Вищі спецсуди наполягають на праві брати участь у роботі з’їзду

Допоки суддя зберігає свій статус, його не можна позбавляти права на участь у професійному самоврядуванні. На цьому наголошується у зверненні суддів вищих спеціалізованих судів, що перебувають у стадії ліквідації.

Про це розповідає інтернет-ресурс “Закон і Бізнес”.

У листі до Ради суддів, яка сьогодні опікується підготовкою позачергового XVII з’їзду суддів, наголошується на необхідності участі делегатів від Вищого адміністративного, Вищого господарського судів та Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ у роботі найвищого самоврядного органу.

Нагадаємо, що на попередньому з’їзді делегатів від цих установ, а також від Верховного Суду України не було допущено до його роботи. Водночас, ч.3 ст.131 закону «Про судоустрій і статус суддів» прямо вказує, що на з’їзд мають бути обрані по 3 делегати від вищих спец судів. Жодних винятків щодо установ, які перебувають у стадії реорганізації чи ліквідації, ця норма не містить.

Сьогодні у штаті цих судів налічується 49 суддів, у т.ч. по 18 — у ВАС та ВСС і 13 — ВГС. Однак вже другий рік вони перебувають у підвішеному стані. Адже «ліквідаційна» процедура не може бути завершена, а суди — ліквідовані, до вирішення питання про переведення цих суддів.

Як наголошується у зверненні, наразі жоден законодавчий акт не передбачає можливості позбавлення діючого судді, який з незалежних від нього причин не здійснення правосуддя, частини його статусу. Зокрема, права брати участь у професійному самоврядування, як однієї із гарантій суддівської незалежності.

Аналогічні гарантії застережені й в Основних принципах незалежності судових органів, що схвалені резолюціями 40/32 та 40/146 Генеральної асамблеї ООН. В них наголошується, що судді мають право вільно організовувати асоціації чи інші організації та вступати до них для оборони своїх інтересів, удосконалення професійної підготовки і збереження свої незалежності..

Тож судді звернулися до РСУ врахувати вимоги закону та забезпечити право суддівських колективів ВАС, ВГС та ВСС на захист своїх інтересів у найвищому органі суддівського самоврядування.

Як відомо, найближче засідання РСУ відбудеться 5 липня. На ньому, зокрема, планується розглянути питання, пов’язані з організацією роботи позачергового з’їзду, початок роботи якого запланований на 24 жовтня.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone