Застосування штрафу за пропуск пленарних засідань або інше невиконання обов’язків народного депутата є незаконним

На початку цього тижня голова українського парламенту Андрій Парубій заявив про підписання розпорядження про утримання із зарплати депутатів «штрафів» за «прогули». Про це голова парламенту сказав на брифінгу, відповідаючи на питання журналістів про покарання депутатів за відсутність на роботі.

Сергій Сильченко, партнер ЮФ ILF, розповів «Юридичній практиці» наскільки законне таке розпорядження:

Відповідно до ст. 78 Конституції України народні депутати здійснюють свої повноваження на постійній основі і не можуть мати іншого представницького мандата, бути державними службовцями, займати інші оплачувані посади, займатися іншою оплачуваною або підприємницькою діяльністю (крім викладацької, наукової і творчої діяльності).

Фактично для народного депутата парламент є основним місцем роботи. Це підтверджує ст. 20 Закону України «Про статус народного депутата України», яка передбачає, що гарантії трудових прав народного депутата встановлюються Конституцією України, цим Законом, Кодексом законів про працю України, іншими законами України.

Трудове законодавство не знає такого дисциплінарного стягнення як штраф. Він перестав бути мірою матеріальної відповідальності, оскільки для її застосування потрібно встановити, як мінімум, наявність шкоди, заподіяної винними діями. За прогул можна звільнити з роботи, але це не стосується народного депутата.

Легальним заходом впливу на прогульника є невиплата йому заробітної плати за весь час прогулу. Відповідно до ст. 21, 94 КЗпП заробітна плата виплачується за виконану роботу. Тому час прогулу, втім, як і простою з вини працівника, не оплачується.

Вважаю, що застосування штрафу за пропуск пленарних засідань або інше невиконання обов’язків народного депутата є незаконним. Використання штрафу за прогул буде суперечити ст. 2-1 КЗпП, може розцінюватися як дискримінаційна дія по відношенню до народного депутата. Лише внісши відповідні зміни до Конституції і інші закони, що забезпечують функціонування парламенту, можливо узаконити застосування штрафів до народних депутатів.

Поки ж слід очікувати, що у Окружного адміністративного суду м.Києва з’явиться нова категорія справ про захист народними депутатами права на оплату праці та скасування розпоряджень спікера про застосування штрафів за прогули.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone