Про безвізовий режим без євроейфорії

20 квітня Європейська комісія офіційно внесла законодавчу пропозицію щодо безвізового режиму для українських громадян до Ради ЄС та Європарламенту.

Незважаючи на єврооптимістичну ейфорію, що ллється щедрим потоком з владних коридорів на громадян України через засоби масової інформації, говорити про якісь однозначно райдужні перспективи отримання Україною безвізового режиму вже через кілька місяців поки немає ніяких підстав.

По-перше, введення безвізового режиму може носити тимчасовий і обмежувальний характер. Так, 17 квітня, Welt am Sonntag повідомлялося, що запланована також ЄС угода з Туреччиною буде, зокрема, включати пункт про відстрочку дії в разі невиконання останньою домовленостей з питань біженців. Даний пункт дозволить після введення безвізового режиму швидко його скасувати. Його також збираються застосувати до угод про візову лібералізацію з Україною, Грузією і Косово. На таких заходах особливо наполягають Франція та Німеччина.

По-друге, в будь-який момент може з’ясуватися, що Україна виконала далеко не всі пункти свого «домашнього завдання», а якщо і виконала, то погано. І при певному розкладі подій про них в ЄС можуть швидко згадати. Аж надто багато цих пунктів: в заяві з приводу пропозиції Єврокомісії скасувати візи українцям Президент згадав про 140 (!) умов.

По-третє, згідно з процедурами Євросоюзу, законодавча пропозиція Єврокомісії має пройти тривалу процедуру узгодження – і між країнами-членами Євросоюзу, і на рівні Європарламенту. Ця процедура займе від місяця до трьох.

Крім того, з урахуванням результату референдуму в Голландії і можливих несприятливих для Європи подій, які можуть відбутися за цей час, навряд чи доведеться говорити про загальну одностайність європарламентарів до і під час голосування.

Ще тиждень тому багато політиків щедро годували українців з телеекранів обіцянками безвізових поїздок «влітку», «в серпні», «через два місяці». Але європейські вершителі доль України, зайняті більше внутрішніми проблемами ЄС, традиційно прагматичні і стримані.

Європарламент голосуватиме за введення безвізового режиму для України «в пакеті» з Грузією у вересні. Про це написав 26 квітня брюссельський кореспондент Радіо Свобода Рікард Йозвяк в своєму Twitter.

Так, що, як то кажуть, час покаже.

Тим більше, що днем ​​раніше Президент України Петро Порошенко в інтерв’ю українським телеканалам заявив, що Євросоюз може не надати Україні безвізовий режим.

«Чи може бути крок назад? Теоретично може бути таке, що Рада ЄС не затвердить безвізовий режим з Україною. Але останні два тижні у мене була дуже велика дипломатична активність, я провів переговори з президентом Єврокомісії, з президентом Європейської Ради, з лідерами європейських держав, і вони все звернулися до Європейського парламенту. Мартін Шульц сказав, що ми будемо робити все можливе для того, щоб прискорити прийняття цього рішення Європарламентом, він переконаний в перемозі», – зазначив Порошенко.

А що стосується самого безвізового режиму, то необхідно нагадати, що безвізовий режим для України не буде поширюватися на такі країни, як Ірландія і Великобританія, а також Ісландію, Ліхтенштейн, Норвегію та Швейцарію.

Крім того, і – це, мабуть, найголовніше, для багатьох українців, звільнення від отримання візи не передбачає право на роботу в ЄС. І європейські заробітки самі собою на голову вчорашніх безробітних не посипляться. Найближчий і зрозумілий приклад – Молдова, яка отримала безвізовий режим два роки тому, але за рівнем життя відстає не тільки від країн ЄС, але і від України.

Жителі Молдови можуть перебувати на території Євросоюзу не більше 90 днів протягом 6 місяців. І їм в обов’язковому порядку необхідно мати підтвердження матеріальної спроможності. Тому вулиці європейських міст не кишать молдовськими студентами, пенсіонерами та жителями сіл.

І останнє. Для поїздок до Європи необхідний електронний біометричний паспорт. З відбитками пальців і електронним підписом. Сьогодні за фактом вартість біометричного паспорта становить: 10 днів – 1500 грн. в Києві та 1600 грн. в регіонах, 25-30 днів – 950 грн. в Києві та 1000 грн. в регіонах.

Документ вже оформили близько 1.3 млн. наших громадян. Але сама по собі ця цифра ні про що не говорить. На питання: скільки з цих громадян оформили медичну страховку, отримали гарантійний лист на проживання і мають гроші на поїздку до Європи – відповідь ми отримаємо ще не скоро.

режим

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone