Як уберегтися від пограбування. Поради експерта

Експерт з питань безпеки Валерій Кур, який є одним із засновників Управління по боротьбі з організованою злочинністю і почесним членом Міжнародної асоціації поліцейських, в ефірі радіостанції Голос Столиці розповів, як розпізнати кишенькових злодіїв, уникнути квартирної крадіжки і захистити автомобіль від викрадення.

За перші два місяці 2016 року зафіксовано 1200 квартирних крадіжок, що на 13% більше, ніж за аналогічний період попереднього року. Такі дані наводять в Національній поліції. Також повідомляється, що за останні кілька років в рази збільшилася кількість угонів автотранспорту. А кількість розбійних нападів зросла на 50%, в порівнянні з літніми показниками.

Експерт з питань безпеки Валерій Кур в ефірі радіостанції Голос Столиці дав кілька порад, як правильно поводитися громадянам в умовах зростання злочинності.

Як ви вважаєте, реформа МВС вдалася?

― Мені дуже сподобалося те, що почали робити грузини, але зовсім не те, що робить політичне керівництво Кабміну і МВС ― це скоріше профанація. Але найстрашніше, що оперативно-слідчий склад за останні десятиліття ослаб, і сьогодні народ залишається один на один зі злочинцем.

Часи «селфі з копом» вже минули?

― У цьому нічого страшного немає, ейфорія була не тільки у народу, а й у нових поліцейських ― у молоденьких хлопців і дівчат. Ця ейфорія з’являється, коли у тебе пістолет, посвідчення і ти ― вершитель долі. Але цей період дуже швидко закінчується ― після першого застрілу, після першого прострілу, після того, як ти побачив розчленований труп і так далі. А ось потім починаються страшні будні. Поліцейські потрапили під роздачу, їх усіх обдурили. Їм сказали, що це і є реформа, а це не реформа, це тільки публічна частина. Нещодавно я їхав в метро і зіткнувся з кишеньковими злодіями, вони мене вже знають. Тільки на проміжку від станції метро «Печерська» до метро «Дорогожичі» працюють чотири групи кишенькових злодіїв. Зараз з’явилася нова група глухонімих. Дуже класично працюють, і як злодії вони просто прекрасні.

Як можна убезпечити свій гаманець?

― Спочатку уважно подивіться на тих, хто разом з вами в товкучці увійшов. Не на того, хто стоїть ― той рідко краде. Той, до кого ви йдете ― теж не краде. А ось коли хтось з вами заходить, то приготуйтеся, що гаманця у вас не буде. Я десятки років навчався затримувати кишенькового злодія.

Я зміг професійно відправити в суд і заслужено посадити злодія тільки на восьмий рік роботи. А до цього я затримую, витягаю, а мені потім в суді кажуть ― вибачте, провокація. На жаль, сьогодні професіоналів залишилося дуже мало, сьогодні справжніх професіоналів, які вміють затримати кишенькового злодія, одиниці. І у кожного по 23 оперативних справи на руках, а по європейським стандартам це одна-три справи. Тому давайте самі їм допоможемо. Отже, заходите в метро.

Запам’ятайте, злодій дуже боїться, у нього скляні очі, бійтеся скляних очей. Він дивиться як в нікуди, він страшенно напружений, у нього виділяється величезна кількість адреналіну. Він намагається приховати це маскою, він намагається щось із себе корчити, але його видно, злодія видно. Завжди бійтеся, якщо на руці у кого-то лежить плащ, якщо в руці газетка, якщо рука закрита. Наприклад, глухонімі зараз перед собою тримають такий собі рюкзачок. І одну руку начебто видно, це знімає напругу, тому що людина бачить цю руку. А друга рука при цьому внизу. Друге, це перекіс плеча.

Як правило, щоб опуститися трохи нижче, залізти в сумочку, йому треба перекосити плече. Бійтеся вистав. Коли хтось починає розігрувати спектакль, привертає увагу, не відволікайтеся, в цей момент вас хтось притискає. І не забувайте, що вони працюють в групі. Професіоналів високого рівня дуже багато. Зараз вони з’їхалися до столиці, ніби реформатори підказали: браття, з’їжджайтеся, ми тут реформуємо, тут нікого немає.

А хіба не навчають тих, хто приходить працювати в органи?

― А хто їх буде вчити? Ось уявіть собі, що професіонали, ветерани пишуть листа: «Увага, міністр внутрішніх справ, будь ласка, візьми наш досвід, включи в групу таких, як Кур, він безкоштовно піде, і таких у нас багато». Хоч хтось би відгукнувся? Вони мене бояться, як джмеля, думають, що кусатися буду. А відправте мене ― такий посібник ― в патрульну службу. Я б їм стільки розповів, я б стільки врятував життів…

Чому не кличуть, чому не беруть?

― Тому що я б в першу чергу притягнув політичне керівництво міністерства ― не тільки до адміністративної відповідальності, а аж до кримінальної ― починаючи з міністра і закінчуючи його заступниками. Це політичні заступники, один з яких прийшов реформувати і накрав грошей, зганьбив міністерство, а тепер лікується чи ховається ― знає, що посадимо. Тому народу треба сказати ― це профанація реформи. А вчити треба десятками років, первинні курси повинні бути хоча б шість місяців.

Я підходжу до патрульних на Хрещатику, а там дівчинка з красивими нігтями стоїть. Я питаю: «Лапочка, скажи, будь ласка, як ти будеш затримувати злочинця? Ти хоч знаєш, що таке план-перехоплення?» Вона мені чесно сказала, що ні. Я кажу: «Ви знаєте, що ми його кров’ю писали? Якщо відбувається викрадення, ми перекриваємо вулицю, ми перекриваємо район, місто протягом десятка хвилин. Найшвидші розкриття відбуваються в першу хвилину». А вони кажуть: «Ми не знаємо, що це таке».

Експерти кажуть, що безпорадність патрульної поліції супроводжується зростанням злочинності…

― Страшним зростанням. Більш того, статистика обманює народ. Я знаю, що крім латентної злочинності, тобто тієї, яка невидима, є ще і обман з боку політичного керівництва МВС. Їм зараз треба і є що «марафетити».

Чому керівництво МВС не проводить навчання?

― Політичне керівництво, яке сьогодні прибігло в МВС за квотним принципом, знаходилося під наглядом фахівців-оперативників, які вели розробку в тому числі і деяких з цих осіб. Природно, вони не можуть сьогодні бажати, щоб проходила реальна реформа. Тому я думаю, що сьогодні треба просто боротися з цією профанацією. Зараз ледве-ледве виживає оперативно-слідча ланка, тобто, прості мужики, які працюють. І давно, десь восени 2014 року їх як би умовно вивели за штат, а сьогодні повісили на гачки і кажуть: можу взяти, а можу не взяти. Найстрашніше, що дуже хороші і порядні так і зникнуть, підуть в свої сім’ї, на свою нещасну пенсію, і будуть доживати. Хтось піде скаржитися в суди, а хтось, на жаль, поповнить і ряди тіньової економіки, а то візьме в руки зброю.

Як же будуть боротися зі злочинністю?

― Та ніяк. Я не знаю, чому цих хлопчиків і дівчаток змусили виконувати функції податківців. Ось я дивлюся, по машинах ― так, склав протокольчик, все нормально.

Але варто зазначити, що вони швидко приїжджають на виклики…

― Це здорово, але боротьба зі злочинністю ― це дещо інше. Випадок з погонею показав, що виявлення злочинця ― незадовільне, переслідування, погоня ― незадовільні, стрілянина ― те ж саме. Але я б не поспішав карати цього хлопчика. На записі я не почув ні диспетчера, ні старшого, я почув сплески емоцій. Бідні хлопці: у одного синдром Рембо, у іншого паніка, у третього екзальтація. Я відразу виявив безліч синдромів, які бувають у професіоналів, а у дітей тим паче.

Тому я б звинувачував не їх, а притягнув би до кримінальної відповідальності політичних керівників, які, по суті, і довели до того, що хлопчик скоїв вбивство. Мало нам однієї смерті, так тепер ще друге нещастя: він буде сидіти. Це страшний удар. А в цей час керівництво розправляється зі своїми політичними опонентами, і зайшли вони в міністерство вже зі шлейфом цієї боротьби, тому негативу щодо МВС буде дуже багато.

Ви вважаєте, що без «старих» оперативників не впоратися?

― Не треба думати, що все «старі» ― пройдисвіти і покидьки. Я в 1970 році прийшов у карний розшук і таких, як я, дуже багато. Ми так переживали, ми так хотіли самі виявити покидьків. Багатьох «вимили» з системи, особливо Янукович зі своєю Сім’єю. Але я дізнався, що зараз була спроба їх повернути, тобто поступово приходить розуміння, що без професіоналів, які не заплямували себе, не вдасться нікого навчити. І зараз я бачу, що підрозділи називають по-іншому, але вже, слава Богу, силові структури намагаються зробити за принципом європейських.

Я вже бачу професіоналів, яких я знав. Я не хочу називати прізвища, але я їх знаю, вони є. І у мене є надія, що ми потихеньку виповземо, що найближчим часом ми приберемо політичне керівництво. За участю журналістів ми обов’язково відредагуємо, кого вони будуть призначати новим міністром, ми нав’яжемо свою точку зору, а ми ― це суспільство.

У Києві за останні кілька років в чотири рази збільшилася кількість угонів. Що ви можете про це сказати?

― Я займався в Києві угонами і крадіжками автотранспорту. Наведу приклад. Йде 1986 рік, викликає мене начальник розшуку і каже: розкажи, синку, скільки у тебе незнайдених автомашин? І я з соромом сказав, що одну не знайдено. Тобто, не знайдена тільки одна машина за рік. У мене особовий склад був по всьому Києву більше тридцяти чоловік, додаткові сили були від ДАІ, плюс оперативники, плюс дружинники кожен день приходили. У підсумку ми знали всі місця, де будуть перебиватися номера, де будуть перероблятися машини, де будуть відстоюватися, ми знали все.

У нас агентура була до такої міри просунутою, що ми знали, хто з викрадачів викрадачів-професіоналів включився в систему крадіжок. Адже просто особа, яка вчинила викрадення, в суді навряд чи пройде по статті за крадіжку. І інша справа, якщо є спрямований умисел, якщо це добре організована злочинна група. Наприклад, сьогодні в столиці працює кілька професійних груп. У них є розвідка: уявіть собі, хлопчики і дівчатка сидять в машинці і ведуть бортовий журнал. І ніхто з власників авто не здогадується, сидячи в машині, що його документують. Потім ця інформація передається шефу, шеф передає її групі реалізації, а група реалізації готує професійно підготовлену людину, з хорошою комп’ютерною технікою ― один тільки сканер сьогодні може коштувати від 1 до 10 тисяч доларів.

Він спокійно відкриває будь-яку машину. Потім цей фахівець каже, де і коли йому треба буде її відкрити. Після цього підбирається людина, завдання якої перегнати цю машину з точки «А» в точку «Б» і залишити з увімкненим двигуном. Потім наступна ланка переганяє її або в приховану фуру, або в гараж, або в те місце, де вона буде відстоюватися. Можливо, що і відразу будуть працювати з нею. А документи вже готові.

Як правило, машини елітного класу робляться під замовлення. Грубо кажучи, аристократка, яка на утриманні у чоловіка, розбила машину. Вона просто приходить і замовляє, а далі вже справа техніки. На жаль, в цій схемі були задіяні вищі і середні міліцейські чини. Це сором і ганьба.

Що ви можете порадити автовласникам?

― Запам’ятайте: про «пожежу не зі мною» потрібно забути. Обов’язково треба припустити, що пожежа буде в вашому домі, тоді вам буде легше з цим боротися. Уявіть, що за вами полюють. Мало того, є не тільки професіонали, які викрадають дорогі машини, а є ще й просто збідніла частина населення.

Обов’язково негайно телефонуйте, наполягайте, загрожуйте мною, загрожуйте журналістами, ким завгодно, щоб прийняли заяву і терміново почали пошук. Якщо у вас машина невисокого класу, не бійтеся ставити свої власні хитрості. Найгірше для злодія-викрадача, коли він розкрив замок, а внизу знаходиться, умовно кажучи, капкан. Нехай там буде простий замок, ланцюг, та що завгодно. Крім того, не бійтеся експериментувати.

Візьміть і відключіть масу або покажіть, що у вас щось блимає, а дехто знімає акумулятор. Але найкращий спосіб, це об’єднатися автовласникам і зробити умовну стоянку. Заплатіть бабусі чи дідусю, це робочі місця, а око людини набагато краще лякає, ніж тисяча сигналізацій. Є ще один момент. Зараз з’явилася така цікава схема: вставити копієчку під ручку авто.

Оглядайте машину, обійдіть її навколо, і завжди, сідаючи в машину і виходячи з неї, посмикайте двері, а потім демонстративно подивіться на всі боки. Якщо раптом почуєте подвійне клацання, то знайте, що хтось підбирає код. Дорогі матусі, коли везете дітей в дитсадки, не залишайте машину відкритою навіть на хвилинку. У цей час практично в 90% добре забезпечених дитсадків сидять групи зі сканером.

За перші два місяці цього року зафіксовано 1200 квартирних крадіжок. У Нацполіціі повідомляють, що це на 13% більше, ніж за аналогічний період в 2015 році. Це реальні цифри?

― Ні, вони в кілька разів більше. Наприклад, людина прийшла заявити, а їй кажуть: слухай, та хіба це крадіжка, у тебе злому немає, йди геть. Тобто, не приймають заяв, не виїжджають на місце злочину, не реагують по дзвінку, місто відсилає до районів, і триває тяганина. І це не тому, що вони погані, просто людей не вистачає.

Ситуація буде погіршуватися?

― Так. Зараз з усього СНД і з найближчої Європи з’їхалися так звані гастролери, а тут сидять «смотрящие» і дають їм «попрацювати». У нас знову стали з’являтися бандити з Кавказу, саме професіонали. Це найжорстокіші квартирні злодії.

Тобто, вони можуть вбити?

― Ні, не просто вб’ють. Вони обов’язково задушать дитину, щоб батьки бачили, вони обов’язково поставлять праску на живіт, обов’язково засунуть паяльник. Вони з’явилися, тому що сьогодні немає стримуючого фактора. З Грузії їх вигнали, і вони потягнулися сюди. Але крім професіоналів, є і молодь, це просто «бомбіжники». Як правило, вони виходять на полювання вранці, найкращий час для скоєння крадіжок з 10.00 до 12.00, а потім, після перерви, з 14.00 до 17.00. Будьте уважні: якщо вас продзвонюють, то це неспроста. Як правило, зараз йде простий злом, тобто заходять в спальний район, продзвонюють, дізнаються, що нікого немає, і просто вибивають двері.

 

Джерело: Голос Столиці

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone