Як буде проходити верифікація субсидій?

На початку поточного року влада анонсувала масштабну реформу системи соціального забезпечення. Так, заплановано створення єдиного реєстру всіх одержувачів соцвиплат, матеріальне становище яких перевірять. Практика показала, що першими потрапили під перевірку особи, які мають статус переселенців.

За словами міністра фінансів Наталії Яресько, механізм проведення верифікації розробили таким чином, що торкнеться він лише шахрайських схем. «Верифікація не заподіє шкоди чесним громадянам – ні як одержувачам соцвиплат, ні як клієнтам банків», – зазначила вона.

У підсумку, чиновники обіцяють створити сервіс, де кожен українець зможе отримати в «особистому кабінеті» всю інформацію про соцвиплати, на які він може претендувати. А чиновники завдяки цій системі зможуть відстежити всіх, хто незаконно претендує на виплати або зловживає державною допомогою. До літа планується запустити таку систему для переселенців, а через два-три роки і для всіх інших.

Таким чином, процес верифікації буде проходити в кілька етапів. Насамперед Мінфін хоче звірити реєстри та списки, що знаходяться в розпорядженні кількох міністерств і відомств – Мінсоцполітики, Мін’юсту, Міграційної служби і т.д.

«Спочатку потрібно прибрати з числа одержувачів соцвиплат померлих людей і фейковий пенсіонерів, чорнобильців, переселенців», – розповів експерт Павло Кухта. Наприклад, якщо людина за інформацією міграційної служби вже кілька років живе за кордоном, а за даними Мінсоцполітики весь цей час користується пільгами на оплату комунальних послуг, то є привід розібратися. І це буде неважко зробити, коли 700 розрізнених баз даних будуть збиратися і оброблятися в Києві.

Втім, створення анонсованої єдиної бази даних займе досить багато часу. Як зазначив В. Бакал, в його відомстві планують закінчити впроваджувати систему в 2019 році. «Якщо зірки стануть в правильне положення, то ми плануємо це закінчити в 2019 році. Але 2018 рік уже покаже, що ми зробили, а що ні», – прокоментував він. А до того часу, очевидно, українцям доведеться миритися як з фактами шахрайства, так і з ймовірними випадками неправомірного припинення соцвиплат.

 

Автор: Ганна Шульгіна
Джерело: «Судово-юридична газета»

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone