Перед КСУ поставлять питання щодо військових пенсіонерів

25 березня на засіданні Пленуму Верховного Суду України було вирішено звернутися до Конституційного Суду України з поданням щодо звуження соціального забезпечення військових пенсіонерів, які продовжують працювати на певних посадах, віднесених до державної служби.

Верховний Суд звернеться до КСУ з поданням щодо відповідності частини п’ятої статті 43, частини першої статті 54 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2263-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у взаємозв’язку з пунктом 2 Розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України від 2 березня 2015 року № 213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» та пунктом 2 Розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону України від 24 грудня 2015 року № 911-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» положенням частини першої статті 8, частини п’ятої статті 17, частин другої та третьої статті 22, частини першої статті 24, частини першої статті 46, частини першої статті 58 та статті 64 Конституції України.

Необхідність звернення до КСУ пояснюють прийняттям ВР 2 березня 2015 року Закону № 213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» та 24 грудня 2015 року Закону № 911-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України».

Окремі положення цих законів істотно звузили соціальне забезпечення військових пенсіонерів, які продовжують працювати на певних посадах, віднесених до державної служби. Так, законодавцем продовжено тимчасові обмеження з 2015 року на період із 1 січня 2016 по 31 грудня 2016 року. Окрім того, встановлено максимальний розмір пенсії, що не може перевищувати 10740 гривень.

Водночас особам (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи, ветеранів військової служби та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), які працюють на посадах та на умовах, передбачених законами «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», призначені пенсії/щомісячне довічне грошове утримання не виплачуються. Також вказані тимчасові обмеження поширюють свою дію у минуле незалежно від часу призначення пенсії.

У ВСУ відзначають, що оборонні функції держави забезпечуються саме військовослужбовцями, виконання ними функціональних обов’язків часто, особливо сьогодні, пов’язані із небезпекою. Пенсіонер (колишній військовослужбовець), реалізуючи конституційне право на працю, гарантоване статтею 43 Конституції України, не може бути при цьому позбавлений права на соціальний захист як військовослужбовця, у тому числі право на отримання пенсії, навіть якщо таке обмеження носить тимчасовий характер.

Також Пленум Верховного Суду України розглянув питання щодо персонального складу Судової палати у цивільних справах для розгляду справи № 6-1852цс15.

 

Джерело: Закон і бізнес

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone