Влада зобов’язана привести закон про «люстрацію» у відповідність до вимог Венеціанської комісії

Політична партія Опозиційний блок вимагає змінити закон «Про очищення влади» як цього вимагають європейські експерти. Влада повинна почути слова голови Венеціанської комісії Джанні Букіккіо про те, що «закон в нинішньому вигляді не відповідає принципам верховенства права і демократії, а також європейським стандартам в цій сфері». Міністерство юстиції має невідкладно внести зміни в цей закон, привівши його у відповідність з Конституцією та європейськими правовими нормами.

Влада, яка називає себе європейською, не має права нехтувати громадською думкою Венеціанської комісії. Головна претензія ЄС до закону про так звану люстрацію – вина людини повинна бути доведена, і всього лише робота за попередньої влади не може бути провиною. І зараз комісія публічно заявляє, що така норма суперечить не тільки європейським стандартам в сфері верховенства права та прав людини, а й Конституції України. Але українська влада як завжди глуха до голосу здорового глузду.

Люстрація в нинішньому вигляді суперечить і таким європейським нормам як справедливий суд і доказ провини. І ті, хто зараз діють всупереч цим нормам, ризикують в недалекому майбутньому потрапити не під очищення, а під прямі норми Кримінального кодексу.

Влада продовжує ігнорувати заяви венеціанської комісії і про те, що люстрація суддів не може проводитися за законом «Про очищення влади», для цього потрібен інший закон – про відновлення довіри до юстиції. Сьогодні люстратори дозволяють собі відкритий тиск на суд, і за це вони також понесуть відповідальність.

Керівництво країни в відкрито бреше, заявляючи, що «люстрація» допоможе перемогти корупцію. Закон «Про очищення влади» діє півтора року, але корупція в країні тільки посилюється. 130-е місце України в рейтингу за рівнем корупції – найкращий доказ цього. Насправді влада використовує люстрацію як інструмент для тиску на опозицію і розправи з політичними опонентами.

Опозиційний блок вимагає від влади негайно внести в закон про люстрацію поправки, на яких наполягає Венеціанська комісія, і припинити водити за ніс європейських експертів. Адже Джанні Букіккіо публічно сьогодні заявляє, що міністр юстиції Петренко ще кілька місяців тому обіцяв прислати новий варіант закону «Про очищення влади» з урахуванням поправок комісії, але до сих пір не зробив цього. Невже така робота міністра доводить прихильність влади європейським цінностям?

Якщо зміни в закон про люстрацію не будуть внесені, наша країна зазнає величезних збитків, оскільки програє тисячі судових справ в Європейському суді з прав людини. Україну зобов’яжуть виплатити сотні мільйонів гривень у вигляді компенсацій незаконно звільненим, і ці витрати ляжуть на плечі платників податків.

Через продовження люстрації в нинішньому вигляді постраждають тисячі невинних людей. Відповідальність – не моральна, а кримінальна – ляже на тих, хто сьогодні користується антиконституційним законом для зведення рахунків і досягнення політичних цілей.

Саме тому Опозиційний блок вимагає припинити цю незаконну люстрацію і обман європейських партнерів. У непрофесійний закон повинні бути внесені зміни, а популісти в уряді повинні поступитися місцем професіоналам.

 

Джерело: Офіційний сайт ОБ

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone