Практичні аспекти застосування адмін судами практики Європейського суду з прав людини

13 квітня 2016 року в Вищому адміністративному суді України було проведено круглий стіл на тему: “Практичні аспекти застосування адміністративними судами практики Європейського суду з прав людини”.

У круглому столі взяли участь європейські експерти: доктор права Едіт Целлер і суддя Адміністративного суду Австрії Гейнріх Зенса.

Головними спікерами виступили: суддя Конституційного Суду України Олександр Пасенюк, суддя Окружного адміністративного суду Богдан Санін, заступник голови Вищого адміністративного суду України Михайло Цуркан, а також судді Вищого адміністративного суду України Юрій Цвіркун і Наталія Блажівська.

Круглий стіл став свого роду платформою для діалогу між європейськими та українськими фахівцями в галузі права в питанні застосування практики ЄСПЛ: учасники заходу обговорили актуальні питання, що стосуються практики застосування адміністративними судами рішень ЄСПЛ в Україні, в свою чергу, європейські гості поділилися досвідом ознайомлення з практикою ЄСПЛ суддями країн Європейського союзу, а також розповіли про побудову роботи в європейських судах з даного питання.

Як зазначила Наталія Блажівська: «Для нас дуже знаковим є візит наших європейських гостей. Ми і надалі будемо збирати широке коло фахівців для обговорення найбільш актуальних питань і обміну досвідом. Тому, будемо сподіватися, що дійсно такого роду заходи сприятимуть підвищенню професіоналізму суддів і стануть платформою для обміну досвідом».

«Правильність вирішення спорів у великій мірі залежить від практики Європейського суду з прав людини. Перші кроки в цьому напрямку – це вивчення практики ЄСПЛ та втілення її в практичну площину при розгляді адміністративних справ», – зазначив Олександр Пасенюк.

«Ми раді вітати європейських гостей, які допомагають нам розібратися в практичних аспектах застосування адміністративними судами практики Європейського суду з прав людини. Як ми знаємо, в Кодексі адміністративного судочинства України вперше був закріплений принцип верховенства права. Кодекс спробував дати відповідь на питання – як працює даний принцип? З положень ст. 8, де закріплений даний принцип, стало зрозуміло, що ми не обійдемося без практики ЄСПЛ. Фактично ми впроваджуємо в національне законодавство термін «елементи прецедентного права», і без розуміння того, як вони трактуються саме в рішеннях Європейського суду з прав людини, ми не зможемо застосувати принцип верховенства права, яким так пишаємося», – зазначив заступник голови Вищого адміністративного суду Михайло Цуркан.

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Богдан Санін в контексті обговорюваних питань справедливо підкреслив про перебування адміністративної юстиції на сьогоднішній день на роздоріжжі.

Адміністративна юстиція в Україні на роздоріжжі. Чи знаємо ми, що кожна людина вільна, має свободи і права? Якщо так, то чи потрібні в демократичній державі інститути, які захищають права та інтереси людини від свавілля державних органів?

Ми географічно знаходимося в Європі і щодня чуємо декларативні заяви політиків про їх велике бажання перейняти європейські цінності, а натомість стикаємося з численними перешкодами ефективного функціонування механізму захисту прав та інтересів громадян.

Складається стійке враження, що у політиків тотальна неповага до свідомості народу. В результаті непродуманих спроб перейняти тільки форму цінностей, без їх наповнення і чіткого механізму їх відстоювання людиною, в Україні був створений псевдокульт європейських цінностей.

 

Автор: Яна Собко
Джерело: Судово-юридична газета

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone