Правозахисник: законопроекти № 4128 та № 4511 – невдала спроба реформи державно-церковних відносин

Законопроекти № 4128 та № 4511 є спробою невдалої реформи моделі державно-церковних відносин. Про це написав на своїй сторінці у Facebook глава громадської організації “Громадський правозахист” Олег Денисов.

«Немає сумнівів, що обидва ці законопроекти є дискримінаційними по відношенню до Української Православної Церкви та суперечать нормам міжнародного права», – стверджує правозахисник.

На його думку, законопроект № 4128 спрямований на те, щоб максимально розмити критерії членства у релігійній організації. У разі його прийняття рейдери будуть захоплювати храми з опорою на цей новий закон, стверджуючи, що вони ідентифікують себе з конкретною громадою.

«З цим законопроектом все досить просто та зрозуміло – його приймати не можна, це розуміє будь-який правознавець та людина зі здоровим глуздом. Якщо цей законопроект буде прийнятий та стане законом – слід зробити висновок про те, що законодавчий орган влади втратив залишки правової компетентності», – пише Денисов.

Що стосується законопроекту № 4511, то, у розумінні експерта, з його прийняттям в Україні пропонується ввести інститут конкордату, тобто договірну форму відносин між державою та церковними організаціями. Така форма відносин існує у деяких західних країнах та Ватикані.

Експерт вважає це теоретично можливим «у разі, якщо автори, а у більшій мірі виконавці законопроекту № 4511 дійсно готові доводити до консенсусу кожен договір з кожною релігійною організацією, що потрапляє під цей закон. Однак де гарантії того, що це буде саме консенсус, а не примус громад до висновку якогось «типового» договору, спущеного зверху? Україна далека від того, щоб мати втілені та напрацьовані технології переговорів між державою та релігійними організаціями», – аналізує Денисов.

«Виходячи з логіки авторів законопроекту № 4511 він націлений тільки на те, щоб якимось чином обмежити права конфесій, центр управління яких перебуває у РФ. Але намагаючись фактично легалізувати схему політичного тиску на такі релігійні організації, автори законопроекту склали нелогічний та помилковий коктейль з юридичних норм, застосування яких є неможливим на практиці», – вважає правозахисник.

У результаті детального аналізу Денисов не рекомендує Верховній Раді України приймати «одіозні та антиєвропейські законопроекти № 4218 або 4511, а розробити дійсно якісну правову модель державно-церковних відносин, спрямовану на зменшення конфліктних ситуацій у релігійній сфері, взявши за основу право тих країн ЄС, які найефективніше регламентували ці правовідносини».

 

Джерело: Спілка православних журналістів

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone