Рейтинг свободи слова від “Репортерів без кордонів”

Негативним фактором для свободи слова в Україні залишається вплив олігархів на ЗМІ. Значно погіршила за минулий рік позиції в рейтингу Польща. У щорічному рейтингу свободи слова міжнародної організації “Репортери без кордонів”, оприлюдненому в середу, 20 квітня, Україна піднялася в порівнянні з попереднім роком на 22 позиції – з 129-го на 107-е місце.

Втім, як зазначив керівник німецького відділення “Репортерів без кордонів” Крістіан Мер в інтерв’ю агентству dpa, насправді це не є “хорошим місцем”. “Роль олігархів в медіасфері все ще залишається проблемою“, – додав він, коментуючи ситуацію в Україні. Також значно піднявся в рейтингу Туніс – на 30 позицій до 96-го місця, завдяки істотному зменшенню проявів насильства щодо журналістів.

Погіршення ситуації

В цілому організація констатує погіршення ситуації зі свободою слова в світі. Фактори, які сприяють цьому, зазначив Мер – більш жорстке законодавство, яке скорочує свободу слова під приводом захисту від тероризму, спроби урядів обмежити доступ до новин в інтернеті, знищення обладнання журналістів, часті напади на співробітників ЗМІ та інші.

Серед країн, в яких за останній рік спостерігалося найбільше погіршення ситуації, – Польща, яка виявилася на 47-му рядку рейтингу (мінус 29 позицій), Таджикистан – 150-й рядок (мінус 34) і Бруней – 155-ий (мінус 34) . Причина погіршення в Польщі – спроба консервативного уряду обмежити свободу суспільно-правових ЗМІ.

На чотири сходинки опустилася і Німеччина – на 16-у позицію. Тут причина, за словами Крістіана Мера, – зростання кількості насильницьких нападів на журналістів, зокрема, при проведенні акцій правопопулістського рухом Pegida.

Туреччина – вже після Росії

Погіршила свої позиції і Туреччина, в якій було зафіксовано силові дії проти ряду ЗМІ, судові позови проти журналістів, а також обмеження критики на адресу президента і уряду. Тепер Туреччина – на 151-й позиції зі 180 країн (мінус 2 місця). Росії за минулий рік вдалося дещо покращити ситуацію – країна піднялася на 4 сходинки на 148-у позицію.

Кращі і гірші

Найкраща ситуація зі свободою слова – в Фінляндії, Нідерландах і Норвегії. Як фактори, які дозволяють Фінляндії протягом декількох років очолювати рейтинг, Крістіан Мер назвав відсутність насильницьких актів щодо журналістів, різноманітність ЗМІ, хороший закон про свободу інформації, а також той факт, що меншини, такі як шведські, мають вільний доступ до ЗМІ. У хвості рейтингу – Сирія, Туркменистан, Північна Корея та Еритрея.

“Репортери без кордонів” складають рейтинг 180 країн на основі опитування журналістів, учених, юристів і правозахисників у всьому світі. Оприлюднено рейтинг враховує стан свободи слова в країнах в 2015 році.

 

Джерело: EuroUA

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone