Нардепи провалили електронне наказне провадження

Петро Порошенко запропонував ВР створити систему електронного наказного провадження у господарському та цивільному процесі. Депутати в свою чергу вважають, що документ потребує допрацювання. В результаті обговорень та суперечок в ВР не вистачило голосів для хоч-якогось рішення.

Мова йде про законопроект №3769 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження наказного провадження у цивільному та господарському судочинстві”, який ВР сьогодні не змогла відправити навіть на доопрацювання. Відповідно проект було відхилено.

Проектом передбачається, що розгляд господарських справ у порядку електронного наказного провадження буде віднесено до підсудності господарського суду Чернігівської області, а розгляд цивільних – до підсудності Броварського районного суду Київської області. Так як дану норму депутати вважають спірною, то у ВР дійшли до висновку, що це положення буде виключено, а суди, які розглядатимуть відповідні справи, визначатимуть поза межами закону.

Водночас слід зазначити, що за словами голови профільного комітету ВР Р.Князевича, ці суди були вказані за пропозицією Державної судової адміністрації, виходячи з технічної оснащеності відповідних судів. Відповідаючи на питання щодо обмеження таким чином доступу громадян до правосуддя заступник Міністра юстиції С.Петухов, який представляв відповідний законопроект, зауважив, що питання розглядатимуть без судового засідання, тож ніякого обмеження немає.

Згідно з положеннями проекту розгляд справ у порядку електронного наказного провадження передбачатиме:

– звернення заявника через автоматизовану систему наказного провадження із заявою до суду про видачу електронного судового наказу;

– розгляд судом отриманої заяви та видачу електронного наказу із встановленням строку для подання боржником заперечень;

– скасування електронного наказу із роз’ясненням стягувачу його права звернутись з цими самими вимогами до суду в загальному порядку (у разі надходження від боржника заперечень);

– внесення до Єдиного державного реєстру судових рішень відомостей щодо набрання електронним наказом законної сили і надсилання його стягувачу (у разі неотримання від боржника заперечень).

Обов’язковими умовами для розгляду справ у порядку електронного наказного провадження пропонується визначити такі:

1) наявність між сторонами укладеного договору в письмовій формі;

2)  вимога має обмежуватись виключно сумою грошової заборгованості, що випливає з такого договору;

3) встановлення обмеження щодо максимальної суми грошової заборгованості за вимогою:

– до фізичних осіб – не більше 100 розмірів мінімальної заробітної плати;

– до юридичних осіб – не більше 1 000 розмірів мінімальної заробітної плати;

4) наявність у суду достовірних відомостей про одержання боржником проекту електронного судового наказу та ненадходження від нього заперечень з приводу пред’явлених до нього вимог.

Розгляд справ в порядку електронного наказного провадження проводиться без судового засідання і виклику заявника та боржника для заслуховування їх пояснень.

Заява про видачу електронного судового наказу подається заявником до суду шляхом заповнення форми в автоматизованій системі електронного наказного провадження з використанням електронного цифрового підпису заявника.

Протягом трьох робочих днів з дня надходження до суду заяви про видачу електронного судового наказу, з дня закінчення строку, встановленого для усунення недоліків такої заяви, суд видає електронний судовий наказ та надсилає його заявнику і боржнику. Боржник має право протягом десяти днів з дня отримання електронного судового наказу подати заяву про його скасування.

Проект також регулює питання судового збору при розгляді відповідних справ. Зокрема, ставки судового збору при розгляді електронного наказного провадження встановлюються у таких розмірах:

1) заява про видачу електронного судового наказу в рамках цивільного судочинства, яку подано:

– юридичною особою або фізичною особою-підприємцем –  0,3 розміру мінімальної заробітної плати;

– фізичною особою – 0,1 розміру мінімальної заробітної плати;

2) заява про видачу електронного судового наказу до господарського суду – 0,3 розміру мінімальної заробітної плати;

3) за видачу дубліката електронного наказу – 0,03 розміру мінімальної заробітної плати.

Передбачалось, що норми документу вводяться в дію з 1 січня 2018 року.

 

Джерело: Закон і бізнес

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone