СБУ різко полюбила російське кіно

СБУ звернулася до міністра культури В’ячеслава Кириленка. Чиновника просять припинити заборону фільмів по «формальним» принципам. Мова про стрічки на кшталт «Іронія долі» або «Чарівників», знятих до загострення російсько-українських відносин, що не несуть ідеологічного навантаження. У Мінкульті розводять руками: вони тільки дотримуються закону.

Які фільми заборонені в Україні

Акценти листа, підписаного особисто главою СБУ Василем Грицаком, такі: ряд акторів з РФ виявився під забороною і їх списки передали до Мінкульту, як того вимагає закон. А вже міністерство забороняє видачу або анулює прокатні ліцензії фільмів, в яких знялися «списочники».
Але Мінкульт робить це «без виваженої оцінки», в результаті – табу на фільми, «заборона показу яких може трактуватися як посягання на конституційні права громадян».

У Мінкульті пояснили: ліцензування фільмів – завдання Держкіно, чиновники керуються законом про кінематографію, і дозволяти стрічку за участю актора з забороненого списку – незаконно.

«Нехай тепер СБУ складе перелік акторів, які більше не є загрозою нацбезпеці, – ми їх виключимо зі списку (і дозволимо фільми. – Ред.), – Анонімно прокоментував високопоставлений чиновник Мінкульту. – А так виходить, що нев’їзний Алессандро Сафіна покаявся – і його впускають, щоб він вручив приз на «Людину року». Глава Держкіно Пилип Іллєнко підтвердив: його відомство позбавлене простору для маневру. «Є список. І ми зобов’язані виконати приписи закону. А чому СБУ раптом вирішила написати лист, я коментувати не можу».

Ціни охолодили нелюбов

Неофіційно в Мінкульті «гуляє» версія про претензії телеканалів до СБУ. «Російських серіалів немає. Купувати західні – дорого. А після спроб зняти свій продукт телеканали зрозуміли, що це ще дорожче. Ось і звернулися: вистачить все забороняти. А в СБУ зіпхнули все на Мінкульт: мовляв, ми тут ні при чому, – сказав співрозмовник. – Вирішити проблему можливо, лише відкликавши листи про артистів».

«СБУ забороняє в’їзд тим, хто завдає шкоди інтересам України. Але не потрібно забороняти «Іронію долі» тільки тому, що там знімалася одна з актрис, якій заборонили в’їзд (Валентина Тализіна. – ред.) », – парирує спікер СБУ Олена Гітлянська. Колишній радник глави СБУ Маркіян Лубківський визнає: ситуація патова.

«Не потрібно було робити політику – тепер помилкою СБУ став публічний конфлікт і спроба відкликати свої ж рішення», – сказав Лубківський. Самі діячі культури стверджують: палицю перегнув Мінкульт.

«Коли забороняють пропагандистські фільми, це зрозуміло. Але якщо сильну картину забороняють через актора з чорного списку, що грає другорядного персонажа, – я цього не розумію, – сказав актор Володимир Горянський. – Не можна огульно забороняти фільми, не можна дозволяти політиці тяжіти над культурними питаннями».

Письменник Дмитро Капранов (також він – член експертної комісії при Держкіно) вихід бачить у перегляді принципу створення списків. «Адже це показова міра. Вона спрацювала у випадку з Іваном Охлобистіним («прославився», побажавши смерті українцям. – ред.) і Михайлом Пореченковим (позував зі зброєю на Донбасі. – ред.). Але коли почали вписувати в список десятки інших – міра дала збій».

 

Джерело: Вести

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone