Вищий адмінсуд: анонімні скарги на суддів неприпустимі

Вищий адміністративний суд України у своєму рішенні від 29 лютого 2016 року за позовом судді Червонозаводського райсуду міста Харкова Олени Васильєвої про визнання незаконним подання Вищої ради юстиції щодо судді і скасування його, наголосив на неприпустимості анонімних скарг на суддів у ВРЮ, а також скарг третіх осіб.

Таким чином, ВАСУ звернув увагу на давню проблему, що виникла ще в 2014 році при створенні Тимчасової спеціальної комісії з перевірки суддів судів загальної юрисдикції (ТСК), в завдання якої входило розгляд скарг на суддів, які приймали рішення про арешт учасників масових акцій протесту в 2013-2014 рр. Тоді профільний закон, по суті, дозволив розглядати скарги від заявників, реальність яких не була точно встановлена, а також третіх осіб, особисто не постраждали від судових рішень.

«Згідно з ч. 4 ст. 84 Закону «Про судоустрій і статус суддів», в редакції, яка діяла на 20 лютого 2014 року і на день звернення прокурора 12 грудня 2014 року в ТСК, дисциплінарну справу щодо судді не може бути розпочато за заявою або повідомленням, яке не містить відомостей про наявність ознак дисциплінарного проступку судді, а також за анонімними заявами та повідомленнями», – йдеться в тексті рішення колегії ВАСУ.

Тобто суд наголосив на неприпустимості відкриття дисциплінарних справ, якщо неможливо встановити особу заявника, а також у випадках, якщо заяви в ВРЮ пишуть особи, які можливо і постраждали від рішення судді, але самі не мають до нього претензій. Заявником у справі О. Васильєвої був якийсь житель Харківської області Микола Симонов, особу якого встановити не вдалося, а за вказаною ним адресою свого проживання жила інша людина. Заява прокуратури Харківської області в ТСК в грудні 2014 року ВАСУ також визнав необгрунтованою, оскільки через відсутність заяв від потерпілих, у неї «не було обґрунтованих підстав для ініціювання захисту прав зазначених осіб».

Нагадаємо, що 17 листопада 2015 року ВРЮ визнав, що суддя О. Васильєва порушила присягу судді при розгляді справ про адміністративний арешт двох осіб, затриманих в ході зіткнень в Харкові 19 лютого 2014 року. Члени Ради тоді визнали, що суддя допустила ряд порушень законодавства, зокрема, розглядала справи затриманих осіб в нічний часом 20 лютого 2014 року, що заборонено Кодексом про адміністративні правопорушення. О. Васильєва з таким рішенням не погодилася і звернулася, як і інші судді, з позовом до ВАСУ. Втім, вже в січні 2016 року вона була звільнена з посади указом Президента.

Характерно, що напередодні і під час розгляду дисциплінарної справи судді на засіданнях ТСК і ВРЮ жоден з громадян, які визнані потерпілими від дій судді, особисто не звертався з будь-якими претензіями на адресу судді і проігнорували поштові повідомлення про всі засіданнях ТСК і ВРЮ з цього справі.

З текстом рішення можна ознайомитися за посиланням.

 

Автор: В’ячеслав Хрипун

Джерело: Судово-юридична газета

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone