Порошенко діє поза Конституцією – експерти

Президент отримав не передбачене Конституцією право призначати керівників новоутворених органів – Національного антикорупційного бюро України та Державного бюро розслідувань.

Про це пишуть у своїй статті для DT.UA експерт Центру політико-правових реформ Олександр Банчук та активістка Реанімаційного пакету реформ Юлія Кириченко.

Петро Порошенко, Конституційні права, Конституцією

Експерти відзначають, що Порошенко отримав неконституційні повноваження президент України Петро Порошенко ставить під сумнів гарантовану Конституцією і законом незалежність органів прокуратури, оскільки ввів незаконну практику погодження кандидатур на посади військових прокурорів (указ № 738/2014). Він доручає Генеральній прокуратурі України, Міністерству внутрішніх справ та Службі безпеки України звітувати про результати розслідування деяких злочинів.

На думку авторів статті, найбільша проблема для України полягає в тому, що керівництво зазначених органів не бачить проблем у такому дорученні, бере під козирок і справно звітує.

“Серед усього керівного складу органів правопорядку була лише одна особа, яка вважала цю практику неприйнятною і такою, що не відповідає європейським стандартам. Мова йде про колишнього заступника генерального прокурора Віталія Каська, який прямо зазначив, що “поки генпрокурор буде проводити стільки часу в АП, ми європейської прокуратури не побудуємо”. Але цей випадок у нас виняток із загального правила сприйняття президента як реального керівника органів правопорядку”, – йдеться в статті.

Крім того, як пишуть Банчук і Кириченко, президент отримав не передбачене Конституцією право призначати керівників новоутворених органів.

Саме так слід розглядати положення законів про Національне антикорупційне бюро і Державне бюро розслідувань, які надають президенту неконституційні повноваження щодо призначення керівників цих нових органів. Таким чином політизується розслідування, а це має наслідком “вибірковість кримінального переслідування”, що зовсім недавно нищівно критикувала Європа. За словами народних депутатів в іншій редакції ми б не побачили цих законів і нових інституцій — такою була політична позиція команди глави держави. Водночас цим самим під НАБУ і ДБР закладена міна вповільненої дії — їх створення може бути в майбутньому визнано неконституційним через незаконний спосіб призначення керівництва.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone