Верховний Суд: п’яний за кермом — ще не злочинець

Керування автомобілем у стані алкогольного сп’яніння саме по собі не призводить до суспільно небезпечних наслідків. Тому не є елементом об’єктивної сторони складу злочину, відповідальність за який передбачено в ст.286 Кримінального кодексу.

Розповідає “Закон і Бізнес”.

У постанові Великої палати Верховного Суду від 21.08.2019 (справа №682/956/17) зазначено, що таке правопорушення є злочином із так званим матеріальним складом. Обов’язковою ознакою його об’єктивної сторони є не будь-які з допущених порушень ПДР, а лише ті, що спричиняють суспільно небезпечні наслідки, передбачені в чч.1, 2 або 3 ст.286 КК. Тобто тільки ті, які є причиною настання цих наслідків.

Отже, тільки такі порушення ПДР, які містять реальну можливість настання суспільно небезпечних наслідків і становлять безпосередню причину їх настання в кожному конкретному випадку ДТП, є обов’язковою ознакою об’єктивної сторони складу злочину, відповідальність за який передбачено в ст.286 КК.

Тож стан сп’яніння не охоплюється об’єктивною стороною (не є кваліфікуючою ознакою) злочину, описаного в ст.286 КК, а може лише враховуватись як обставина, що обтяжує покарання.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone