату Венеціанської комісії.

“Остаточне рішення Венеціанської комісії таке – закон не придатний. Його необхідно радикально переглянути і змінити. Необхідно уникнути політизації закону. Він не повинен стати інструментом помсти політичним опонентам.

Люстрація повинна проходити в строгій відповідності з Конституцією України та європейськими стандартами. Не можна люструвати людей, які колись мали відношення до компартії, і це одне з ключових зауважень – з тих пір пройшло 20 років “, – говорить Джанні Букіккіо, голова Венеціанської комісії.

Змінити горезвісний закон представники української влади насамперед, Міністерство юстиції пообіцяли ще після першого обговорення української люстрації в Венеції на засіданні Європейської комісії за демократію через право.

Венеціанська комісія дуже детально розглянула документ – і запропонувала цілий перелік поправок. З якими українські чиновники погодилися. Погодилися, але … Так і не стали нічого змінювати. Чим всерйоз здивували європейців, які не звикли до такого відношення до своїх рекомендацій. Українська сторона забула про свою обіцянку на довгі місяці – тепер уже більше, ніж на рік.

“До цих пір ми не отримали ніяких правок, якийсь час тому ми прийняли думку про цей закон, але яка зараз доля наших рекомендацій – мені не відомо”, – говорить Джанні Букіккіо, голова Венеціанської комісії.

Венеціанська комісія не відкидає люстрацію в цілому, але наполягає на тому, що такі процеси повинні відбуватися з дотриманням основних прав людини і презумпції невинуватості.

На даний момент за чинним українським законом про люстрацію вже звільнені майже 1000 посадовців. Багато – пішли у відставку добровільно, щоб не проходити Люстраційний перевірку на таких неприйнятних умовах.

 

Джерело: Подробиці

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone