Скандал з біометричними паспортами: Білорусь не пускає українців

Сусіди розвертають українців з пластиковими документами. МЗС заявляє про додаткові консультації.

З ID-паспортами, введеними в нашій країні менше двох місяців тому, стався перший скандал. Прикордонники Білорусі з суботи 5 березня відмовилися пускати за ними українців – наша країна так і не погодила на рівні МЗС використання пластикових паспортів. Українці наполягають, що всі зразки колегам передавали, і чекають консультацій.

НЕ ПУСКАТИ. Сьогодні в Держприкордонкомітеті Республіки Білорусь як і раніше відмовляються пускати українців за новими документами, і терміни таких обмежень поки не називають. “7 березня ми запропонували українській стороні провести консультацію з цього питання, але домовленості так і не були досягнуті. Зараз йдуть переговори щодо врегулювання питання. А поки – або робіть дитині паперовий паспорт, або його не пропустять“, – порадили нам в Держприкордонкомітеті Білорусі.

Нам наказано пропускати тільки за діючими паперовими паспортами. Сказали, що Білорусь не визнає ще ID-паспорти, а тих, у кого вони є, – розвертати до врегулювання питання“, – сказав нам білоруський прикордонник Олександр С. Українці, які вилітають із Білорусь, скаржаться: через плутанину прикордонники активно оглядали їх навіть на виїзді з країни. “Нас протримали в кімнаті огляду більше 40 хвилин! Довго обшукували, запропонували задекларувати щось. Ми запитали, що за нові порядки, а нам відповіли, що це через введення нових паспортів“, – поділилася Аріна К.

За словами експертів, подібні проблеми можуть виникнути і на кордоні з РФ: в Росію та Білорусь українці можуть в’їжджати за внутрішнім паспортом. Як вихід – пропонують брати з собою закордонний паспорт замість пластикового. У прикордонній службі Білорусі нам таку можливість підтвердили.

НАШ МЗС. При цьому в консульській службі нашого МЗС наполягають: білоруській стороні ще в грудні-2015 відправили дипноту про нові паспорти і їх зразки. “А ось застережень від білоруської сторони щодо їх застосування в рамках Угоди про безвізові поїздки до нас не надходило”, – стверджують в службі.

ПОЛІТИКА? Експерти кажуть, що скандал з паспортами – чергова спроба тиску на Україну. Політолог Андрій Бузаров каже, що проблеми могли бути викликані геополітичними мотивами: нові ID-паспорта, як і біопаспорти, були в списку вимог для безвізового режиму з ЄС. А цей режим має на увазі віддалення від Євразійського союзу, куди входять і Росія, і Білорусь. “Є небезпека, що Україна може залишитися не при справах і там, і там – відірвавшись від Євразійського союзу, але так і не отримавши безвізовий режим з ЄС“.

паспорт

Пауза режиму “без віз”

Введення безвізового режиму з ЄС нам можуть перенести з осені 2016-го на 2017 рік. Про це заявили ряд європейських політиків.

“Україна дуже багато зробила, незважаючи на складну внутрішню ситуацію в уряді, у відносинах між урядом і парламентом. Дуже мало чого залишилося доопрацювати. По-моєму, за електронними деклараціями ще є якісь витрати, але це все можна вирішити. Знову ж, об’єктивно кажучи, ніхто не повинен винаходити якісь нові завдання. Якщо буде виконано те, що Україна взяла на себе зобов’язання виконати – буде позитивне рішення”, – сказав в інтерв’ю міністр закордонних справ Литви Лінас Лінкявічюс і додав, що цілком імовірна можливість отримання Україною безвізового режиму в наступному році.

Такої думки дотримується і посол Республіки Польща в Україні Генрик Литвин, який вважає, що в 2016 році вже буде позитивне рішення, а в 2017-му – безпосереднє впровадження безвізового режиму.

Також, нагадаємо, під час Українського тижня в Європарламенті Україну виключили з одного з Грузією пакета на отримання безвізового режиму. Тобто тепер ввести безвізовий режим в наших країнах можна в різний час. Причиною тому – наші проблеми з виконанням вимог ЄС: труднощі залишилися з впровадженням електронного декларування та затримкою запуску Нацагентства з питань протидії корупції.

Спочатку впровадження е-декларацій перенесли з 2016-го на 2017 рік, потім цю правку скасували, але остання редакція відклала введення кримінальної відповідальності за брехню в таких деклараціях на 2017-й. За словами представника ЄС в Україні Яна Томбінського, це не відповідає вимозі співдружності. А проблеми в НАПК обумовлені тим, що на сьогодні обрані тільки двоє з п’яти членів агентства.

 

Джерело: Сьогодні

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone