Моніторинг втручання у виборчий процес під час виборів Президента України

31 березня 2019 року в Україні пройшов перший тур чергових президентських виборів. Дані вибори обіцяють бути «найбруднішими» в історії країни. Розмах порушень в передвиборний період і прямого втручання влади у виборчий процес заради переобрання Петра Порошенка вражають.

Як відзначило Управління Верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ) – на сьогоднішній день в Україні запанувала атмосфера залякування, через це громадяни не можуть відкрито обговорювати суспільно важливі питання.

Всі типи порушень можна поділити на кілька груп. По-перше, це порушення правил агітації. По-друге, це маніпулювання результатами опитувань. По-третє, втручання у виборчий процес. По-четверте – підкуп виборців. І по-п’яте – пряме зміна результатів виборів. Всі ці фактори безпосередньо порушують Конституційні права українців.

Передувало початку виборчої кампанії ціла група подій, прямо порушує права громадян і демократичні принципи виборчого процесу.


Порушення конституційних прав громадян України

 

Конституція України, як закон прямої дії, гарантує всім громадянам країни право приймати вільну участь у виборах після досягнення 18 років (ст. 70-71), в тому числі президентських. При цьому, дане право порушувалося на цих виборах.

Державою не було також зроблено заходів щодо забезпечення конституційного права на загальне голосування. Зокрема, кілька мільйонів громадян України з непідконтрольних територій Луганської, Донецької областей не могли голосувати без реєстрації на підконтрольній території. Громадяни України з Криму взагалі були позбавлені права голосувати. Так само не були відкриті виборчі дільниці в Росії, а за кордоном в інших країнах не були забезпечені належні умови для голосування.

Рішенням Центральної виборчої комісії (ЦВК) не були відкриті виборчі дільниці в Росії (грудень 2018), де працює кілька мільйонів українських «заробітчан»[1], в більшості своїй антипатиків Порошенка.У той же час, в тих країнах за кордоном, де виборчі дільниці все-таки були відкриті через тяганину і неправильно організовану роботу комісій при дипломатичних представництвах, багато виборців не змогли проголосувати. В цілому ряді випадків причиною були довгі черги[2], в інших випадках відсутність громадян у списку виборців[3].

Права голосу на президентських виборах 2019 року було позбавлено майже 1 млн. громадян через відсутність зареєстрованого місця проживання, головним чином із зони конфлікту на Донбасі. Так, 28 лютого глава ЦВК України Тетяна Сліпачук заявила, що місце голосування на президентських виборах змінили майже 40 тис. українців, 57% з яких – жителі Луганської та Донецької областей. У той же час, станом на 25 лютого 2019 року Міністерство соціальної політики України зареєструвало 1,365 млн переселенців з Криму і з Донбасу[4].

За даними ЦВК, кількість виборців, внесених до списку, склало 29 468 783 чоловік. Надруковане число бюлетенів для першого туру виборів склало 30 028 913. В той же час число виборців, які отримали бюлетені на президентських виборах, склало 18 711 933. Таким чином, 10 756 850 виборців не прийшли на вибори. При цьому відсутня статистика, скільки людей не знайшли себе в списках[5]. Така статистика яскраво ілюструє можливості громадян України до реалізації своїх конституційних прав.

Голова делегації Європарламенту зі спостереження за виборами Даріуш Росаті, роблячи оцінку першого туру в Україні, зазначив «Очевидно незбалансований і нерівний доступ кандидатів до ЗМІ, на жаль, підкріплений упередженим висвітленням певних кандидатів і кампаній; між кандидатами не було справжньої дискусії; процес залишався занадто громіздким, тривалим і складним для дуже великої кількості виборців для реєстрації або голосування, від внутрішніх трудових мігрантів до українців, які проживають за кордоном… повідомлялося про випадки купівлі голосів і нецільового використання адміністративного ресурсу, а нейтралітет деяких високопоставлених чиновників ставиться під сумнів через їх передвиборну діяльність»[6].

Окремої згадки заслуговує ситуація з дебатами кандидатів у президенти. Так, з моменту оголошення результатів першого туру виборів відбувається справжня епопея з проведенням дебатів між їх переможцями. Закон України «Про вибори Президента» регулює проведення теледебатів в рамках другого туру, передбачаючи їх трансляцію на Першому Національному каналі Національної телекомпанії України (НСТУ) та Першому каналі Національної радіокомпанії України (ст. 62). При цьому, немає вимоги щодо місця проведення дебатів.

3 квітня кандидат Зеленський запропонував провести їх на стадіоні «Олімпійський» в Києві з обов’язковою попередньою здачею аналізів кандидатами[7]. Одночасно, НСТУ анонсувала дебати в своєму ефірі на 19 квітня[8].

Кандидати в Президенти протягом двох тижнів не можуть визначитися з фінальною локацією дебатів. В даному випадку, важливо відзначити, що кандидати свідомо маніпулюють місцем проведення дебатів, так як рейтинг НСТУ є мізерно малим в очах громадськості, проводити захід під керівництвом «Суспільного» не має ніякого сенсу.

Варто згадати про те, що Порошенко і Зеленський спільно розгорнули маніпулятивну кампанію по «здачі аналізів». Кандидати здали аналізи в один час (5 квітня), але в різних організаціях – Порошенко в медпункті стадіону «Олімпійський», а Зеленський в приватній клініці[9]. Причому пізніше у Порошенка зажадали ще однієї здачі аналізів, в незалежній і авторитетної міжнародної організації, якою визначили VADA і їй Порошенко здав аналізи ще раз (10 квітня)[10]. Зеленської в повторній здачі аналізів не брав участі. Проблема в тому, що VADA є волонтерською організацією, на відміну від WADA, яка бере антидопінгові проби у спортсменів перед офіційними змаганнями[11].

Довгий період час дебатів кандидати так само не могли визначити. Причому, в команді Порошенко перетворили це «в шоу з переслідуванням Зеленського, що боїться дебатів». Порошенко при цьому без запрошення вривався в ефір телеканалу «1+1» (11 квітня), за що Гендиректор телеканалу пообіцяв подати на нього в суд[12].

Порошенко і Зеленський з різницею о третій годині проводили зустрічі в Парижі з Президентом Франції (12 квітня)[13]. Порошенко провів 14 квітня зустріч зі своїми прихильниками перед стадіоном «Олімпійський» яку визначив, як «дебати із Зеленським», при цьому чудово знаючи, що інший кандидат на них не прийде. Під час цієї зустрічі знову використовували звезених за списками бюджетників, а Зеленського знову всіляко заочно ображали, звинувачуючи його в небажанні брати участь в дебатах. Зеленський перед цим (12 квітня) оголосив, що прийде на дебати з Порошенком на стадіон «Олімпійський» 19 квітня о 19:00[14]. В результаті, 16 квітня штаби кандидатів у президенти Володимира Зеленського та Петра Порошенка домовилися про оренду стадіону НСК «Олімпійський» для проведення дебатів 19 квітня[15].

Все це є наслідком того, що нинішня влада привела до деградації політичного дискурсу в країні, коли підготовка до другого туру виборів Президента стає схожою на гумористичний серіал, в якому один герой активно переслідує іншого, а не обговорюють дійсно важливі політичні проблеми. З глобальної точки зору така ситуація не тільки знищує конституційні права українців, а й принижує їх.

Порушення Закону України «Про вибори Президента»

 

Відповідно до Закону України «Про вибори Президента» (ЗУ «ПВП»), передвиборна агітація починається на наступний день після реєстрації кандидата в Президенти (ст. 57). У той же час, вже за рік до початку передвиборної кампанії політтехнологами штабу чинного президента Петра Порошенка була висунута його передвиборна теза «армія, мова, віра», якою з серпня 2018 р були одночасно обклеєно безліч білбордів по всій Україні[16]. Важливо підкреслити, що дана реклама чинного Президента розміщувалася безкоштовно, під виглядом соціальної реклами[17].

Потім, почалося втілення цих тез Порошенка за допомогою всієї потужності адміністративного ресурсу з порушенням прав громадян. Спочатку почалася політика по об’єднанню з невизнаних іншими православними церквами «державної» церкви – Православної церкви України. Для цього були мобілізовані підконтрольні Президенту елементи у Верховній Раді України, а також дипломатичний корпус. В результаті кілька разів порушивши канонічні принципи і законодавство України (відділення церкви від держави, підписання від імені держави угоди з Константинопольським патріархатом, заяви про дискримінацію УПЦ) Порошенко організував ПЦУ, до якої силою стали приєднувати окремі парафії УПЦ, незважаючи на тверду позицію по неприєднанню священиків і прихожан УПЦ.

В продовження, президент Порошенко використовував релігію для власної агітації. Так, він відправився по країні в так званий «томос-тур» під час якого презентував ПЦУ і підкреслював свою важливу роль в даному процесі.

З метою реалізації тези «мова», був розроблений законопроект про українізацію всіх сфер життя в Україні, що дискримінує права мільйонів громадян з національних меншин, в першу чергу. російськомовних. Його прийняття приурочується до другого туру президентських виборів.

На реалізацію тези «армія» спрямована спроба використовувати військовий стан для зриву дати виборів, нарощування загальної ситуації «боротьби з агресором» вимагає згуртуватися навколо «національного лідера», оголошення всіх його конкурентів «агентами Кремля». Так, чинне керівництво держави влаштувало справжню громадську істерію і почала активно труїти всіх інакомислячих громадян.

До офіційного початку передвиборчої агітації, по країні поширювалися політичні гороскопи, які «агітують» (маніпулюють на підсвідомому рівні) за чинного Президента[18](порушення ст. 57 ЗУ «ПВП»).

У січні 2019 року в ряді регіонів України (Мелітополь, Суми, Хмельницький) було зафіксовано проведення т.зв. «Соціологічного опитування» щодо готовності проголосувати за чинного президента Порошенко. Формально його проводив не штаб кандидата або його партії, а громадська організація «Інститут розвитку і сприяння демократії» (створена в грудні 2018 року)[19]. Як з’ясували журналісти, до проведення такого опитування на платній основі активно залучалися співробітники бюджетних установ. Згідно ЗУ «ПВП» (ч. 6. ст. 64), заключення з виборцями за рахунок виборчого фонду оплачуваних договорів на проведення передвиборної агітації є заборонено. У зазначеному випадку під видом соціологічного дослідження фактично проводиться прихована агітаційна діяльність, поза рамками витрат виборчого фонду.

З 7 лютого, дня реєстрації кандидатом в Президенти Петра Порошенка до 20 березня 2019 р., він здійснив 19 поїздок по регіонах України. Логічне запитання: хто їздить по країні – кандидат в Президенти або Президент? Це робочі заходи глави держави або передвиборна агітація кандидата? При цьому П. Порошенко літав по країні на державних літаках і іншому транспорті[20]. 12 лютого – Одеська область, 14 лютого – Харківська область, 18 лютого – Івано-Франківська область, 23 лютого – Львівщина, 4 березня – Дніпропетровська і Миколаївська області, 9 березня – Черкаська, 11 березня – Житомирська область[21]. У той же час, ст. 56 ЗУ «ПВП» забороняє кандидату в Президенти використовувати службовий транспорт, зв’язок, підпорядковане майно.

Поїздки Порошенко по Україні могли б дійсно виявитися робочими поїздками президента – якби не масові зустрічі з місцевими жителями, які виглядають саме як зустрічі кандидата в Президенти зі своїми виборцями. І якби ці заходи оплачувалися з передвиборного фонду Петра Порошенка, як цього вимагає ст. 37 ЗУ «ПВП», то питань не виникало. Але вони фінансуються зовсім з інших джерел. Наприклад, телевізійна програма «Наші гроші» з посиланням на систему «Прозорро» повідомляє, що Департамент економічного розвитку Дніпропетровської обласної державної адміністрації 1 березня по результатам тендеру уклав угоду з ФОП Молотова А.Г. на проведення Форуму «Регіональна Рада. Стратегія 2019» вартістю 2,50 млн грн. Зокрема, було виділено не менше десяти автобусів на підвезення людей з регіонів. Саме в цьому заході під час візиту в Дніпро 4 березня прийняв участь Петро Порошенко[22].

Стаття 65 ЗУ «ПВП» не надає кандидату – діючому главі держави право на передвиборчу відпустку. Президенту пропонується агітувати «без відриву від виробництва», але без залучення підлеглих і робочих заходів. У той же час ця норма прямо порушується. Так, під час форуму «Від Крут до Брюсселя», який був заходом відверто передвиборчим, оскільки саме на ньому Порошенко оголосив про висунення своєї кандидатури на другий термін. Форум проходив 29 січня, у вівторок, тобто, в робочий день – і на ньому була присутня безліч чиновників з усіх куточків України[23].

Під час передвиборної кампанії П. Порошенко 3 рази відвідував військові підрозділи: 95 десантно-штурмову бригаду Порошенко відвідав під час поїздки до Житомира – побував на новосілля у контрактників (11 березня 2019 р.[24]). Під час візиту на Приазов’я – вручив нагороди бійцям 79-ї десантно-штурмової бригади (1 березеня 2019 р.)[25]. На базі «Азова» на Світлодарськ дузі (14 березеня 2019 р.)[26]. У той же час ст. 64 ЗУ «ПВП» прямо забороняє відвідувати кандидатам в Президенти військові частини.

Стаття 64 ЗУ «ПВП» прямо забороняє органам виконавчої влади та посадовим особам в робочий час брати участь у передвиборній агітації. Виняток діє тільки для тих посадових осіб, які є кандидатами в президенти. Тобто, особисто Петро Порошенко має право в робочий час розповісти, що він успішний керівник держави – але не може спеціально для цього збирати людей і проводити якісь заходи із залученням своїх підлеглих для організації цих заходів. У той же час дана норма порушується. Так, голова Херсонської обласної державної адміністрації А. Гордєєв виступаючи перед педагогами та медичними працівниками Генічеського району прямо заявив: «Хто захистить Україну, як Президент і Верховний головнокомандувач? Я думаю, тільки Порошенко. Можете записати, що це моя агітація, і подати на мене в суд», – сказав Гордєєв[27].

У регіонах, які президент Порошенко відвідував в січні-березні 2019 р. проводилася Рада регіонального розвитку, в яких брали участь представники місцевого самоврядування та виконавчої влади. Згідно ЗУ «ПВП» (частина 1 ст. 64), здійснення агітації зазначеними особами заборонено. Крім того, виборцям розносять агітаційний пакет на підтримку Президента з пропозицією написати лист Президенту, як главі Ради Регіонального розвитку. Такий пакет супроводжується зверненням на підтримку ініціатив президента губернатора відповідної області. Такі випадки зафіксовані як мінімум в Запоріжжі, Рівному, Вінниці[28].

У січні 2019 р. підтримати висунення П. Порошенка в кандидати в Президенти прийшов Начальник Держбюро розслідувань Роман Труба, який за законом очолює незаангажоване відомство, яке в теорії має право відкривати справи проти Президента[29].

У лютому-березні 2019 р. українцям від імені Президента Порошенка розсилають агітаційні листи, в яких розповідають про світле майбутнє і набирають масовку на його мітинги. У той же час в листах значиться інформація, що всі матеріали конверта були виготовлені не за бюджетні гроші. Якщо так – тоді це офіційна агітаційна продукція. Але в ЦВК про неї нічого не знають. У той же час відповідно до ст. 3 ЗУ «ПВП» агітаційна продукція може виготовлятися або за рахунок передвиборчого фонду кандидата або за рахунок державного бюджету. Загальний тираж Харкова, Закарпаття, Краматорська та Хмельницького склав майже мільйон примірників[30].

Агітація на користь Порошенка присутня в будівлях державних (Ірпінь, Київська обл.)[31]і комунальних установ (Кривий Ріг)[32], що порушує ст. 64 ЗУ «ПВП».

Робота агітаторів від кандидатів не дивлячись на законодавчу заборону (ст. 64 п. 6 ЗУ «ПВП») оплачується. Так на сайті оголошень можна побачити відповідні заявки[33], це ж підтверджує практика журналістських розслідувань[34].

ЦВК України в березні 2019 р своїм рішенням збільшила кількість бюлетенів в першому турі виборів на 263 тис. шт., хоча ніякого об’єктивного збільшення кількості виборців в реєстрі не відбулося[35], навпаки їх кількість повинна була, судячи з даних Держстату України, зменшитися, в зв’язку із загальним скороченням населення. Це може також стати резервом для фальсифікацій.

Саме формування виборчих фондів кандидатів у президенти України було непрозорим і мала всі ознаки фіктивності в порушення ст. 41-43 ЗУ «ПВП». Зокрема, дані факти виявили журналістські розслідування щодо команд Юлії Тимошенко[36]та Юрія Тимошенко[37]. Нацполіція порушила кримінальні справи на підставі журналістських розслідувань.

Мали місце прямі факти підкупу виборців в порушення ст. 64 ЗУ «ПВП» в формі так званих «сіток». Найактивніше цей елемент використав штаб Порошенка[38]у меньшій мірі – штаб Тимошенко[39]. Нацполіцією ведеться розслідування кримінального провадження за фактом можливого підкупу виборців. Штаб кандидата в Президенти Володимира Зеленського проводив підкуп виборців шляхом безкоштовного надання товарів або послуг, а саме квитків на концерт в Миколаєві[40]. Також на користь Порошенка здійснювалося незаконне надання безкоштовних медичних консультацій громадянам[41], як одна з форм підкупу.

У Донецькій[42]і Хмельницькій областях[43]мають місце факти прямого «переконання» шляхом погроз працівників бюджетних установ голосувати за чинного Президента (в порушення ст. 64 ЗУ «ПВП»).

В цілому ряді випадків мала місце агітація суб’єктами – прямо забороненими Законом, за чинного Президента: в Миколаєві, на засіданні Ради Регіонального розвитку, 15.03.19 Міністром В. Омеляном[44], в Чернівецькій обл., 11.03.19 першим віце-спікером І. Геращенко[45], в Кіровоградській обл. 02.03.19 на офіційних сайтах РДА та ОДА розміщені агітаційні матеріали Порошенка[46]. На користь Юлії Тимошенко в Донецькій обл. 06.03.19 проводив агітацію на сесії міськради мер міста Лисичанська[47]. Мер міста Глухова Мішель Терещенко відкрито агітує на користь кандидата Смешко у власному друкованому засобі масової інформації ГлухівПост №7[48](в порушення ст. 64 ЗУ «ПВП»).

В рамках підготовки до другого туру виборів прихильники Порошенко активно тиражували заздалегідь неправдиву інформацію, що кандидат в Президенти Зеленський – наркоман, чим порушували ст. 64 ЗУ «ПВП».

З боку кандидатів Гриценко, Каплина, Мураєва, Садового, Шевченко, Наливайченко, Богомолець мали місце порушення, пов’язані з виготовленням і використанням агітаційної продукції в порушення ст. 58, 59, 63, 64 ЗУ «ПВП». Нацполіцією складено ряд адміністративних протоколів[49].

Порушення кримінального кодексу України

 

З боку журналістів[50]і МВС України[51]виявлено цілу групу порушень в формі підкупу виборців (ст. 160 Кримінального кодексу України). Спочатку була запущена так звана «сітка» – скупка голосів малозабезпечених громадян для голосування за Порошенка під виглядом видачі їм матеріальної допомоги. Збір даних проводився через державні органи соціальної допомоги[52].

Спершу, в ряді регіонів України (Київ, Одеса, Чернігів, Хмельницький, Суми, Луганськ та ін.) В січні 2019 року було зафіксовано проведення т.зв. «Соціологічного опитування» щодо готовності проголосувати за чинного Президента Порошенка[53].

Потім, людям, які висловили підтримку діючому Президенту Порошенко, пропонується можливість отримати додаткові соціальні виплати від держави. Гроші за програмами соціальної допомоги, які затверджуються місцевими та обласними радами, видають саме тим, хто потрапив до «білого списку» потенційних прихильників Порошенка. У Миколаївській області на ці програми з місцевого бюджету було виділено 70 млн. грн., в Одеській – 90 млн. грн, у Дніпропетровській – 140 млн. грн.[54]У Харківській обласній програмі спочатку було закладено на 2019 рік 18 мільйонів, потім рішенням сесії облради (6 грудня 2018 роки) сума була збільшена до 50 мільйонів[55]. «З різних куточків країни приходить інформація про масовий підкуп виборців – роздачі так званої «матеріальної допомоги», грошей і продуктів від імені Блоку Петра Порошенка. Такі факти фіксуються на фото і відео», – написав у Facebook екс-нардеп і громадський активіст Єгор Фірсов і опублікував відео[56].

30 березня громадський проект «Карусель-2019», який розповідає про скупку голосів на виборах Президента, опублікував схему «сітки» Петра Порошенка в Дніпрі.[57]

У березні 2019 року міністр внутрішніх справ Арсен Аваков заявив, що виборчі голоси пенсіонерів Києва, Київської області та інших регіонів намагаються купити за кошти бюджетної програми. «Я наведу приклад однієї кримінальної справи, яка розслідується в Василькові Київської області. Йдеться про підкуп голосів… Один зі штабів провладної команди наймає агітаторів, ті вибирають сто чоловік, як правило, найбідніших, йдуть до них в квартири і запитують, чи готові вони підтримати кандидата і, якщо так, то пропонують допомогу. Зі ста чоловік 30 говорить «так, ми готові». Цих людей записують, йдуть до райради або соцзабезу зі списком і кажуть керівнику райради, меру виділити цим людям по тисячі гривень. Використовуючи засоби програми «Турбота», закладеної в бюджеті», – розповів міністр[58].

У лютому 2019 р. одержувачам мінімальної пенсії в Одеській області запропонували написати заяву на надання одноразової матеріальної допомоги у розмірі 1000 грн.[59], що представники громадських організацій також визначають, як спробу підкупу виборців. Запуск масштабної акції з надання одноразової матеріальної допомоги широким верствам населення під час виборчого процесу може розглядатися як вид зловживання фінансовими адміністративними ресурсами.

У лютому 2018 були факти підкупу виборців через соцмережі з подальшим проведенням акції в місті Кропивницькому, на якій і повинні були передати оплату за «потрібного» кандидата. Нацполіцією, відкрито кримінальне провадження за фактом[60].

У лютому 2019 р. глава МВС А. Аваков анонсував проведення обшуків у справі про підкуп виборців з боку штабу Петра Порошенка – так званої «сітки». Міністр підтвердив, що підкуп ведеться за рахунок держбюжету. Всього на ці цілі буде виділено півтора мільярда гривень[61].

22 лютого представники МВС затримали кілька представників т.зв. «Сітки» президента Порошенко в Сумській області[62]. Глава МВС А. Аваков в інтерв’ю одному з українських видань заявив про причетність до порушень виборчого законодавства заступника голови фракції Блок Петра Порошенка в парламенті Сергія Березенко[63].

Всього на кінець лютого 2019 р. за даними МВС з 74 кримінальних проваджень щодо порушень на виборах справ, пов’язаних з підкупом – 50[64].

У січні 2019 р. бюджетникам ряду міст України видавалися грошові премії разом з вітальними листівками від Порошенка[65]. Це є відкритим підкупом виборців і використанням адміністративного ресурсу.

Крім того, в Одеській області зафіксована діяльність «Мобільної поліклініки», яка надає безкоштовний медогляд і консультації пацієнтам під егідою президента Порошенко. У селах Львівської області, жителів запрошували на обговорення плану розвитку сіл за ініціативою Президента. Така діяльність носить ознаки непрямої агітації за Петра Порошенка як потенційного кандидата в Президенти[66].

Крім того, квазі-підкупом виборців стала так звана монетизація субсидій, коли замість віртуальних грошей які могли піти тільки в рахунок оплати рахунків за комунальні послуги, громадяни стали саме з березня 2019 року – безпосередньо перед першим туром виборів, замість передбаченої раніше Кабінетом міністрів України дати (2 травня 2019 р.), отримувати на руки ці суми[67].

«Переваги з управління фінансовими ресурсами і можливості їх використання для впливу на результати волевиявлення громадян входять в протиріччя з базовим принципом виборів – рівністю», – сказано в повідомленні громадської мережі «Опора»[68].

21 лютого СБУ провела понад 50 обшуків в різних регіонах у зв’язку зі створенням так званих «виборчих пірамід», заявивши, що підозрюють у їх організації народного депутата від партії «Батьківщина». Також в СБУ підкреслили, що частина організаторів цієї «піраміди» російські агенти[69].

22 лютого ДБР порушено кримінальне провадження щодо одного з депутатів від БЮТ на підставі нібито санкціонованих негласних слідчих дій СБУ (прослушка) у справі про підкуп виборців[70].

20 березня в Дубно Рівненської області правоохоронці затримали учасника сітки підкупу виборців за одного з кандидатів в президенти, якого охарактеризували як «кандидат Ю»[71].

У березні 2019 р. МВС України недалеко від офісу кандидата в президенти і шоумена Володимира Зеленського була виявлена техніка для прослуховування, що належала СБУ[72].

Підозрілі маніпуляції відбуваються з Реєстром виборців України. Так, їх кількість раптово зросла: на позачергових виборах 2014 року, коли обирали Порошенка, в списку виборців було 34,6 мільйона чоловік, а в січні 2019 року їх уже 35,6 млн. Таким чином число виборців до березневих виборів 2019 року раптово зросла на мільйон. Хоча дані про смертність і зменшення кількості населення говорять, що такого не може бути: за даними Держстату, чисельність населення України тільки падає – за січень-жовтень 2018 р. українців стало менше на 188 тисяч[73]. Як заявив глава виборчого штабу Анатолія Гриценка Микола Катеринчук: «В списках виборців багато неточностей, вони не змінювалися з 2015 року, з останніх виборів. Майже 1,5 мільйона «мертвих душ» зможуть проголосувати, якщо ми не зможемо прибрати їх зі списків виборців». За словами Катеринчука, залишити в списках виборців 1,4 мільйона «мертвих душ» (або 4% від загальної кількості всіх виборців) було завданням Адміністрації Президента[74]. Через масову міграцію що в Європу, що в Росію, в реєстрі значиться набагато більше виборців, ніж є в наявності. І далеко не всі з них зможуть прийти на вибори за кордоном (а живуть в РФ українцям ЦВК це безпосередньо забороняє). Спроба штабу Гриценко спочатку через ЦВК, а потім через суд отримати доступ до копії реєстру виборців з метою його аналізу на предмет наявності «мертвих душ» була відхилена[75]. У березні в Вишгороді Київської області секретарем виборчої комісії став чоловік, який помер ще в листопаді 2017 року[76].

На можливі маніпуляції з результатами виборів направлено так само включення до складу груп, що забезпечують в складі окружних виборчих комісій передачу інформації про результати виборів в ЦВК, представників підконтрольної Президенту СБУ. За рішенням ЦВК групи повинні припинити роботу 28 березня[77], але рішеннями самих окружних комісій їх присутність продовжується до дня голосування і передачі даних в ЦВК[78]. Сама присутність представників спецслужб на виборчих дільницях не дозволена ніяким законодавством України. Тобто в результаті представники СБУ, підконтрольної одному з кандидатів в Президенти України, матимуть допуск до передачі даних в і з окружних комісій в день виборів і можуть впливати на ці результати.

Є журналістські дані про виготовлення паралельних списків виборців і збори їх особистих даних для маніпуляцій на виборах[79].

28 березня 2019 р. журналістами була описана підготовка до фальсифікації результатів президентських виборів через електронні носії. Відзначається, що маніпуляції готуються відразу на декількох рівнях – як в дільничних виборчих комісіях (ДВК), так і при відправці інформації з окружних комісій (ОВК) в Центрвиборчком. Вказується, що, зокрема, за допомогою технології під назвою «тунель» планується підмінити дані в процесі їх передачі з ОВК до ЦВК. Фахівці в області IT-технологій пояснили, що мова йде про Tunnel IPsec. Фактично це зашифрований канал для передачі даних, який можна використовувати для підміни цифр. «Як це буде реалізовано технічно, за великим рахунком не важливо. Головне, що між ОВК та ЦВК присутній ще один електронний посередник, де дані деформуються і вже такими потрапляють в ЦВК». Відзначається, що фальсифікації готуються на користь чинного Президента України Петра Порошенка[80].

Згідно з даними Міністерства внутрішніх справ, з початку виборчого процесу і станом на 22 лютого було зареєстровано тисяча сімсот сорок одну заяву і повідомлення про порушення, що пов’язані з виборчим процесом. У більшій частині ці факти були пов’язані з незаконною агітацією (+1102), підкупом виборців (130), псуванням майна (130) і хуліганством (27). Поліцейські відкрили 77 кримінальних проваджень, з них 39 стосуються порушень виборчого законодавства, а 38 – за фактами, пов’язаними з проведенням виборчої кампанії. Крім того, правоохоронці склали 401 адміністративний протокол за фактами порушень у виборчій сфері[81].

Протягом всієї кампанії фіксуються випадки пошкодження агітаційних матеріалів і білбордів кандидатів в Президенти, а також агітаційних наметів[82]. У ряді регіонів про факти пошкодження білбордів опозиційних кандидатів (О.Вілкул, Є.Мураєв) через свої сторінки в соціальних мережах повідомляли представники праворадикальних угруповань «С14» і «Національний корпус».

Також зафіксовані випадки нападу на агітаційні намети кандидатів Анатолія Гриценка (Миколаїв, 8 лютого), Юлії Тимошенко (Луганська область, 16 лютого), партії «Народний фронт» (Київ, 23 січня).

22 лютого в Вінниці невідомі розбили вікна вхідних дверей громадської приймальні партії Блок Петра Порошенка «Солідарність»[83].

19 лютого кандидат в президенти О. Богомолець заявила, що главу її передвиборчого штабу в Одесі залякували, а потім влаштували погром в квартирі. Невідомі залізли в квартиру її довіреної особи, Ірини Яроцької, все там рознесли, але нічого не взяли[84]. У Києві в ніч на 27 березня невідомі спалили автомобіль довіреної особи кандидата в Президенти України, депутата Київської міської ради від Всеукраїнського об’єднання «Свобода» Володимира Назаренко[85].

У лютому 2019 року після оприлюднення на сайті «Страна.уа» інформації про роботу «Сітки Порошенко», за інформацією ЗМІ, на сайт силами і за завданням СБУ була звершено кібератака. Це порушує Закон «Про Службу безпеки України» та Кримінального кодексу[86].

Співробітниками СБУ в Донецькій області проводяться «профілактичні» бесіди з агітаторами опонентів чинного Президента[87].

При цьому підконтрольні владі активісти зривають мітинги інших кандидатів і нападають на них. Так, 9 лютого 2019 року в Києві активісти «С14» під контролем СБУ намагалися зірвати мітинг кандидата Юлії Тимошенко[88]. У грудні 2018 року в Одесі напали на кандидата в Президенти А. Гриценко, у чому він звинуватив СБУ[89]. В ході кампанії кандидати в Президенти заявляли про випадки фізичного насильства по відношенню до співробітників штабів і їм самим. Так, в січні в Києві обстріляли машини співробітників штабу А. Гриценко[90]. У лютому кандидата в президенти України від об’єднання «Опозиційний блок – Партія миру і розвитку» О. Вілкула облили зеленкою на зустрічі з виборцями у Бердянську[91].

СБУ тисне на опозиційних кандидатів у Президенти. 15 січня депутат Н. Савченко, яка знаходитися в СІЗО, заявила, що СБУ перешкоджає їй в реєстрації кандидатом в Президенти України. Вона зазначила, що правоохоронці не допускають до неї в СІЗО нотаріуса, що не дає їй можливості оформити документи для реєстрації[92]. У лютому О.Вілкул написав на своїй офіційній сторінці в соціальній мережі Facebook, що його переслідують співробітники Служби безпеки України[93]. 7 лютого 2018 кандидат в Президенти України Володимир Зеленський звернувся в Нацполіцію із заявою про зафіксовані факти стеження за ним[94]. У березні 2019 р. повістки на допит в СБУ отримали 73 керівника первинних партійних організацій політичної сили кандидата в президенти Юлії Тимошенко в Запоріжжі[95]. У Житомирі представники партії «Батьківщина» також заявили, що на допит викликали вже більше 100 їхніх представників, і планують викликати – ще 300[96].

30 березня, в день тиші перед виборами президента України, в Національну поліцію України надійшло 159 повідомлень про порушення виборчого законодавства. Найбільше порушень зафіксовано в столиці. Так, 79 поданих в поліцію заяв пов’язані з незаконною передвиборчою агітацією, два випадки – хуліганство, один – загроза фізичною розправою, 69 відносяться до інших фактів[97].

Тиск, маніпуляції та інше

 

Напередодні виборчої кампанії державна політика України була спрямована на суттєве обмеження свободи слова і думок.

Національна рада з питань телебачення і радіомовлення за рахунок своїх функцій з ліцензування та накладення штрафів залишалася інструментом для тиску на незалежні медіа з метою отримання лояльної редакційної політики по відношенню до президента Порошенка.

Наприклад, ВРУ на відміну від попередніх кампаній так і не прийняла постанови про мораторій на проведення перевірок ЗМІ під час виборів. Тому, Нацрада призначає позапланові перевірки на опозиційні телеканали «Наш» і «112 Україна». Введено «чорні списки» кандидатів і експертів, що не запрошуються на певні телеканали і не публікують у ЗМІ[98]. У регіональних друкованих виданнях активно публікується чорний піар проти кандидатів у президенти. Так, протягом лютого в низці друкованих регіональних видань було розміщено статтю проти кандидата Володимира Зеленського[99].

Ключовий орган виборчої кампанії – Центральна виборча комісія сформований таким чином, що 10 з 16 його членів орієнтовані на чинного президента. Там немає жодного представника опозиційної фракції – «Опозиційний Блок». Потрібно відзначити, що все керівництво ЦВК є прямо афілійованими з Президентом Порошенком людьми. Так, глава ЦВК відзначала Новий рік разом з Президентом і кандидатом Порошенком[100], що прямо свідчить про існуючий конфлікт інтересів.

Таку ж підконтрольну більшість влада спробувала створити в 199 окружних і в 30 тис. дільничних комісій[101]. У той же час постійною проблемою в роботі ОВК залишаються кадрова недоукомплектованість, відсутність кворуму і зміна представників кандидатів у комісіях[102]. У ряді комісій відсутній юрист. За тиждень до другого туру виборів один з кандидатів (П. Порошенко) не подав великого числа своїх представників до складу виборчих комісій, що може привезти до зриву виборів[103].

Експерти відзначають, що ряд з 44 зареєстрованих перед першим туром кандидатів не мають рейтингу електоральної підтримки і є «технічними» для більших учасників передвиборної гонки. Крім того, проти одного з лідерів опозиції був зареєстрований «кандидат-двійник» (кандидат з аналогічною прізвищем та ініціалами «Тимошенко Ю.В.»)[104]. Спроба в судовому порядку встановити нумерацію кандидатів для їх більш чіткої ідентифікації була відхилена[105]. За допомогою членів окружних і дільничних комісій від «технічних» кандидатів, основні кандидати можуть маніпулювати їх роботою, створюючи вигідні собі склади керівництва комісій. Відповідні факти були в березні 2019 р. опубліковані журналістами[106].

Влада намагається маніпулювати різного роду громадськими організаціями спостерігачів за виборами. Так, 12 лютого 2019 р. «Комітет виборців України» закликав кандидата в Президенти, шоумена Володимира Зеленського оплатити «Слугу народу-3» з виборчого фонду, оцінюючи серіал, як передвиборну агітацію[107]. А 13 лютого журналіст О. Дубінський опублікував докази того, що це було зроблено КВУ на замовлення Адміністрації Президента України[108].

На виборах активно використовують технологію фейковий новин. Так, кандидат Ю. Тимошенко в кінці березня 2019 р. повідомила, що проти Президента Порошенка розслідування ведуть дві структури – OLAF – європейський антикорупційний офіс, і британська SFO – Управління по боротьбі з серйозним шахрайством. Але на наступний день цю інформацію спростували обидві організації[109]. 24 березня з’явилися фейкове повідомлення в ЗМІ, що в день виборів в Президенти України 31 березня на кожній виборчій дільниці будуть знаходитися представники військових комісаріатів. Представники військових комісаріатів будуть перевіряти документи всіх чоловіків призовного віку[110]. Метою цього повідомлення є збити явку населення на вибори.

У січні 2019 р. по країні з Томосом від Константинопольського патріархату і священиками від ПЦУ проводив фактично свою передвиборну агітацію по країні Президент П. Порошенко (так званий «Томос-тур» по Рівному[111],Вінниці[112],Луцьку[113],Житомиру[114],Черкасам[115],Київській області[116],Харкову[117], Івано-Франковську[118]и Львову[119]). Під час «Томос-туру» як зазначили журналісти, глядачів спеціально звозили на автобусах[120].

Також передвиборний тур по містах країни з використанням адмінресурсу П. Порошенко проводив і в лютому-березні 2016 р. Як правило, на агітаційні зустрічі кандидата Порошенка здійснюється централізований підвіз учасників. Пройти в спеціально обгороджену і такою, що охороняється поліцією зону можуть люди, зазначені в попередньо складених списках. Звичайні виборці, також як журналісти, на зустрічі Порошенко не допускаються[121]. У січні 2019 р. журналістів видання «Страна.уа» не пустили на форум Порошенка, під час якого він оголосив про похід на вибори[122].

Протягом виборчої кампанії – 2019, Національна рада з питань теле- і радіомовлення зберігає практику призначення перевірок опозиційним телеканалам. Крім того, ряд кандидатів повідомляли про наявність своїх імен в «чорних списках» людей, які не запрошуються на певні телеканали і не публікуються в ЗМІ.

Також кампанія характеризується транслюванням такої, що дискредитує інформації («чорний піар») проти опонентів на телеканалах, що належать кандидатам або наближеним до них особам (наприклад, серія мультфільмів «Зашкварені» на близькому до Президента Порошенка телеканалі «Прямий»)[123].

Кандидати в президенти активно використовують у передвиборній кампанії «ботоферми». Особливо активний в цьому штаб П. Порошенка, який освоїв і до цього практику маніпуляцій в соцмережах спеціальними оплаченими співробітниками, яких називають «порохоботами». Їх завдання – за допомогою спущених зі штабу темників виправдовувати і підтримувати свого кандидата, опорочувати всіх інших, применшувати або перебільшувати значущості новин, тобто маніпулювати громадською думкою.

Наприклад, 18 січня 2019 р. з самого ранку в усіх соціальних мережах кипіли обговорення навколо розслідування про російський бізнес компаній, пов’язаних з Володимиром Зеленським. До теми жваво підключилися “боти”, що часом апелюють однаковими доводами[124].

 

Моніторинг фактичних порушень в день голосування першого туру виборів і підрахунку його результатів

 

Перший тур виборів 31 березня 2019 року пройшов з порушеннями, що істотно не вплинули на загальні результати виборів, але дали можливість провладному кандидату Порошенко вийти до другого туру з різницею в 2% від третього місця.

31 березня були зафіксовані наступні порушення:

У ніч перед виборами у Львівській області голова дільничної комісії в Кам’янці-Бузькій зіпсувала 180 бюлетенів штампом «Вибув» після спілкування з невідомою особою[125].

У зазначений час (8:00) в Україні не відкрилося 7 виборчих дільниць[126].

Спостерігача не пустили на дільницю №070091 в селі Новостав Горохівського району Волинської обл.[127]

У Чернігівській області чоловік кинув пляшку із запальною сумішшю в одну з виборчих дільниць[128].

Депутат Волинської облради Олександр Омельчук став свідком того, як жінка на ділянці в селі Дідичі Ківерцівського району у власному списку виборців відзначала людей, які прийшли голосувати. Згодом авто депутата заблокували, вирвали мобільний телефон і погрожували розправою[129].

Поблизу дільниць були помічені люди, які стояли з якимись списками. Це низова і наймасовіша ланка “сітки” – агітатори і їх координатори. У Дніпровському районі Києва, на ділянці №800316, затримали двох спостерігачів від штабу Порошенка. Поліцію викликали після підозр, що обидва організовують контрольоване голосування – у них знайшли списки квартир та інструкції для агітаторів.

Безліч таких випадків і в провінції. Контрольоване голосування на користь Порошенка було зафіксовано в Запоріжжі. Була виявлена жінка, яка видавала гроші за те, що проголосували. У неї забрали список, але вона втекла. Її підібрала машина. З цього списку встигло проголосувати чоловік 10. Багато людей відомі членам комісії – це сусіди. Один з таких сусідів сказав, що йому дали 250 грн і він проголосував за Порошенка. У списку трохи більше 300 осіб. Імовірно плюси стоять там, де люди погодилися голосувати, а мінуси – там, де ні. Глава комісії пояснила спостерігачам, що не звернулась в поліцію за фактом підкупу виборців, тому що це відбувалося поза дільницею[130].

Групи людей, які чергували зі списками виборців біля дільниць, були також помічені в Києві, Чернігівській, Волинській, Херсонській областях. Наприклад, в Чернігівській області спостерігачі зафіксували людей, які чергують біля дільниць зі списками агітаторів в руках. Жінка, яка назвалася старшою, мала при собі список з прізвищами агітаторів і прихильників[131].Причому іноді доходить до ексцесів: активісти починають силою проганяти людей зі списками. Буває, що виборців зі списку привозять на дільниці організовано – щоб не розбіглися[132].

У Луцьку на спецділянці 071102 (округ 22) в приміщенні обласної психіатричної лікарні виборцям видавали по 2 бюлетені. На зауваження спостерігачів члени ДВК повідомили, що такі роз’яснення їм дала окружна комісія[133].

Присутні порушення, пов’язані з фотографуванням бюлетеня (щоб отримати за фотографію гроші) і спроба винести з дільниці сам бюлетень – для тих же цілей. Зокрема, в Житомирі, в ДВК №181445 голова і спостерігачі зафіксували як виборець робив фото бюлетеня в кабінці для голосування. «Фотографа» забрали в поліцію для складання протоколу. Також вирішив зробити «Селфі» з бюлетенем біля урн для голосування мер Житомира Сергій Сухомлин і голова Житомирської ОДА Ігор Гундич. Спостерігач від «Успішна варта» в Києві подав у поліцію заяву про вчинення злочину блогером Мирославом Олешко, який зробив і виклав в соцмережі фотографію бюлетеня з відміткою, чим навмисне порушив таємницю голосування[134].

На одній з виборчих дільниць в Києві в Дніпровському районі у працівниці комісії виявили ручку з чорнилом, яке зникає. За словами представників комісії виборчої дільниці, ручку з сюрпризом їм підкинули невідомі[135].

На частині дільниць, особливо, на Донбасі, показники явки в порівнянні з 2014 роком, показують аномальну тенденцію до збільшення. Що може свідчити про вкидання бюлетенів за жителів непідконтрольних територій присутніх в списках. Там, наприклад, числяться такі відомі сепаратисти як Гіві-Толстих і Захарченко[136].

Були присутні порушення і на ділянках за кордоном – в посольствах України. Так, там практично були відсутні спостерігачі, а коли активісти НГО «Штабу з протидії фальсифікаціям на виборах» в Мадриді і Дюссельдорфі спробували пройти на ділянки, їх в грубій формі не допустили на ці ділянки. А в ряді міст відмовилися озвучувати проміжні цифри явки[137].

Ще один масовий прояв фальсифікацій – видача бюлетенів без внутрішнього паспорта. Варіювалося це порушення по-різному – де голосувати дозволяли по пенсійному, де по закордонному паспорту, а в одному селі на Закарпатті давали бюлетені просто так – тому що «ми і так тут всіх знаємо»[138].

На Закарпатті на одній з виборчих дільниць в Ужгороді виборець продемонстрував в соціальній мережі свій бюлетень, який він сфотографував у виборчій кабінці з написом: «Всіх розстріляти, крім «кандидата Х»[139].

У Запорізькій області (округ №74, дільниця 230905) виборець навмисно показово зірвав пломбу з ящика для голосування[140].

У Чернівецькій області (округ №202) на виборчій дільниці в Вижницькому районі один і той же чоловік отримав два бюлетеня: по дівочого прізвища та прізвища після шлюбу[141].

Часто спостерігалися проблеми зі списками виборців. У Києві (округ №194, дільниця 710981) жінка не змогла знайти себе в списку виборців, хоча запрошення отримала і раніше голосувала на цій ділянці. Така ж проблема мала місце в Рівному на ділянці 560983. У Львові (округ №117, дільниця 462061) курсанти Академії сухопутних військ ім. П. Сагайдачного не змогли знайти себе у виборчих списках, хоча попередньо отримали запрошення від відповідної ДВК[142].У всіх регіонах неодноразово спостерігалися випадки, коли виборці не знаходили себе в списках або навпаки, знаходили дані своїх померлих родичів (т.зв. «мертві душі»). Крім того, спостерігачі фіксували випадки, коли комісії з формальних причин відмовляли в голосуванні виборцям за місцем перебування (вдома), які раніше зверталися з відповідною заявою[143].

Частим порушенням була вимога представників дільничних виборчих комісій у громадян даних щодо їх місця реєстрації при пред’явленні ID-карти[144].

О 18:00 з’явилися фотофіксації підписаних протоколів дільничних комісій. Наприклад, в Київській області[145]. У Добропіллі Донецької області голова дільничної виборчої комісії змусила членів комісії підписати чистий протокол[146].При цьому протоколи підписують після закриття дільниць.

Виборча дільниця в Ізмаїлі через помилки в її печатці була закрита до 17:30[147].

Біля входу у двір ОВК №129 до членів ДВК №480911 підійшла невідома жінка, представилася членом окружкому і сказала, що треба терміново віддати їй пакет з протоколами про підрахунок голосів на дільниці. Голові ДВК особа жінки здалося знайомою, тому вона віддала пакет. Який та розірвала і, забравши один екземпляр протоколу, втекла[148].

Масові порушення зафіксовані в Торецьку Донецької області. Спостерігач за виборами від групи «Сильні громади» в окружній комісії №52 повідомив, що в Торецьку було проведено масштабне вкидання бюлетенів на користь Президента Порошенка. Активісти повідомляють, що невідомі люди набрали бюлетені на виборчій дільниці №140702 і зникли. «Ваше нове місто» також опублікувало фото вкинутих бюлетенів. Представник кандидата в президенти Юрія Кармазіна Валентина Ерімічева опублікувала відеоролик з виборчої дільниці №140704 в Торецьку, в якому вона показує акуратну пачку вкинутих бюлетенів на користь Порошенка[149].

За інформацією спостерігачів «Успішна варта», в день виборів представники СБУ були присутні в серверних в ряді окружних комісій, проте фактів суттєвого втручання зафіксовано не було. Разом з тим, після внесення 90% протоколів у ЦВК на ряді ОВК були зафіксовані затримки з внесенням протоколів, в т.ч. через те, що система не приймала дані. У зв’язку з цим були зафіксовані конфліктні ситуації (наприклад, в Києво-Святошинському районі м.Києва, округ 95). Втручання органів безпеки у виборчий процес, в т.ч. на етапі внесення даних в ІАС «Вибори» є неприпустимим. Присутність співробітників СБУ і кіберполіції в серверних кімнатах комісій у другому турі голосування повинно знаходитися під пильною увагою українських і міжнародних спостерігачів[150].

У НСЖУ зафіксували і факти агресії по відношенню до журналістів. Так, на площі перед Центральною виборчою комісією молоді чоловіки не дали можливості журналісту російського телеканалу «Дождь» зняти сюжет, звинувативши його в перекручуванні фактів і грубо виштовхавши журналіста з площі[151].

Станом на 19:00, за годину до закінчення голосування, поліція повідомила про 1,7 тисячі порушень: незаконна агітація – 122; фотографування бюлетенів – 109; підкуп виборця – 40; пошкодження бюлетеня – 31; неправдиві повідомлення про мінування – 18; спроба виносу бюлетеня з ділянки 11[152].

Безліч фальсифікацій фіксувалося і при підрахунках результатів першого туру виборів:

За результатом підрахунків в ряді округів були аномалії, що математично свідчать про зміну результатів голосування. Наприклад, в Торецьку і Покровську в Донецькій області є аномально високі результати в 30% і більше відсотків за Порошенка, при загальних його результатах по області на рівні 8%[153]. «Острівці» дивних перемог Президента в регіоні, де його, м’яко кажучи, не люблять, зустрічаються і в інших містах регіону. Є виборчі дільниці з 63,9% і 61,3% за Порошенка в Бахмуті, з 27,8% і 41,3% за нього ж в місті Волноваха. Інші виборчі дільниці, де переміг Порошенко, були в селі Щербинівка, де Порошенко несподівано отримав 47,7 відсотка. У селі Петрівка президент отримав 66,9%, в селі Олександро-Шултинское – 39%, в місті Дружківка – 70,2%, в селі Зайцеве – 36,5%, в Очеретине – 53,5%, в селі Новоселівська Перша – 51,5%, в селі Покровське – 69,8 відсотка, в місті Ялта – 46,6 відсотка, в місті Урзуф – 73,2 відсотка. При цьому в загальнонаціональному масштабі Порошенко набрав 15,9 відсотка голосів. А його підтримка в Донецькій області, відповідно до лютневого опитування агентства «Рейтинг», не перевищувала 7%. Тобто, вибух популярності чинного президента тут – це справжня аномалія[154].

У Донецькій області члени однієї з територіальних виборчих комісій звернулися в поліцію про порушення виборчого процесу на виборах президента України. За їх словами, дані, передані в ЦВК про розподіл голосів між кандидатами в президенти України, не збігаються з інформацією, викладеною на офіційному сайті ЦВК[155].

На виборчій дільниці в Консантинівці в Донецькій області під час підрахунку був зафіксований факт перекидання пачки бюлетенів від одного кандидата до Порошенка[156].

В окрузі №46 в Бахмутському районі було встановлено вкидання невиданих бюлетенів при висипанні з урн і завищена явка[157]. «Карусель» була зафіксована на ділянках 140616, 140612 і 140613. За підсумками голосування там було написано 40 заяв в поліцію. Правозахисники стверджують, що фальсифікаціями займалися мер Олексій Рева і його син Дмитро. Чиновник неодноразово збирав своїх заступників, секретаря та інших підлеглих, начальників жеків, головлікаря. На таких нарадах Рева нібито проводив інструктаж, як потрібно голосувати і працювати в день виборів[158].

У селищі Зайцеве Бахмутського району, в виборчий округ №51 входять всього 2 ділянки. Половину населеного пункту контролює військово-цивільна адміністрація, половина перебуває під контролем так званої “ДНР”. Переселенці, які переважно голосували в цьому окрузі, за інформацією членів комісій, знаходяться під впливом адмінресурсу місцевої влади, соціальних служб та ВГА. Наприклад, 64 переселенця, які не можуть пересуватися самостійно і більшу частину часу проживають на непідконтрольній території, після відвідування членами виборчої комісії всі, як один, віддали свої голоси за Порошенка.

Жителі розташованого поблизу лінії розмежування Ясинуватського району також знаходяться під тиском військово-цивільної адміністрації. Факт вкидання протоколів за Порошенка члени комісій підтверджують, але побоюються оформити порушення у вигляді акта або заяви. У Нікольському і Волноваському районах (округ №60) серйозний тиск на керівників підприємств і організацій здійснював депутат від БПП Дмитро Лубинець, активно «допомагав» депутату глава райдержадміністрації Нікольського району Олег Решетняк. Виборці також повідомили про скупку голосів за ціною 500-1000 гривень за «штуку»[159].

Транспортування виборчої документації з ДВК в ОВК здійснювалася в підручних засобах (як правило, це були пакети для сміття). Таке транспортування привоздило до пошкодження пакетів і плутанини з документацією. Нагадаємо, ЦВК не провела заздалегідь тендерну закупівлю боксів для транспортування документації. На ОВК №19 м Володимир-Волинський зафіксовано три випадки, коли ДВК здавали незапечатані конверти з бюлетенями; у двох ДВК, яких відправили на уточнення протоколів, була спроба переписати протоколи прямо в ОВК[160].

На фінальному етапі підрахунку голосів виникали конфлікти через повільний процес прийняття документів з ДВК в ОВК. Деякі ОВК переривали засідання вранці 1 квітня, щоб продовжити прийом документів ввечері. Така ситуація зафіксована в Житомирі, Краматорську. У ряді окружних комісій виникли конфліктні ситуації через зволікань з прийомом документів в окружних комісіях (наприклад, в ОВК №21 Волинської області, ОВК 95 Києво-Святошинського району м.Києва, а також в Тернополі)[161].

Моніторинг фактичних порушень в рамках передвиборної агітації до другого туру виборів Президента України

 

Триває агітація за Порошенка з боку ПЦУ. 9 квітня в ПЦУ заявили, що «Всі, хто проголосує за клоуна Зеленського, буде горіти в пеклі. Амінь і Богу слава!»[162].

У квітні 2019 року заступник голови Верховної Ради Оксана Сироїд заявила, що священики ПЦУ отримують вказівки про молитву за перемогу конкретного кандидата на президентських виборах. Також, за словами Сироїд, з Банкової чиниться тиск на військові частини. «Дуже тривожна інформація про тиск на військові частини, тому що там багато військових проголосувало за Зеленського, так само по всім бюджетним установам»[163].

У квітні 2019 року українська громадська організація «Вiдсiч» почала розклеювати по Києву листівки проти Зеленського. При цьому вона має прямий зв’язок з владою. Наприклад, один з учасників акції Артур Перевезіїв в Facebook вказав, що він співробітник Міноборони України, а раніше працював в РНБО[164].

7 квітня Центр «Миротворець» звернувся до Ради національної безпеки України, Службі безпеки України та Верховній Раді України щодо фінансування передвиборчої кампанії кандидата в президенти Володимира Зеленського і втручання держави агресора в виборчий процес в Україні [165].

Як відзначають представники неурядових організацій, перед другим туром громадянам необхідно буде повторно пройти через процедуру зміни місця голосування. З огляду на складність цього процесу і масові черги, з якими зіткнулися виборці в деяких містах в останні дні перед завершенням передбаченого законодавством терміну на зміну місця голосування (за 5 днів до виборів), на законодавчому рівні необхідно передбачити можливість зміни місця голосування відразу на 2 тури виборів. Також на законодавчому рівні варто повернути можливість внесення виборців до списків безпосередньо в день голосування за рішенням суду або окружної комісії. В цілому, списки виборців потребують значного уточнення[166].

9 квітня 2019 року в Харкові з’явилася політична реклама із зображенням Порошенко і Путіна і слоганом кампанії Порошенко: «21 квітня вирішальний вибір»[167]. Це з одного боку суперечить заявам Порошенко 8 квітня, про помилковість слогана «Або Поршенко або Путін»[168], а з іншого – порушує Закон України «Про рекламу»: ст. 8 – У рекламі забороняється: вміщувати зображення фізичної особи або використовувати її ім’я без письмової згоди цієї особи. І ст. 64 – Обмеження щодо ведення передвиборної агітації 1. Участь у передвиборній агітації забороняється: 1) особам, які не є громадянами України.

Знову активізувалися «сітки» Порошенка. Так, 5 квітня 2019 року в місті Вишгород Київської області (ТВО №96) місцеві активісти виявили штаб чинного Президента Петра Порошенка, в якому виборцям роздавали по 1000 гривень. Штаб знаходився в будівлі «Приватбанку», всередині якого були виявлені люди з паспортами і грошима. Повідомляється, що також знайдено велику кількість різних штабних документів, в тому числі, оригінали протоколи місцевої виборчої комісії з мокрими печатками[169]. Один з українських блогерів також опублікував документи, які свідчать про роботу «сітки» на користь діючого Президента П. Порошенко на території Київської області. У документах вказані керівники і «бригадири» сітки на території регіону, а також суми, які отримували «волонтери» за агітацію на користь чинного Президента (нагадаємо, згідно із законодавством, оплата волонтерам заборонена)[170].

Проводиться активна кампанія з дискредитації кандидата Зеленського. Її озвучують на афілійованих з Порошенком телеканалах («П’ятий» і «Прямий»[171]) і так звані «порохоботи». Зеленського намагаються назвати наркоманом[172], його і його оточення звинуватити у зв’язках з Росією і її спецслужбами[173], Порошенко і його штаб називають Зеленського «маріонеткою Коломойського»[174].

Намагаючись дискредитувати Зеленського штаб Порошенко оголошує його «клоуном», який нездатний керувати країною. Від штабу Порошенка поступають прямі погрози Зеленському. Так, на їхньому сайті (10 квітня) був опублікований ролик, де Зеленського збиває вантажівка[175]. При цьому загрози життю Зеленського мають всі підстави. Так, 15 квітня силами МВС поблизу місця проживання Зеленського була затримана група осіб з великокаліберним кулеметом[176], який числиться за 8 полком спецназу ВСУ[177].

Висновки

 

Таким чином, виборча кампанія з виборів Президента в 2019 р. відрізнялася численними фактами порушення українського законодавства, зокрема Конституції і ЗУ «ПВП».

Ці порушення можна визначити, як системні з боку чинного Президента Порошенка, який створив систему підкупу малозабезпечених верств виборців у формі «сітки». Їм же використовувався активним чином адміністративний ресурс для незаконної агітації, зокрема у військових колективах, з боку державних і місцевих чиновників, безкоштовно використовувалися державні транспортні засоби для агітації по країні, організовано і за списками для агітації і створення «масовки» звозилися бюджетники, незаконно використовувалася в передвиборній агітації релігійна організація (ПЦУ).

Влада чинила тиск на неугодні ЗМІ, що проявлялося, як у множинних перевірках опозиційних видань, так і в атаках на сервера таких видань з використанням можливостей СБУ.

Державою не було також зроблено заходів щодо забезпечення конституційного права на загальне голосування. Зокрема, кілька мільйонів громадян України з непідконтрольних територій Луганської, Донецької областей не могли голосувати без реєстрації на підконтрольній території. Громадяни України з Криму взагалі були позбавлені права голосувати. Так само не були відкриті виборчі дільниці в Росії, а за кордоном в інших країнах не були забезпечені належні умови для голосування.

Все це в цілому, дало можливість провладному кандидату пройти до другого туру з невеликим відривом від третього місця.

Підготовка до другого туру голосування зусиллями влади, використанням чорного PR і ботоферм перетворена в комедійний серіал з неодноразовою здачею аналізів, звинуваченнями опонента в наркозалежності, клоунаді, роботі на Росію і олігархів, переслідуванням з метою провести дебати заради дебатів.

[1]https://strana.ua/news/179145-vybory-prezidenta-2019-zachem-kiev-zakryl-izbiratelnye-uchastki-v-moskve.html

[2]https://nv.ua/ukraine/politics/ukraina-dolzhna-izmenit-praktiku-golosovaniya-za-granicey-opora-50014232.html

[3]https://bb.lv/statja/v-mire/2019/03/31/ochevidec-grazhdan-ukrainy-v-latvii-ne-puskayut-na-vybory-oni-protiv-poroshenko

[4]https://gordonua.com/news/politics/pereselencev-prizvali-smenit-mesto-golosovaniya-chtoby-imet-vozmozhnost-otdat-golos-na-prezidentskih-vyborah-video-777397.html

[5]https://uspishna-varta.com/ru/novyny/uspishna-varta-o-rezultatakh-nablyudeniya-v-den-vyborov-31-marta-2019-goda

[6]https://ru.tsn.ua/politika/v-evroparlamente-nazvali-nedostatki-pervogo-tura-vyborov-prezidenta-ukrainy-1321944.html

[7]https://youtu.be/VJ28Tj-lw5w

[8]https://strana.ua/news/194333-debaty-poroshenko-i-zelenskoho-na-nsk-olimpijskij-nuzhno-li-ikh-zhdat.html

[9]https://bykvu.com/movie/114140-vladimir-zelenskij-sdal-analiz-krovi-v-eurolab

[10]https://bykvu.com/bukvy/114563-poroshenko-sdast-analizy-na-nsk-olimpijskij-spetsialistam-vada-shtab

[11]https://inforesist.org/wada-ili-volontery-vada-kto-na-samom-dele-edet-brat-analizy-po-prosbe-klichko-u-zelenskogo-i-poroshenko/

[12]https://tvi.ua/news/vorvalsya-v-e-fir-ukrainskij-telekanal.html

[13]https://strana.ua/news/195856-vstrecha-makrona-s-zelenskim-v-parizhe-onlajn-transljatsija-foto-video.html

[14]https://censor.net.ua/video_news/3122060/19_aprelya_v_1900_komanda_zelenskogo_opublikovala_rolik_anonsiruyuschiyi_debaty_na_olimpiyiskom_video

[15]https://lb.ua/news/2019/04/16/424711_zelenskiy_poroshenko_dogovorilis.html

[16]https://strana.ua/news/157312-armija-mova-vira-chto-hovorjat-v-seti-o-plakatakh-poroshenko-v-kieve.html

[17]https://www.pravda.com.ua/rus/news/2018/08/13/7189119/

[18]https://gazeta.ua/ru/articles/politics/_poroshenko-pishut-goroskopy/879065

[19]https://www.mv.org.ua/news/191281-allo_my_ishem_porohobotov_kak_shtab_poroshenko_verbuet_agitatorov_na_vybory_i_skolko_im_platit.html

[20]https://youtu.be/3Ja6zByk-_4

[21]https://investigator.org.ua/publication/215204/

[22]http://nashigroshi.org/2019/03/11/komanda-reznichenka-zaplatyla-2-5-mil-yony-za-forum-z-poroshenkom-na-iakyy-zvozyly-liudey-z-rehioniv/?fbclid=IwAR2qTswv29-tO0jJSEErltPALcfk1TfDhOKj94FXHTzjLgE_x4fiIZZZVRM

[23]https://investigator.org.ua/publication/215204/

[24]https://censor.net.ua/photo_news/3115931/chetyre_obschejitiya_novogo_tipa_dlya_voinovkontraktnikov_otkryty_na_jitomirschine_fotoreportaj

[25]https://www.president.gov.ua/ru/news/prezident-na-peredovij-vruchiv-nagorodi-voyinam-desantnikam-53598

[26]https://strana.ua/news/190833-poroshenko-pozdravil-azov-na-peredovoj-s-dnem-dobrovoltsa.html

[27]https://youtu.be/Hb3yOidSMQQ

[28]https://uspishna-varta.com/ru/novyny/uspishna-varta-podala-zayavleniye-v-tsik-na-nezakonnuyu-agitatsiyu-kandidata-poroshenko

[29]https://strana.ua/news/183506-petr-poroshenko-idet-v-prezidenty-onlajn-transljatsija-foruma-29-janvarja.html

[30]https://strana.ua/news/191547-kak-prezident-rassylaet-ahitatsionnye-pisma.html

[31]https://vybory.pravda.com.ua/news/2019/03/7/7149893

[32]https://www.ukrinform.ua/rubric-elections/2647859-na-zitomirsini-zafiksuvali-38-povidomlen-pro-mozlivi-viborci-porusenna.html

[33]https://www.olx.ua/obyavlenie/rabota-v-agitatsionnyh-palatkah-rabota-na-vyborah-agitator-IDDrb52.html

[34]https://antikor.com.ua/articles/286321-agitatory_bpp_ili_kak_rabotaet_shema_podkupa_izbiratelej

[35]https://hromadske.ua/posts/cvk-pererozpodila-byuleteni-dlya-golosuvannya-na-viborah-prezidenta

[36]https://lb.ua/news/2019/02/28/420865_nashi_groshi_obvinili_batkivshchinu.html

[37]https://lb.ua/news/2019/03/11/421665_mvd_pokazalo_fiktivnih_sponsorov.html

[38]https://strana.ua/news/191103-setka-poroshenko-kak-ona-ustroena.html

[39]https://kp.ua/politics/633140-setka-tymoshenko-polytoloh-zaiavyl-chto-anketyrovanye-batkyvschyny-eto-podkup-yzbyratelei

[40]https://ukraina.ru/news/20190207/1022607375.html

[41]https://24tv.ua/ru/ne_grechkoj_edinoj_o_novyh_sposobah_nezakonnoj_agitacii_i_podkupa_izbiratelej_n1103006

[42]https://www.economics-prorok.com/2019/01.html

[43]https://zn.ua/UKRAINE/v-hmelnicke-uchiteley-zastavlyayut-agitirovat-v-polzu-deystvuyuschego-prezidenta-aktivist-305419_.html

[44]https://www.oporaua.org/news/vybory/vybory-prezydenta/vybory-prezydenta-2019/16909-ministr-infrastrukturi-volodimir-omelian-agituvav-za-petra-poroshenka-v-mikolaievi

[45]https://oporaua.org/news/vybory/vybory-prezydenta/vybory-prezydenta-2019/16903-persha-vitse-spiker-parlamentu-pid-chas-robochogo-vizitu-v-chernivetskii-oblasti-agituvala-za-kandidata-v-prezidenti

[46]https://www.oporaua.org/news/vybory/vybory-prezydenta/vybory-prezydenta-2019/16730-na-kirovogradshchini-na-saitakh-rda-ta-oda-rozmistili-informatsiiu-z-oznakami-agitatsiyi-na-korist-petra-poroshenka

[47]https://www.oporaua.org/news/vybory/vybory-prezydenta/vybory-prezydenta-2019/16857-miskii-golova-lisichanska-u-den-provedennia-sesiyi-visloviv-pidtrimku-peredviborchii-programi-odnogo-z-kandidativ-u-prezidenti

[48]https://drive.google.com/file/d/1PlNOZXCshLoACPdZP4GtdNdU7NfmlRdQ/view?fbclid=IwAR19qSgaphQfLpOriURLyKNmw6HzEJs1u2HZCdtgE10zaMuv5RS5Ai9uerg

[49]http://xn--80aug4b.xn--j1amh/fiksuyut-fakti-ymovirnih-porushen-viborchogo-zakonodavstva/

[50]https://www.capital.ua/ru/news/123939-u-poroshenko-sozdali-set-dlya-pokupki-golosov-na-vyborakh#ixzz5eZ7pjLNK

[51]https://strana.ua/news/187660-setka-poroshenko-avakov-raskryl-podrobnosti.html

[52]https://strana.ua/articles/rassledovania/187131-kak-petr-poroshenko-stroit-hlobalnuju-setku-po-podkupu-izbiratelej-za-hosudarstvennyj-schet.html

[53]https://www.mv.org.ua/news/191281-allo_my_ishem_porohobotov_kak_shtab_poroshenko_verbuet_agitatorov_na_vybory_i_skolko_im_platit.html

[54]https://zn.ua/POLITICS/zhurnalisty-raskryli-masshtabnuyu-setku-po-skupke-golosov-odnim-iz-kandidatov-smi-309621_.html

[55]https://uspishna-varta.com/ru/monitoring/vybory-prezidenta-ukrainy-2019-otchet-po-nablyudeniyu-za-izbiratelnym-protsessom-promezhutochnyy-yanvar-fevral-2019-goda

[56]https://strana.ua/news/185625-podkup-izbiratelej-v-dnepre-deputaty-horsoveta-dali-zadnjuju-na-razdachu-materialnoj-pomoshchi-.html

[57]https://karusel2019.com/skupka-dnipro/

[58]https://www.pravda.com.ua/rus/news/2019/03/12/7208917/

[59]https://gordonua.com/news/politics/v-odesskoy-oblasti-pensioneram-reshili-vyplatit-po-1000-grn-set-opora-poschitala-eto-predvybornym-zloupotrebleniem-734360.html

[60]https://korrespondent.net/ukraine/vibory2019/4068677-polytsyia-rassleduet-popytku-podkupa-yzbyratelei-cherez-sotssety

[61]https://strana.ua/news/187660-setka-poroshenko-avakov-raskryl-podrobnosti.html

[62]https://strana.ua/news/187698-skupka-holosov-za-poroshenko-v-sumakh-prokuratura-hrozit-nachalniku-politsii-uvolneniem.html

[63]https://www.pravda.com.ua/news/2019/02/23/7207486/

[64]https://strana.ua/news/187676-vybory-2019-chto-proizoshlo-posle-vskrytija-setki-poroshenko.html

[65]https://strana.ua/news/180704-za-podpisju-prezidenta-rassylajut-pisma-pozdravlenija.html

[66]https://uspishna-varta.com/ru/monitoring/vybory-prezidenta-ukrainy-2019-otchet-po-nablyudeniyu-za-izbiratelnym-protsessom-promezhutochnyy-yanvar-fevral-2019-goda

[67]https://zn.ua/social_secutity/monetizaciya-subsidiy-predvybornyy-progress-311020_.html

[68]https://gordonua.com/news/politics/v-odesskoy-oblasti-pensioneram-reshili-vyplatit-po-1000-grn-set-opora-poschitala-eto-predvybornym-zloupotrebleniem-734360.html

[69]https://censor.net.ua/news/3112984/sbu_razoblachila_izbiratelnuyu_piramidu_pod_rukovodstvom_nardepa_ot_batkivschiny_bogdana_videodokumenty

[70]https://www.unian.net/politics/10456911-gbr-vyzyvaet-deputata-batkivshchiny-dubilya-na-dopros-po-delu-o-podkupe-izbirateley.html

[71]http://www.dsnews.ua/politics/lutsenko-v-dubno-zaderzhali-organizatora-setki-podkupa-izbirateley-20032019160900

[72]https://strana.ua/news/189097-u-ofisa-zelenskoho-nashli-proslushku-vse-podrobnosti.html

[73]https://strana.ua/news/183101-kak-proverit-sebja-v-reestre-izbiratelej-i-otkuda-tam-vzjalis-mertvye-dushi.html

[74]https://www.pravda.com.ua/rus/news/2019/01/23/7204637/

[75]http://argumentua.com/novosti/segodnya-sud-rassmotrit-isk-gritsenko-k-tsik-o-dostupe-k-spiskam-izbiratelei

[76]https://112.ua/vybory-2019/v-vyshgorode-sekretarem-izbiratelnoy-komissii-stal-chelovek-kotoryy-umer-poltora-goda-nazad-485315.html

[77]http://www.cvk.gov.ua/pls/acts/ShowCard?id=44779&what=0

[78]https://uspishna-varta.com/ru/novyny/zayavleniye-tsik-o-zavershenii-raboty-sbu-v-komissiyakh-29-marta-protivorechit-postanovleniyam-oik

[79]https://youtu.be/9Dn_JvCBL4E

[80]https://vesti-ukr.com/politika/330490-vlast-hotovit-tunnel-kak-budut-falsifitsirovat-rezultaty-vyborov

[81]http://mvs.gov.ua/ua/news/18532_Popri_ataki_i_diskreditaciyu_policiya_bude_prodovzhuvati_borotisya_z_porushennyam_peredviborchogo_zakonodavstva___Arsen_Avakov.htm

[82]https://uspishna-varta.com/ru/novyny/v-ukraine-okhotyatsya-za-reklamoy-oppozitsionnykh-politsil

[83]https://uspishna-varta.com/ru/novyny/v-ukraine-uchastilis-sluchai-povrezhdeniya-predvybornoy-agitatsii

[84]http://timer-odessa.net/news/v_odesse_razgromili_kvartiru_doverennogo_litsa_kandidata_v_prezidenti_884.html

[85]http://fraza.ua/video/277449-v-kieve-snova-sozhgli-avto-doverennogo-litsa-kandidata-v-prezidenty-ukrainy

[86]https://strana.ua/news/188534-strana-jua-ne-rabotaet-kto-orhanizoval-kiberataku-na-izdanie.html

[87]https://www.oporaua.org/news/vybory/vybory-prezydenta/vybory-prezydenta-2019/16892-na-donechchini-predstavniki-batkivshchini-povidomliaiut-pro-tisk-z-boku-sluzhbi-bezpeki-ukrayini

[88]https://censor.net.ua/news/3110903/timoshenko_sbu_organizovalo_provokatsiyu_protiv_moego_mitinga_po_ukazaniyu_poroshenko

[89]https://www.pravda.com.ua/rus/news/2018/12/5/7200309/

[90]https://gordonua.com/news/localnews/v-kieve-obstrelyali-avtomobil-sotrudnikov-shtaba-gricenko-grazhdanskaya-poziciya-659967.html

[91]https://nahnews.org/1009186-dva-kandidata-v-prezidenty-ukrainy-postradali-v-odin-den-na-vilkula-napali-bogomolec-popala-v-dtp

[92]https://kp.ua/politics/628467-nadezhda-savchenko-pozhalovalas-chto-sbu-meshaet-ei-stat-kandydatom-v-prezydenty

[93]https://nahnews.org/1009186-dva-kandidata-v-prezidenty-ukrainy-postradali-v-odin-den-na-vilkula-napali-bogomolec-popala-v-dtp

[94]https://www.pravda.com.ua/rus/news/2019/02/7/7206064/

[95]https://www.unian.net/elections/10476882-politologi-zayavili-o-davlenii-na-chlenov-uik-ot-timoshenko-v-dvuh-regionah.html

[96]https://www.facebook.com/batkivshchyna.zt/photos/a.1644799639108330/2249180872003534/?type=3&theater

[97]https://www.unian.net/elections/10498986-v-den-tishiny-v-policiyu-postupilo-159-zayavleniy-o-narushenii-infografika.html

[98]https://politeka.net/news/413646-nardep-rasskazal-o-chernyh-spiskah-v-smi/

[99]https://www.facebook.com/100002246203824/posts/2056191857799001?sfns=cl

[100]https://strana.ua/articles/private-life/180644-poroshenko-pozval-na-novyj-hod-henprokurora-lutsenko-i-nardepa-hranovskoho.html

[101]http://www.aif.ua/vybory/aleksandr_vilkul_o_falsifikacii_vyborov_i_vyhode_strany_iz_krizisa

[102]https://2day.kh.ua/oni-delayut-vybory-pochemu-v-okruzhnyh-komissiyah-ne-hvataet-lyudej/

[103]http://kievvlast.com.ua/vybory/u-poroshenko-ne-hvataet-kandidatov-v-chleny-izbiratelnyh-komissiju-opponenta-zayavili-o-sabotazhe

[104]https://uspishna-varta.com/ru/monitoring/vybory-prezidenta-ukrainy-2019-otchet-po-nablyudeniyu-za-izbiratelnym-protsessom-promezhutochnyy-yanvar-fevral-2019-goda

[105]https://lb.ua/news/2019/03/19/422353_verhovniy_sud_udovletvoril_isk.html

[106]https://strana.ua/articles/analysis/191900-zachem-kandidaty-v-prezidenty-ustroili-chistki-v-izbirkomakh-.html

[107]https://glavcom.ua/news/zelenskiy-povinen-oplatiti-pokaz-slugi-narodu-3-yak-agitaciyu-komitet-viborciv–569009.html

[108]http://timer-odessa.net/news/predviborniy_skandal_kak_bpp_ispolzuet_obschestvennikov_protiv_zelenskogo_492.html

[109]https://112.ua/obshchestvo/evrosoyuz-oproverg-informaciyu-o-nachatom-protiv-poroshenko-rassledovanii-485194-amp.html; https://www.eurointegration.com.ua/rus/news/2019/03/25/7094370/

[110]https://informator.news/u-den-vyboriv-na-dil-nytsiakh-cherhuvatymut-viys-kovi-komisary/

[111]https://www.president.gov.ua/ru/news/bez-nezalezhnoyi-cerkvi-nemozhliva-nezalezhna-derzhava-prezi-52426

[112]https://www.president.gov.ua/ru/news/prezident-na-podyachnomu-molebni-za-otrimannya-tomosu-pro-av-52458

[113]https://www.president.gov.ua/ru/news/htos-shukaye-v-tomosi-vidsutnist-avtokefaliyi-i-te-sho-mitro-52474

[114]https://www.president.gov.ua/ru/news/uhvalennya-zakonu-pro-vporyadkuvannya-mehanizmu-perehodu-par-52558

[115]https://www.president.gov.ua/ru/news/prezident-na-podyachnomu-molebni-na-cherkashini-yednist-cerk-52594

[116]https://www.president.gov.ua/ru/news/tomos-ta-yedina-cerkva-ye-duhovnim-fundamentom-derzhavotvore-52514

[117]https://www.president.gov.ua/ru/news/na-sogodnishnij-den-dlya-nas-nemaye-nichogo-vazhlivishogo-ni-53106

[118]https://www.president.gov.ua/ru/news/nasha-cerkva-jde-z-viroyu-i-lyubovyu-prezident-pid-chas-pody-53190

[119]https://www.president.gov.ua/ru/news/ya-dyakuyu-za-nashu-yednist-prezident-na-lvivshini-zavitav-d-53398

[120]https://strana.ua/news/182600-nemetskoe-izdanie-zametilo-chto-na-vstrechu-s-poroshekno-ukraintsev-svozjat-na-avtobusakh.html

[121]https://uspishna-varta.com/ru/novyny/na-mitingakh-poroshenko-izbivayut-lyudey-i-siloy-vyvodyat-zhurnalistov

[122]https://strana.ua/news/183516-v-kieve-zhurnalistov-strany-ne-pustili-na-forum-hde-poroshenko-dolzhen-objavit-sebja-kandidatom-v-prezidenty.html

[123]https://uspishna-varta.com/ru/monitoring/vybory-prezidenta-ukrainy-2019-otchet-po-nablyudeniyu-za-izbiratelnym-protsessom-promezhutochnyy-yanvar-fevral-2019-goda

[124]https://vesti-ukr.com/politika/321966-kandidaty-v-prezidenty-tratjat-milliony-na-botofermy-pochemu-oni-eto-delajut-i-prineset-li-im-eto-uspekh

[125]https://gordonua.com/news/politics/vo-lvovskoy-oblasti-glava-izbirkoma-isportila-180-byulleteney-shtampom-vybyl-policiya-849799.html

[126]https://www.unn.com.ua/ru/news/1789910-zranku-v-ukrayini-ne-vidkrilos-7-viborchikh-dilnits-mvs

[127]http://day.kyiv.ua/uk/news/310319-na-volyni-zafiksuvaly-pershe-porushennya-na-vyborah

[128]https://gordonua.com/news/localnews/v-chernigovskoy-oblasti-na-izbiratelnyy-uchastok-brosili-kokteyl-molotova-851441.html

[129]https://strana.ua/news/193688-na-volyni-deputatu-uhrozhali-raspravoj-za-to-chto-rassekretil-zhenshchinu-so-spiskom-izbiratelej.html

[130]https://uspishna-varta.com/ru/novyny/informatsiya-s-uchastkov-ot-nablyudateley-uspishna-varta-po-sostoyaniyu-na-1745

[131]https://uspishna-varta.com/ru/novyny/uspishna-varta-o-rezultatakh-nablyudeniya-v-den-vyborov-31-marta-2019-goda

[132]https://strana.ua/news/193702-setka-na-vyborakh-prezidenta-31-marta-hlavnye-narushenija.html

[133]https://uspishna-varta.com/ru/novyny/informatsiya-s-uchastkov-ot-nablyudateley-uspishna-varta-po-sostoyaniyu-na-1745

[134]https://uspishna-varta.com/ru/novyny/uspishna-varta-zafiksirovala-sluchai-kontroliruyemogo-golosovaniya-i-drugiye-narusheniya-v-den-vyborov

[135]https://strana.ua/news/193704-v-kieve-na-izbiratelnom-uchastke-podnjali-krik-iz-za-ruchek-chernila-kotorykh-ischezajut.html

[136]https://strana.ua/news/193702-setka-na-vyborakh-prezidenta-31-marta-hlavnye-narushenija.html

[137]https://strana.ua/news/193702-setka-na-vyborakh-prezidenta-31-marta-hlavnye-narushenija.html

[138]https://strana.ua/news/193702-setka-na-vyborakh-prezidenta-31-marta-hlavnye-narushenija.html

[139]https://strana.ua/news/193602-vybory-v-ukraine-narushenija-foto-i-video-s-uchastkov.html

[140]https://strana.ua/news/193602-vybory-v-ukraine-narushenija-foto-i-video-s-uchastkov.html

[141]https://strana.ua/news/193602-vybory-v-ukraine-narushenija-foto-i-video-s-uchastkov.html

[142]https://strana.ua/news/193602-vybory-v-ukraine-narushenija-foto-i-video-s-uchastkov.html

[143]https://uspishna-varta.com/ru/novyny/uspishna-varta-o-rezultatakh-nablyudeniya-v-den-vyborov-31-marta-2019-goda

[144]https://rubryka.com/2019/04/01/na-vyborchyh-dilnytsyah-porushuvaly-prava-vlasnykiv-id-kartkok-tsvk/

[145]https://strana.ua/news/193602-vybory-v-ukraine-narushenija-foto-i-video-s-uchastkov.html

[146]https://gordonua.com/news/politics/v-dobropole-doneckoy-oblasti-glava-uik-zastavila-chlenov-komissii-stavit-podpis-na-chistom-protokole-policiya-852502.html

[147]https://strana.ua/news/193602-vybory-v-ukraine-narushenija-foto-i-video-s-uchastkov.html

[148]https://www.ukrinform.ru/rubric-elections/2671982-v-nikolaeve-zensina-ukrala-original-protokola-uik-i-ubezala.html

[149]https://www.kyivpost.com/ukraine-politics/allegations-of-vote-fraud-emerge-in-donetsk-oblast.html?cn-reloaded=1&fbclid=IwAR0V_tpiBOpQOqHJc9-ytks9wwsZ_XsUvwFnI48lerYmvokl7Hq8U6vOaMU

[150]https://uspishna-varta.com/ru/novyny/uspishna-varta-o-rezultatakh-nablyudeniya-v-den-vyborov-31-marta-2019-goda

[151]https://uspishna-varta.com/ru/novyny/v-nszhu-zayavili-o-psevdozhurnalistakh-i-prepyatstvovanii-zhurnalistskoy-deyatelnosti-v-den-golosovaniya

[152]https://strana.ua/news/193602-vybory-v-ukraine-narushenija-foto-i-video-s-uchastkov.html

[153]https://strana.ua/news/193945-rezultaty-vyborov-prezidenta-v-donetskoj-i-luhanskoj-oblastjakh-cheho-dobilsja-poroshenko.html

[154]https://www.kyivpost.com/ukraine-politics/allegations-of-vote-fraud-emerge-in-donetsk-oblast.html?cn-reloaded=1&fbclid=IwAR0V_tpiBOpQOqHJc9-ytks9wwsZ_XsUvwFnI48lerYmvokl7Hq8U6vOaMU

[155]https://fakty.com.ua/ru/ukraine/20190403-na-donechchyni-rozsliduyut-fakt-falsyfikatsiyi-na-vyborah/

[156]https://twitter.com/i/status/1113411241534529536

[157]https://www.kyivpost.com/ukraine-politics/allegations-of-vote-fraud-emerge-in-donetsk-oblast.html?cn-reloaded=1&fbclid=IwAR0V_tpiBOpQOqHJc9-ytks9wwsZ_XsUvwFnI48lerYmvokl7Hq8U6vOaMU

[158]https://strana.ua/news/194443-falsifikatsii-vyborov-2019-polnyj-spisok-narushenij-na-donbasse.html

[159]https://www.kyivpost.com/ukraine-politics/allegations-of-vote-fraud-emerge-in-donetsk-oblast.html?cn-reloaded=1&fbclid=IwAR0V_tpiBOpQOqHJc9-ytks9wwsZ_XsUvwFnI48lerYmvokl7Hq8U6vOaMU

[160]https://uspishna-varta.com/ru/novyny/uspishna-varta-o-rezultatakh-nablyudeniya-v-den-vyborov-31-marta-2019-goda

[161]https://uspishna-varta.com/ru/novyny/narusheniya-v-den-vyborov-imeli-effekt-aysberga-nablyudateli-uspishna-varta

[162]https://golos.ua/i/675439

[163]http://news24ua.com/vice-spiker-oksana-syroid-zayavila-chto-poroshenko-zastavlyaet-svyashchennikov-pcu-molitsya-za-ego

[164]https://www.economics-prorok.com/2019/04/в-киеве-задержали-порохобота-за-агита.html

[165]https://www.unn.com.ua/ru/news/1791692-mirotvorets-zvernuvsya-do-rnbo-sbu-ta-verkhovnoyi-radi

[166]https://uspishna-varta.com/ru/novyny/uspishna-varta-o-rezultatakh-nablyudeniya-v-den-vyborov-31-marta-2019-goda

[167]https://strana.ua/news/195201-poroshenko-vs-putin-pered-vtorym-turom-v-kharkove-pojavilis-neobychnye-plakaty.html

[168]https://strana.ua/news/195182-vladimir-aleksandrovich-ne-morochte-holovu-poroshenko-zajavil-chto-ne-obzyval-zelenskoho-narkomanom.html

[169]https://vesti-ukr.com/politika/331603-v-vyshhorode-nashli-seryj-shtab-poroshenko-po-skupke-holosov-video

[170]https://uspishna-varta.com/ru/novyny/narusheniya-na-vyborakh-31-marta-ataki-na-khramy-sudy-nad-zhurnalistami-monitoring-uspishna-varta-25-marta-7-aprelya-2019

[171]https://strana.ua/news/195770-denis-manzhosov-na-prjamom-hovoril-o-zelenskom-reaktsija-sotssetej.html

[172]https://ukraina.ru/exclusive/20190409/1023262229.html

[173]https://inforesist.org/kombat-donbass-ukraina-sdelal-iz-ukraincza-kadrovogo-oficzera-rf-i-vraga-naroda/

[174]https://ru.espreso.tv/news/2019/03/31/poroshenko_nazval_zelenskogo_quotmaryonetkoy_kolomoyskogoquot

[175]https://gordonua.com/news/politics/shtab-poroshenko-opublikoval-video-na-kotorom-zelenskogo-sbivaet-gruzovik-879262.html

[176]https://gordonua.com/news/politics/zaderzhanie-vooruzhennyh-lyudey-v-kievskoy-oblasti-proizoshlo-vozle-kottedzhnogo-poselka-gde-prozhivaet-zelenskiy-tsn-890503.html

[177]https://inforesist.org/ryadom-s-domom-zelenskogo-siloviki-zaderzhali-vooruzhennye-bandu-gotovili-ubijstvo/

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone