На Донеччині юрист домігся статусу ВПО для родини, яка переселилася в межах рідного міста

За допомогою юриста благодійного фонду “Право на захист” змогли отримати статус внутрішньо переміщених осіб члени родини з Красногорівки Донецької області, які переселилися у межах рідного міста.

Про це йдеться у повідомленні фонду “Право на захист”.

“Окрім переселенців, які тікаючи від наслідків конфлікту, вимушено покинули рідні міста та села, в Україні є люди, які переселилися в межах рідного населеного пункту. Наприклад, у будівлю потрапив снаряд і там стало неможливо жити, тож переїхали до родичів чи друзів. Правозахисники називають цю категорію людей, що постраждали від конфлікту, – “переміщенці””, – пояснюють у фонді.

У фонді розповідають історію родини з Красногорівки Мар’їнського району Донецької області, чий будинок було сильно пошкоджено внаслідок обстрілу. Ця родина була вимушена переїхати до орендованої квартири у тому ж населеному пункті. Там вони проживали 2 роки і весь цей час не могли стати на облік ВПО та отримати належні виплати.

Голова сім’ї має інвалідність 3 групи, йому важко навіть стояти, опираючись на милиці. Сам він припускає, що його фізичний стан відповідає 2 групі інвалідності, але щоб підтвердити це, чоловік має пройти переогляд МСЕК в іншому місті. Туди добиратися дуже важко і, крім того, на дорогу потрібно витратити гроші, яких у родині не так багато.

Дружина та донька – офіційно працевлаштовані, тож якщо б усі члени родини стали на облік ВПО та оформили адресну допомогу, то щомісяця отримували би 2131 гривню. Але наразі УСЗН у Донецькій та Луганській області майже завжди відмовляють “переміщенцям” у взятті на облік ВПО.

Водночас у фонді наголошують, що згідно зі ст. 1 закону “Про забезпечення прав і свобод  внутрішньо переміщених осіб”, внутрішньо переміщеною особою є особа, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Згідно з керівними принципами УВКБ ООН з питання про переміщення осіб усередині країни, особи, переміщені всередині країни, визначаються як люди або групи людей, які були змушені рятуватися втечею або покинути свої будинки або місця проживання, через або для того, щоб уникнути наслідків збройного конфлікту, ситуації загального насильства, порушень прав людини або стихійних лих/техногенних катастроф, і які не перетнули міжнародно-визнаний державний кордон країни.

Таким чином, згадана родина повністю підпадає під дію закону про ВПО, але, знаючи про численні невдалі спроби інших жителів Красногорівки, ці люди вже не вірили, що зможуть реалізувати своє право та стати на облік ВПО.

Утім, завдяки допомозі юриста БФ “Право на захист” Руслана Беретелі родині вдалося стати на облік і отримати статус ВПО.

Беретелі супроводжував родину та вів роз’яснювальну роботу із працівниками управління соціального захисту населення у місті Курахово протягом більш ніж 5 годин.

Спочатку спеціаліст УСЗН усно відмовила родині у взятті на облік ВПО, а начальник УСЗН прийняла заяву, але також відмовила у взятті на облік, при цьому відмовляючи і у видачі і письмової відмови.

“Це унеможливлює оскарження незаконного рішення у суді та категорично суперечить приписам п.8 Постанови КМУ № 509 в якій йдеться про те, що рішення про відмову у видачі довідки з обов’язковим зазначенням підстав для відмови, підписане керівником уповноваженого органу, видається заявнику в день подання заяви про взяття на облік, а у випадку, передбаченому абзацом другим пункту 4 цього Порядку, – не пізніше ніж через 15 робочих днів після її подання”, – наголосив Беретелі.

Після тривалих роз’яснень положень законодавства співробітники УСЗН прийняли рішення – взяти заявників на облік ВПО. Також Руслан Беретелі допоміг їм скласти заяви на призначення адресної допомоги.

“Взяття на облік ВПО родини, яка вимушено переселилася в межах одного населеного пункту, це – прецедент, який має слугувати прикладом для інших “переміщенців”, які зневірилися у такій можливості. БФ “Право на захист” закликає переселенців та осіб, які постраждали від конфлікту на Сході, звертатися по безоплатну правову допомогу до юристів та боротися за свої права”, – підсумовують у фонді.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone