Реформа поліції не повинна призводити до звуження прав затриманих та адвокатів

Реформа поліції повинна проводитися у чіткій відповідності до чинного законодавства, насамперед, з гарантуванням повного обсягу конституційних прав людини та європейської практики їхнього дотримання.

Про це заявила Голова Національної асоціації адвокатів України, голова РАУ Лідія Ізовітова.

На старті цих реформ суспільство чуло обнадійливі обіцянки про заміну репресивної міліції на “толерантну поліцію”, яка буде надавати сервіс для громадян. Була поставлена амбітна мета відновити довіру до правоохоронних органів, створивши їх за новим демократичним зразком.

Натомість, практика свідчить про перевищення повноважень, невиправдане і надмірне застосування насильства при затриманні, недопуск адвокатів до затриманих, інші “трюки” старих часів. Резонансний випадок вбивства пасажира в ході переслідування водія за перевищення швидкості був тривожним сигналом. На жаль, ця трагедія не стала приводом для системного рішення, яке б унеможливило повторення таких дій з боку поліцейських. Очевидним стало розходження між декларованими цілями реформ та реальною роботою поліцейських на вулицях.

Більше того, у коментарях керівництва поліції та окремих представників МВС і в тій ситуації, і тепер прочитується спроба зробити нову правоохоронну інституцію недоторканною для критики і необмеженою законними чи конституційними вимогами.

“Оцінки рішень суду про поновлення звільнених у незаконний спосіб працівників міліції, сміливі епітети про “реваншизм” у промовах керівництва Нацполіції на адресу судової влади неприпустимі. Така позиція суперечить засадовій демократичній нормі про розподіл гілок влади, а також свідчить про неповагу до суду і закону. Прогресивні реформи не можуть будуватися на такому своєрідному тлумаченні “презумпції невинуватості” поліцейських”, – наголосила Голова НААУ.

Помилки реформ, недоліки інструкцій для поліцейських, брак професійних навичок та знань законодавства, недостатня психологічна підготовка мають бути детально вивчені і виправлені як у кожному конкретному випадку, так і на рівні системи підготовки.

Повне дотримання прав затриманих, прав адвокатів на всіх етапах процесу стане найбільш переконливим і правдивим свідченням того, що реформа є вдалою. Заборона критики до такого результату ніколи не приведе.

 

Джерело: Національна асоціація адвокатів України

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone