Засудження за революційні гасла суперечить «нагальній соціальній потребі»

Публіцист, який під час збройного конфлікту в Чечні писав статті, що спонукали до тероризму, отримав за це 5 років тюрми й тимчасове обмеження права на журналістську діяльність. Незаконно, як постановив Європейський суд з прав людини.

За радикальні переконання Бориса Стомахінане раз запроторювали за ґрати. Вперше він став політв’язнем через інформаційні бюлетені, які розповсюджував під час війни в Чечні. На його батьківщині вони були визнані такими, що розпалювали ненависть у суспільстві та закликали до насилля.

Після відбуття покарання у 2006—2011 рр. журналіст недовго насолоджувався волею, його знов заарештували в наступному році. Однак оскаржити в ЄСПЛ він вирішив саме перший вирок, який, за його словами, став порушенням ст.10 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Уряд у цій справі полягав на порушенні законодавства про захист національної безпеки, територіальної цілісності та громадського порядку.

Проте тексти, які, можливо, і мали певний відтінок ксенофобії та містили революційні гасла, на думку Суду, слід було охороняти з огляду на принцип свободи вираження поглядів. Їх засудження з боку влади суперечило «нагальній соціальній потребі».

Б.Стомахін отримає компенсацію моральної шкоди за втрачені 5 років життя в розмірі €12500. Хоча деякі судді висловили окрему думку щодо спірності обґрунтування рішення від 9.05.2018 у справі «Stomakhin v. Russia». Тепер цей прецедент будуть брати до уваги при оспорюванні факту екстремізму для всіх держав.

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone