На Закарпатті онкохворі не отримують стаціонарної паліативної допомоги

Онкохворі на Закарпатті не отримують необхідної стаціонарної паліативної допомоги.

Це засвідчили монітори Національного превентивного механізму під час візиту без попередження до відділення паліативно-хоспісного догляду Виноградівського геріатричного пансіонату.

Про це повідомляє прес-служба Омбудсмана, передає Центр інформації про права людини.

Монітори зауважують: для того, щоб влаштуватися в пансіонат, родичам або іншим особам необхідно зібрати велику кількість документів (відповідно до наказу Мінпраці від 29.12.2001 № 549). Так, у родини збір документів може затягуватися до 3-4 місяців, а онкохворі та люди з іншими соматичними захворюваннями не отримують вчасної необхідної медичної допомоги та догляду. А для самотніх людей питання влаштування може не вирішитися взагалі.

“Були такі ситуації, коли люди, не дочекавшись направлення з обласного департаменту соцзахисту, помирали вдома”, – стверджували представники персоналу та підопічні відділення.

Відділення функціонує з квітня 2017 року і оснащене сучасним обладнанням для здійснення паліативного лікування та догляду, персонал пройшов спеціальну підготовку з паліативної допомоги. Однак під час моніторингового візиту у відділенні перебувало лише семеро підопічних, хоча відремонтоване триповерхове приміщення розраховане на 25 ліжок.

Під час візиту з’ясовано, що у відділенні із семи хворих п’ятеро перебували на платній основі. В опалювальний сезон вартість перебування у відділенні становить приблизно 9-10 тисяч гривень на місяць.

“Мої доньки спочатку уклали договір на оплату послуг. Але оскільки вартість перебування збільшувалася щомісяця, родина змушена була звернутися з проханням перевести мене на безоплатне перебування”, – розповів один з підопічних.

Наказом Міністерства охорони здоров’я передбачено, що паліативна допомога надається закладами охорони здоров’я безоплатно за направленням закладу охорони здоров’я. Тому функціонування паліативного відділення у складі Виноградівського геріатричного пансіонату (установи соціального захисту населення) призводить до неможливості отримання хворими необхідної адекватної та вчасної медичної допомоги, зазначають монітори.

За результатами візиту будуть складені акти реагування Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та направлені до Закарпатської облдержадміністрації, МОЗ та Мінсоцполітики.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone