Реанімаційний пакет реформ просить Порошенка ветувати законопроект про заочне судочинство

У законопроекті №5610 про заочне судочинство лишилась низка положень, які обмежують конституційні права громадян та суперечать стандартам Європейської конвенції з прав людини.

Про це йдеться у заяві Реанімаційного пакету реформ (РПР).

Експерти вказують на виключення часу ознайомлення з матеріалами провадження із загального строку досудового розслідування (стаття 219 Кримінально процесуального кодексу). Ця норма в документі порушує право на захист і розумні строки провадження.

“Органи розслідування не обмежуються в строках і порядку надання захисту матеріалів провадження. Це створює для них можливості для суттєвих зловживань – штучного розтягування часу для надання зазначених матеріалів на місяці чи роки. Увесь цей невизначений час особа перебуватиме в статусі підозрюваного, до неї можуть застосовуватися заходи забезпечення провадження (арешт майна, відсторонення від посади, обмеження спеціального права), а також запобіжні заходи, не пов’язані з триманням під вартою (домашній арешт, носіння електронного браслету, заборона виїзду за межі місця проживання, вилучення закордонного паспорту тощо)”, – роз’яснюється у заяві.

Окрім того, експерти РПР виокремлюють серед проблемних норм нові правила обрахунку строків розслідування при об’єднанні і виділенні проваджень (стаття 219 КПК). Вони порушують принцип розумних строків кримінального провадження. Ці правила дозволяють прокурору безліч разів об’єднувати чи роз’єднувати провадження лише з однієї метою – тримати людину у статусі підозрюваного протягом місяців чи років та застосовувати до неї зазначені заходи забезпечення провадження і запобіжні заходи.

У заяві наголошується, що укладання угод про визнання винуватості в усіх категоріях справ про особливо тяжкі злочини, у тому числі в тих, де є потерпілі (стаття 469 КПК), порушуватиме право на захист і права потерпілих.

“Подібна можливість відсутня в країнах Європи. Аби підвищити показники розкриття злочинів, органи розслідування залякуватимуть пожиттєвим ув’язненням, намагаючись отримати зізнання”, – прогнозують експерти. Вони також переконані, що можливість укладення угод у всіх без винятку провадженнях про особливо тяжкі злочини дозволить підозрюваним у вчиненні терактів отримати пом’якшення своєї відповідальності.

У документі немає новел стосовно триваючих зараз кримінальних проваджень. А це порушує принцип юридичної визначеності як складової верховенства права, пояснюють експерти.

На момент набуття чинності законопроекту не вирішеним буде питання застосування правил про ознайомлення з матеріалами провадження, розрахунку строку розслідування і укладення угод про визнання винуватості. Сотні тисяч підозрюваних, обвинувачених та потерпілих будуть у стані подібної юридичної невизначеності.

“Цей факт спростовує твердження Генпрокурора Юрія Луценка, що закон № 5610 не стосуватиметься простих українців”, – зауважують експерти РПР.

Вони звертають увагу президента, що документ порушує конституційні права на захист і особисту свободу громадян та конституційний принцип верховенства права. Він також суперечить Європейській конвенції з прав людини, Стратегії реформування судоустрою, судочинства та Нацстратегії з прав людини. Більше того, законопроект суттєво знижує привабливість української економіки для іноземних інвесторів через невизначену тривалість розслідування і можливість таким чином тиснути на бізнес.

У РПР кажуть, що готові долучитися до підготовки зваженого законопроекту, який удосконалить механізм заочного кримінального провадження.

Нагадаємо, 23 лютого Верховна Рада підтримала в першому читанні зміни до Кримінального процесуального кодексу України про заочне засудження. 16 березня у другому читанні зміни проголосували 252 нардепи.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone