Заборона на імпорт російських книг: вхід заборонено або виходу немає?

Ідея про заборону ввезення книг з Росії зовсім не нова, але далі емоційних оцінок “заборонити/дозволити” розмова у “експертів” не виходить – політичні мотиви цього питання переважують економічні, освітні та культурні разом узяті.

69% книжкового асортименту, проданого в 2015 році, – це книги, вироблені в Росії.

Аналогічні книги, пропоновані українськими видавництвами, складають всього 1,76% асортименту книг. Розподіл кількості видань з Росії і України по топовим категоріям виглядає наступним чином:

график, права людини, економічні права, заборона

Як і раніше, книжковий ринок непрозорий і точних даних, скільки книг продається онлайн і скільки офлайн, скільки книг завозиться з-за кордону “по-білому” і скільки “по-чорному”, немає ні у кого.

Оскільки суттєвих кроків у зміні ситуації з “чорним” імпортом за останні роки зроблено не було, ми схильні вважати, що, як і раніше, частка “чорного” імпорту книг становить близько 70% – ці книги продають на таких книжкових ринках, як “Петрівка” в Києві або “Барабашово” в Харкові.

Для цих продавців заборона на ввезення книг з Росії виявиться позитивною: оскільки люди не зможуть знайти потрібну їм книгу в “білих” магазинах, вони будуть шукати книги на ринках.

В асортименті Yakaboo.ua представлені практично всі книги, доступні до покупки на українській і російській мовах. Тому за асортиментом Yakaboo.ua можна судити про всі пропозиції, які є на книжковому ринку.

У 2015 році у нас продавалися книги 1230 видавництв, з них українців – близько 300.

На кожну книгу, пропоновану українським видавництвом, доводиться 2,3 книги російського виробника. При цьому структура попиту дещо інша – на кожну куплену книгу українського виробництва припадає 1,8 книги від російського видавця.

Тобто можна зробити висновок, що для українців вітчизняні книги привабливіше російських.

Слід зазначити, що середня вартість української книги склала в 2015 році 139 грн, тоді як російською – 174 грн. Це говорить про те, що на ринку немає російського демпінгу – вироблена в Росії книга в середньому дорожче, ніж українська на 25%, що відкриває для вітчизняного видавця хороші ринкові перспективи.

Стримуючими факторами для випуску в Україні тих книг, які зараз видаються в Росії, є: вартість перекладу, мінімальний тираж, а також авторські права на книгу.

Так, для виходу на самоокупність для великих видавництв мінімальний тираж повинен становити більше 5 тисяч книг, які в більшості випадків будуть продаватися близько року. За відсутності державної підтримки для більшості видавництв інвестувати понад 200 тис. грн в одну книгу не представляється можливим.

Заборона імпорту книг з Росії не призведе ні до чого хорошого, оскільки, крім того, що він негативно вплине на освітній і культурний рівень населення, української книговидавничої галузі він не допоможе.

Їй потрібна законодавча підтримка, щоб видання книги в Україні стало більш вигідним, ніж її імпорт.

Крім того, необхідно проведення на державному рівні промоції читання, формування інтересу до книги, інформування населення про книжкові новинки, сучасну літературу та авторів.

Потрібна підтримка і письменникам, видавцям і книготорговцям, щоб потім спільними зусиллями підвищити престиж книги і читання, забезпечити доступність сучасного книжкового фонду для кожного українця.

Якщо імпорт книг з Росії буде заборонений, книжкові магазини втратять більшу частину свого асортименту, який неможливо покрити одними лише українськими книгами.

Мала кількість випущених найменувань, а також відсутність потрібної кількості перекладачів, редакторів та інших учасників видавничого процесу, зробить книгу менш доступною для українців. У нас і зараз книгарні – преференція великих міст, що вже говорити про села.

Yakaboo.ua якраз планує в нинішньому році відкрити власне видавництво, і одна з наших цілей – забезпечити наявність книг у всіх населених пунктах країни. Але якщо заборона буде введена, ми не тільки не втілимо цей план, а й втратимо те, що у нас є зараз.

Звичайно, необхідно виключити можливість потрапляння на територію України пропагандистської літератури, і єдино правильним варіантом може бути створення повного переліку книг, які дійсно потрібно заборонити до ввезення та продажу на території України.

Заборона на імпорт книг з РФ в нинішньому його вигляді – це політичний піар, який здійснюється ціною великих втрат для українського читача/видавця/рітейлера.

Тема вже викликала великий резонанс у професійному середовищі і читачів, і противників висунутої ініціативи в рази більше, ніж прихильників.

Якщо в такому рішенні реально немає переможців, але є багато тих, хто програв, може, воно несумісне зі здоровим глуздом?

Якщо постійно всюди розставляти таблички “Вхід заборонений”, “Вхід суворо заборонено!”, “Вхід категорично заборонено !!!”, то в кінцевому підсумку ми залишимося з однієї – “Виходу немає”.

 

Автор – Іван Богдан, CEO книжкового інтернет-магазину Yakaboo.ua

Джерело: Українська правда

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone